کار نکردن ترمز خودرو

کار نکردن ترمز خودرو ، دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد که در این مقاله به بررسی مهمترین و رایج ترین موارد آنها می پردازیم.

خودرو از چند بخش مهم و حیاتی برخوردار است که یکی از آنها ، سیستم ترمز می باشد. اگر اختلالی در این بخش وجود داشته باشد ، عملکرد خودرو دچار مشکل خواهد بود. حتی ممکن است حادثه بدی در اثر اختلال در سیستم ترمز بوجود بیاید.

اگر احساس می کنید سیستم ترمز خودروی شما دچار مشکل شده است و نشانه هایی مبنی بر اختلال در سیستم ترمز دیده می شود ، در اولین فرصت با امداد خودرو تماس گرفته و یا به مکانیکی مراجعه کنید.

علت کار نکردن ترمز خودرو چیست ؟

سیستم ترمز خودرو به یکی از دلایل زیر دچار مشکل می شود :

داغ شدن بیش از اندازه لنت ترمز

لنت ترمز در صورت زیاد کار کردن داغ نموده و ممکن است سفت شود. زمانی که لنت سفت می شود ، لنت در گرفتن روتور چرخ ضعیف می شود. در نتیجه ، هنگام ترمزگیری با مشکل تأخیر در توقف خودرو مواجه هستیم.

صدمه دیدن دیسک روتور

اگر دیسک روتور دچار مشکل شود ، توقف خودرو دشوار خواهد بود. این مسئله موجب کاهش طول عمر لنت می شود. از این رو توصیه می شود که در زمان تعویض لنت ها ، به چک کردن دیسک ها اقدام شود.

نشتی مایع هیدرولیک ، از علل کار نکردن ترمز خودرو

چنانچه روغن یا مایعات دیگر هیدرولیک از موتور یا لوله های موجود در سیستم ترمز نشت کند ، اختلالی در سیستم ترمز بوجود می آید. به همین علت توصیه می شود که سطح مایع ترمز هر از گاهی چک شود و در صورت کاهش غیرعادی سطح آن ، علت مشکل بررسی شود. مکانیک های امدادجان می توانند هر مشکلی را رفع کنند و دلیل بروز هر مشکلی را متوجه شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

کاهش فشار مایع هیدرولیک ترمز

هنگامی که فشار مایع هیدرولیک ترمز کم باشد ، در توقف سریع خودرو دچار مشکل خواهید بود. در صورت مشاهده اختلالی در کارکرد ترمز ، چندین ضربه آرام به ترمز زده تا فشار مایع داخل سیستم ترمز زیاد شود. این کار را نباید همواره انجام دهید. چرا که این کار فقط موجب رفع موقتی مشکل می شود.

بارگیری زیاد از حد ، از دلایل کار نکردن ترمز خودرو

زمانی که خودرو بیش از ظرفیت خود ، بارگیری کرده است در ترمزگیری ممکن است دچار مشکل شود. بنابراین نباید بیش از ظرفیت خودرو بارگیری کنید و یا سرنشینان زیادی را سوار خودروی خود کنید. حتماً به این مسئله توجه داشته باشید.

رانندگی در مسیر گل و لای و یا آب

مسلماً رانندگی در گل و لای یا آب و … سبب می شود که لنت ترمز و دیسک های روتور دچار مشکل شوند. بهتر است حدالامکان از این مسیرها گذر نکنید و یا در زمان عبور از این مسیرها ، سرعت پایینی داشته باشید تا کمتر ترمز بگیرید.

نشانه های خرابی ترمز چیست ؟

کار نکردن ترمز خودرو به چندین شکل نمایان می شود. به نشانه های زیر ، دقت فراوانی داشته باشید تا در صورت نیاز به تعمیرات سیستم ترمز خودروی خود اقدام کنید :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

– اگر در زمان ترمز گرفتن با صداهای زوزه ، خرد شدن یا ساییده شدن و … روبرو شدید بدانید که اختلالی در سیستم ترمز وجود دارد و یا لنت های ترمز به پایان عمر خود رسیده اند.

– با دیدن چراغ روشن نشانگر ABS روی داشبورد ، به خرابی سیستم ترمز شک کنید. با یک دیاگ می توان متوجه شد که علت روشن شدن این چراغ چیست.

– اگر ترمز گرفته و مشاهده می کنید خودرو به این طرف و آن طرف منحرف می شود ، به ساییدگی لنت های ترمز شک کنید.

– یکی از نشانه های کار نکردن ترمز خودرو این است که پدال ترمز سفت نیست و پایین تر از موقعیت معمول است. ممکن است این مشکل به سبب وجود هوا در لنت ترمز و یا نشتی روغن ترمز باشد. به هر حال دلیل بروز این مشکل هر چه که هست باید در اولین فرصت بررسی شود.

– در صورتی که خودرو در زمان ترمزگیری ، لرزش بدی دارد باید به بررسی سیستم ترمز اقدام کنید. البته تکنسین های مجرب باید این کار را انجام دهند. تاب داشتن روتور سیستم ترمز موجب می شود که لنت ها به درستی عمل نکنند. در چنین شرایطی ، سیستم ترمز فاقد قدرت لازم خواهد بود و لرزشی در زمان ترمزگیری ایجاد می شود.

کار نکردن ترمز خودرو ، مشکلی است که باید در اسرع وقت بررسی شود. اگر خودرو در بخش سیستم ترمز خود دچار مشکل باشد ، جان سرنشینان آن در خطر خواهد بود. امدادخودروهای امروزی با ارائه خدمات موردنیاز خودرو در محل ، رفع هر مشکلی را آسان نموده اند. اگر به خدمات سرویس و تعمیر خودرو در محل ، پنچرگیری در محل ، حمل خودرو و … نیاز داشتید ، با امدادجان که از حرفه ای ترین امدادخودروها است ، تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت یدک کش خودرو
با ما همراه باشید .

چندین اقدام در راستای جلوگیری از خرابی سیستم ترمز خودرو

با توجه به چندین مسئله ساده می توان از خرابی سیستم ترمز جلوگیری نمود. خودرودارانی که به این موارد بی تفاوت هستند ، بیشتر با مشکل کار نکردن ترمز خودرو روبرو می شوند. اقدامات پیشگیرانه از خرابی سیستم ترمز عبارتند از :

– اگر در سرویس های دوره ای خودرو به چک کردن سیستم ترمز اقدام کنید ، می توانید مشکلات موجود در این سیستم را شناسایی کنید و آنها را حل کنید و مانع از خرابی شدید سیستم ترمز شوید.

– پرهیز از رانندگی در مسیرهای آبی و گل و لای و رانندگی درست و اصولی ، به پیشگیری از خرابی سیستم ترمز کمک زیادی می کند.

– روغن ترمز باید هر از گاهی بررسی شود تا در صورت نیاز به تعویض آن اقدام شود.

– در صورتی که نشانه های کار نکردن ترمز خودرو را مشاهده نمودید ، سریعاً برای بررسی آن اقدام کنید تا از شدت خرابی این سیستم جلوگیری کنید.

 

نکته : اگر در حین حرکت متوجه خرابی سیستم ترمز شدید ، ترمزهای شدید نگیرید و سعی کنید که با کاهش سرعت خود با برداشتن آرام پا از روی پدال گاز و کاهش دنده ، زمینه را برای توقف در محل مناسب و تعمیرات سیستم ترمز فراهم کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید