کمک فنرها چقدر عمر می کنند؟

امداد خودروی امدادجان با سابقه درخشان و رضایت بالای مشتریان، به عنوان یک برند قابل اعتماد در زمینه امدادرسانی جاده ای شناخته شده است.

شوک ها و پایه ها چیست؟

بسیاری از افراد اصطلاحات را با هم عوض می کنند، اما کمک فنرها و پایه ها دو بخش متفاوت در مکانیزم خودرو هستند. آنها بخشی از سیستم تعلیق هستند که ضربه ها و ارتعاشات زمانی که خودرو در جاده است را مهار می کند.

سیستم تعلیق می تواند انواع مختلفی داشته باشد اما رایج ترین آنها ترکیبی از شوک ها و پایه ها است. در خودروهای مدرن، کمک فنرها روی چرخ‌های عقب باقی می‌مانند در حالی که پایه‌ها در جلو قرار دارند. آنها حرکات جانبی وسیله نقلیه ناشی از جاده های ناهموار را خفه می کنند.

چه مدت طول می کشد
پایه ها اجزای مختلفی هستند.

هر دو مجموعه شوک و استرات بدون توجه به حرکت یا عدم حرکت خودرو به طور مداوم کار می کنند. به همین دلیل، آنها با سرعت بیشتری خراب می شوند. اما، کمک فنرها چقدر عمر می کنند و طول عمر پایه ها چقدر است؟

کمک فنرها چقدر عمر می کنند؟

امید به زندگی کمک فنرها و همچنین پایه ها حداقل 4 تا 5 سال است. با این حال، بستگی به شرایط جاده دارد. اگر ماشین را بیشتر روی پیاده‌روی صاف برانید، طول عمر می‌تواند تا 10 سال افزایش یابد. به طور مشابه، اگر بیشتر در جاده های ناهموار پر از شکاف و چاله رانندگی می کنید، می تواند کمتر از 5 سال باشد.

برخی از کارشناسان از مسافت پیموده شده برای پیگیری سلامت تکان‌ها و پایه‌ها استفاده می‌کنند. قانون سرانگشتی این است که شوک ها حداقل 50000 کیلومتر طول می کشند قبل از اینکه نیاز به تعویض داشته باشند. اما در مورد مدت زمان ماندگاری پایه‌ها یا طول عمر ضربه‌ها، باز هم تعیین یک عدد مشخص دشوار است. اگر جاده هایی که ماشین در آن قرار داشت صاف و هموار نبود، ممکن است عمر طولانی نداشته باشند.

بنابراین، کمک فنرها چقدر عمر می کنند ؟ اعداد معمولی یا 5 سال یا 50000 کیلومتر هستند. اما بسته به شرایط جاده ها می تواند کم و بیش باشد. همین قانون برای مجموعه های استارت نیز قابل اجرا است.

نشانه های شوک های بد و بند

هنگامی که تکان‌ها و پایه‌ها شروع به فرسودگی می‌کنند، خیلی سریع به کف سنگ می‌رسند. مهر و موم های اطراف مفاصل آنها شروع به از بین رفتن می کنند و مایع یا گاز داخل آنها نشت می کند.

امید به زندگی کمک فنرها
شکست شوک یک نگرانی ایمنی بزرگ است.

 

مراقب این علائم باشید، زیرا به شما هشدار می دهند که ضربه ها و استرات ها ناکارآمد هستند:

  • رطوبت در بالای این اجزا یا چکیدن از طرف در مورد واحد مبتنی بر مایع.
  • چرخش به شما این احساس را می دهد که قسمت عقب خودرو تا حدودی “شل” شده است. همچنین، قسمت عقبی نسبت به مواقع عادی تندتر به نظر می رسد.
  • صدای تق تق از سیستم تعلیق عقب می آید.
  • رانندگی در جاده های ناهموار و ناهموار به دلیل تکان خوردن و ضربات بیش از حد دردناک می شود.
  • ماشین همسطح روی زمین نمی نشیند.
  • جهش بیش از حد: اگر متوجه شدید که وسیله نقلیه شما پس از برخورد با دست اندازها یا فرورفتگی در جاده، بیش از حد جهش می کند، می تواند نشانه ای از تکان های فرسوده یا پایه ها باشد. جهش ممکن است بارزتر احساس شود، و ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا وسیله نقلیه ثبات را به دست آورد.
  • هندلینگ و پایداری ضعیف: شوک‌ها و پایه‌های فرسوده می‌توانند منجر به کاهش پایداری وسیله نقلیه شوند که باعث می‌شود خودرو در حین پیچ‌ها یا مانورها تاب خورده یا خم شود. ممکن است در حین رانندگی احساس از دست دادن کنترل یا احساس شناور بودن کنید.
  • نشتی سیال: اگر نشتی روغن یا مایع را در قسمت بیرونی کمک فنرها یا پایه ها مشاهده کردید، نشان دهنده آسیب یا خرابی است. وجود سیال نشانه واضحی از خراب شدن سیل های داخلی است و نیاز به تعویض قطعه دارد.

تعمیر و نگهداری منظم و بازرسی توسط یک مکانیک واجد شرایط برای اطمینان از عملکرد خوب کمک فنرهای شما ضروری است. آنها می توانند وضعیت ضربه ها را ارزیابی کنند و بر اساس عواملی مانند سایش، نشت یا کاهش عملکرد تعیین کنند که آیا جایگزینی نیاز است یا خیر. به یاد داشته باشید که کمک فنرهای فرسوده می توانند بر روی فرمان پذیری، ترمز و ایمنی کلی وسیله نقلیه شما تأثیر منفی بگذارند، بنابراین مهم است که هر مشکلی را به سرعت برطرف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید