10 نشانه و علائم خرابی سنسورهای خودرو

علائم خرابی سنسورهای خودرو را با دقت بررسی می کنیم تا به موقع متوجه خرابی این قطعات شویم و بتوانیم به تعویض آنها اقدام کنیم.

سنسورها یا حسگرها در چندین نوع شامل مکانیکی ، مغناطیسی ، الکترونیکی و نوری وجود دارند. هر نوع سنسوری به یک محرک فیزیکی ، عکس العمل نشان می دهد. هر خودرویی دارای یک یا چندین سنسور است که در زمان خرابی باید تعویض شود.

اگر با نشانه های خرابی سنسورها آشنا باشید می توانید در زمان مناسب به تعویض آنها اقدام کنید. برای تعویض سنسورهای خودروی خود می توانید با تکنسین های امداد خودروی امدادجان تماس بگیرید و این خدمات را از آنها درخواست کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

علائم خرابی سوئیچ اینرسی

علائم خرابی سنسورهای خودرو از نوع سنسور اینرسی را بررسی می کنیم. سنسور اینرسی باید جریان سوخت را در زمان تصادف یا برخورد قطع کند و مانع از بروز حادثه شود. در صورتی که این سنسور خراب باشد ، ممکن است حوادث بدی در زمان تصادف بوجود بیاید. گاهی سنسور اینرسی در زمان عبور از چاله یا حرکت با سرعت بسیار زیاد خراب می شود و از کار می افتد. در صورتیکه در زمان استارت زدن متوجه شدید ماشین بی علت روشن نمی شود ، باید به خرابی سنسور اینرسی شک کنید.

علائم خرابی سنسور دور موتور

در بررسی علائم خرابی سنسورهای خودرو به نشانه های خرابی سنسور دور موتور می پردازیم. سنسور دور موتور توسط فلایویل و سرعت گردش آن به تعیین دور موتور می پردازد. کثیفی سنسور دور موتور سبب نرسیدن داده ها از میل لنگ و فلایویل شده و به دنبال آن ، خودرو در زمان استارت زدن برای روشن شدن دچار مشکل می شود. خرابی سنسور دور موتور در مواردی سبب روشن نشدن مجدد خودرو در هوای بسیار گرم می شود.

علائم خرابی سنسور مپ

سنسور مپ ، وظیفه دارد تا فشار داخل منیفولد هوا را اندازه گیری کند. اگر این قطعه خراب شود ، خودرو دچار مشکلاتی می شود. نشانه های خرابی این خودرو شامل لرزش خودرو در زمان خاموش شدن ، خاموش شدن موتور با گاز دادن در اول صبح و … است.

علائم خرابی سنسورهای خودرو از نوع سنسور دمای آب

سنسور آب باید داده ها را از دمای آب پیشرانه به کامپیوتر انتقال دهد. اگر سنسور آب خراب باشد ممکن است موتور خودرو روشن نشود. سخت روشن موتور خودرو در هوای بسیار سرد ، یکی از نشانه های خرابی این سنسور می باشد. خرابی فن یا عملکرد نامطلوب فن ، دیگر نشانه خرابی سنسور آب است. البته هر یک از نشانه های گفته شده ، به تنها نشان دهنده خرابی سنسورها نیست و ممکن است دلایل دیگری داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

علائم خرابی سنسور اکسیژن خودرو

این سنسور به اندازه گیری میزان اکسیژن و آنالیز گازهای اگزوز اقدام می کند. سنسور اکسیژن در خودروهای مختلف در بخش های گوناگونی نصب می شود. اگر متوجه خام سوزی شدید ، حتماً به خرابی سنسور اکسیژن شک کنید. یکی دیگر از نشانه های خرابی سنسور اکسیژن ، ریپ زدن موتور می باشد. زمانی که سنسور اکسیژن دچار مشکل می شود ، مصرف سوخت غیرمتعادل می شود.

علائم خرابی سنسورهای خودرو : سنسور فشار هیدرولیک فرمان

هنگامی که خودرو در جای خود به صورت فیکس قرار گرفته است ، با حرکت فرمان به دلیل مشغول شدن پمپ هیدرولیک به پمپاژ روغن ، دور موتور کاهش پیدا کرده و یا لرزش هایی ایجاد می شود. البته ماشین های جدید کمتر با این مشکل روبرو می شوند. سنسور فشار هیدرولیک فرمان با هدف ممانعت از بروز این حالت در خودرو تعبیه شده است. این سنسور فشار داخل سیستم هیدرولیک را شناسایی کرده و اقدام لازم را انجام می دهد. اگر سنسور فشار هیدرولیک فرمان خراب باشد ، چرخاندن فرمان در حالت درجا بدون گاز دادن سبب لرزش پیشرانه یا خاموشی می شود.

نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز

در بررسی علائم خرابی سنسورهای خودرو به نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز می پردازیم. این سنسور مکان دقیق دریچه گاز و میزان باز بودن آن را به ای سی یو اطلاع می دهد. معیوب بودن این سنسور سبب می شود که دور موتور دچار نوسان آرامی شود. همچنین دور موتور از اندازه معینی بالاتر نمی رود و گاز دادن زیاد موجب خاموش شدن پیشرانه می شود. گاهی خرابی سنسور دریچه گاز سبب می شود که مصرف سوخت بسیار بالا رود.

علائم خرابی سنسورهای خودرو از نوع سنسور زاویه سنج پدال گاز

در خودروهای جدید به جای سیم گاز ، سنسور زاویه سنج پدال به کار رفته است. این سنسور متوجه تغییر پدال گاز می شود و به سنجش آن می پردازد. سپس این داده را برای مشخص کردن وضعیت عملگر دریچه گاز به کامپیوتر می فرستد. عملگر دریچه گاز با دریافت اطلاعات به تعیین میزان هوای ورودی می پردازد تا در تغییر دور موتور مشکلی وجود نداشته باشد. زمانی که سنسور زاویه سنج پدال گاز خراب می شود با فشرده شدن پدال گاز ، موتور گاز نخورده و یا اندکی گاز می خورد.

علائم خرابی سنسور ABS خودرو

در بررسی علائم خرابی سنسورهای خودرو به نشانه های خرابی سنسور ای بی اس می پردازیم. سنسور ای بی اس برای ممانعت از قفل شدن چرخ ها در زمان ترمزگیری و کاهش زمان توقف تعبیه شده است. مهمترین نشانه خرابی این سنسور ، روشن شدن چراغ ای بی اس می باشد. اگر در میانگین خودرو ، عدد صفر نمایش داده شود ممکن است سنسور ای بی اس خراب شود.

علائم خرابی سنسور سرعت خودرو

یکی دیگر از نشانه های علائم خرابی سنسورهای خودرو از نوع سنسور سرعت را بررسی می کنیم. سنسور خودرو برای اندازه گیری سرعت خودرو است. سنسور سرعت خودرو برای شناسایی سرعت خودرو به حرکت چرخ ها توجهی ندارد ، بلکه به میزان گردش شفت خروجی گیربکس توجه می کند.

اگر در زمان ترمز گرفتن و در دنده بودن ماشین ، موتور دچار خاموشی شود ، ممکن است سنسور سرعت خراب شده باشد و یا در برقراری ارتباط دچار مشکل شده باشد. خرابی سنسور سرعت سبب می شود که خودرو در زمان حرکت از سربالایی در زمان گاز دادن ریپ بزند. در این حالت اگر خام سوزی یا بدسوزی رخ دهد ، دودی پخش می شود. البته مجدد عرض می کنیم که بروز هر یک از علائم ممکن است دلیل دیگری داشته باشد و صرفاً به معنای علائم خرابی سنسورهای خودرو نباشد.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید