9 دلیل بالا رفتن آمپر خودرو

دلیل بالا رفتن آمپر خودرو را می توان تا حدودی حدس زد. زیرا عوامل مشخصی در بروز این مشکل دخیل هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

ممکن است شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که ناگهان متوجه بالا رفتن آمپر خودروی خود می شوید. موتور خودرو در زمان روشن بودن ماشین ، گرم می شود. به خاطر اینکه گرمای موتور به آن صدمه ای نزند از مایعات خنک کننده مانند آب استفاده می شود.

آب یا مایع خنک کننده سبب کاهش دمای موتور می شود. حال اگر این مایع خنک کننده وجود نداشته باشد و یا به هر علت توان کاهش دمای موتور را نداشته باشد ، به اصطلاح می گویند که آمپر ماشین بالا رفته است. در فصل تابستان بیشتر شاهد بروز این مشکل هستیم. شایع ترین دلایل بروز این مشکل موارد زیر هستند :

خرابی فن ها و افزایش آمپر

یک دلیل بالا رفتن آمپر خودرو ، خرابی فن رادیاتور می باشد. فن رادیاتور با حرکت خود سبب خنک شدن فضای کلی رادیاتور و موتور می شود. هنگامی که فن خراب شود ، فشار زیادی بر روی موتور وارد می شود و خودرو به جوش می آید. هر نقصی در خودرو توسط تکنسین های امداد خودروی امدادجان قابل شناسایی و تعمیر می باشد. لذا برای حل مشکلات خودروی خود با این مجموعه تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

خرابی واتر پمپ و افزایش آمپر

واتر پمپ ، یکی از قطعاتی است که برای داغ نشدن موتور فعالیت می کند. بنابراین اگر آمپر خودرو بالا رود می توان حدس زد که واتر پمپ خراب شده است. واتر پمپ به صورت پیاپی آب را به طرف موتور هدایت نموده تا مانع از داغ شدن آن شود. این قطعه به کمک تسمه تایم حرکت نموده ولی در مواقعی تسمه کمکی که به پولی سر واتر پمپ وصل است سبب حرکت آن می شود.

انسداد خروجی اگزوز ، یک دلیل بالا رفتن آمپر خودرو

اگر مسیر خروجی دود اگزوز به هر علت کیپ شده باشد ، موتور در معرض فشار زیادی قرار می گیرد. این فشار به تدریج موجب می شود که حرارت موتور زیاد شده و آمپر بالا رود. بنابراین در عیب یابی مشکل افزایش آمپر ماشین باید این مورد را هم تست و چک کرد.

تنظیمات نادرست موتور و بالا رفتن آمپر

اگر تنظیمات موتور بر هم خورده باشد ، در کارکرد خود دچار مشکل است. این مسئله ممکن است سبب شود دمای آن در حین کار کردن افزایش پیدا کند و در نتیجه آمپر ماشین بالا می رود. با سرویس های دوره ای خودرو توسط تکنسین های امدادجان می توانید از بروز بسیاری از مشکلات همانند دلیل بالا رفتن آمپر خودرو و اختلال در عملکرد موتور جلوگیری کنید. امدادجان ، ارائه دهنده خدمات دیگری نظیر حمل خودرو ، تعویض روغن خودرو ، تعمیرات قفل مرکزی ، تعمیرات بدنه و … می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت یدک کش خودرو
با ما همراه باشید .

کم بودن روغن موتور یا پایین بودن سطح کیفی آن

اگر روغن موتوری که استفاده می کنید ، دارای کیفیت پایینی باشد و یا سطح آن کاهش پیدا کرده باشد ، دمای موتور بالا رفته و به دنبال آن ، آمپر ماشین بالا می رود. روغن موتور سبب جذب حرارت موتور شده تا در عملکرد موتور اختلالی بوجود نیاید. به همین علت توصیه می شود که در زمان مناسب به تعویض روغن موتور خودروی خود اقدام کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض روغن سیار
با ما همراه باشید .

سفت بودن سوپاپ ها ، یک دلیل بالا رفتن آمپر خودرو

اگر سوپاپ ها سفت یا شل باشند ، مشکلاتی درست می شود که یکی از آنها زیاد شدن آمپر ماشین است. سوپاپ باید به درستی تنظیم شود تا زیاد سفت یا شل نباشد. سفتی سوپاپ ها موجب می شود که موتور در دمای بالا متحمل فشار بسیار زیادی شود. این مسئله سبب می شود که آمپر بالا رود.

کثیفی بسیار زیاد بدنه موتور

خودرودارانی که به تمیز کردن موتور خودروی خود اهمیت نمی دهند باید بدانند که ممکن است با مشکل زیاد شدن آمپر ماشین مواجه شوند. شیارهای موجود روی بدنه موتور موجب ارسال حرارت موتور به سمت بیرون می شود. هنگامی که بدنه موتور زیاد کثیف شود ، در حین کار بسیار داغ شده و گرمای داخل موتور همان داخل باقی می ماند. در نتیجه افزایش دمای موتور ، آمپر بالا می رود و در عملکرد خودرو اختلال ایجاد می کند.

کارکرد نادرست رادیاتور ، دلیل بالا رفتن آمپر خودرو

اگر رادیاتور درست کار نکند ، نمی تواند در فرآیند خنک کردن موتور نقش مؤثری داشته باشد و در نتیجه موتور داغ می کند. آب یا مایع خنک کننده موجود در موتور با گرفتن حرارت موتور ، این حرارت را به رادیاتور رسانده تا رادیاتور این حرارت را به بیرون انتقال دهد. اگر رادیاتور در انجام این کار دچار مشکل باشد ، موتور در معرض فشار قرار می گیرد و آمپر ماشین بالا می رود.

ترموستات و افزایش آمپر

یک دلیل بالا رفتن آمپر خودرو ، خرابی ترموستات است. ترموستات باید از حرکت مایع خنک کننده ممانعت به عمل آورده تا موتور به دمای نرمال برسد. انجام این وظیفه در فصول گرم از اهمیت بیشتری برخوردار است. در صورتی که ترموستات دچار مشکل شود و به طور کلی مانع از حرکت آب شود ، موتور داغ کرده و سبب زیاد شدن آمپر می شود.

اقدام مناسب در زمان بالا رفتن آمپر خودرو

با چندین دلیل بالا رفتن آمپر خودرو آشنا شدیم. اقدام مناسب در این شرایط عبارت است از :

نخست باید ماشین را کنار برده و روشن نگه دارید. خاموش کردن ماشین برای خنک شدن آن ، اشتباه است. درجه آمپر باید به تدریج کاسته شود.

درب موتور را باز نموده و از باز کردن درب رادیاتور خودداری کنید که کار خطرناکی است. باز شدن درب موتور سبب می شود که دمای داخل موتور کاهش پیدا کرده و حرارت آن به سمت بیرون برود.

سپس اندکی بر روی رادیاتور آب بریزید. خودروداران باید در خودروی خود همواره یک بطری آب داشته باشند تا در چنین مواقعی از آن استفاده کنند. آب ریختن بر روی رادیاتور را به آرامی انجام دهید.

نکته : در فصل تابستان به دلیل استفاده بیش از حد از کولر ممکن است بیشتر با این مشکل مواجه شوید. بنابراین در فصل تابستان بیشتر به این مسئله توجه داشته باشید و با مراقبت از خودروی خود و چک کردن سطح مایع خنک کننده آن ، مانع از بالا رفتن آمپر خودرو شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید