چندین دلیل افزایش مصرف سوخت خودرو

افزایش مصرف سوخت خودرو ، دلایل متعددی دارد. اگر خودروی شما هم دچار این مشکل شده است ، این مقاله مفید را حتماً مطالعه بفرمایید.

معمولاً هر خودرویی با توجه به وزن و ابعاد خود ، نوع موتور آن ، نوع سیستم سوخت رسانی خود و سایر موارد دارای مصرف سوخت معینی است. میزان مصرف سوخت را بر اساس لیتر در صد کیلومتر بیان می کنند.

مصرف سوخت یک خودرو در موقعیت های مختلف ، متفاوت است. اما هر راننده ای پس از مدتی استفاده از خودروی خود متوجه متوسط میزان مصرف سوخت آن می شود. بنابراین اگر میزان مصرف سوخت آن به صورت غیرعادی بالا رود ، حتماً متوجه می شود. اما برای رانندگان مهم است که علت افزایش مصرف سوخت خودرو را بدانند. در این مقاله به بررسی این مسئله می پردازیم.

پیش از ورود به بحث اصلی ، یکی از امدادخودروهای حرفه ای و خوب را به شما معرفی می کنیم که قادر است هر یک از مشکلات خودروی شما را حل کند. امدادجان ، توانایی رفع هر یک از مشکلات و نیازهای خودروهای مختلف ایرانی و خارجی در محل در سریعترین زمان را دارا می باشد.

دریافت خدمات از امدادخودروهایی که تخصص و مهارت بالایی دارند ، اهمیت زیادی دارد. امدادخودروهایی که خدمات ضعیف و بی کیفیتی را ارائه می کنند ، آسیب های زیادی را به خودرو وارد می کنند. پس اگر به سلامت خودروی خود اهمیت می دهید ، تنها با امدادخودروهای حرفه ای تماس حاصل کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

علل افزایش مصرف سوخت خودرو چیست ؟

دلایل اینکه مصرف سوخت خودرو بیش از حالت عادی می شود ، موارد زیر می باشد :

سبک رانندگی خودروداران

نوع رانندگی در مصرف سوخت اثرگذار است. اگر از آن دسته از خودرودارانی هستید که همواره با دور موتور بالا رانندگی می کنید ، حتماً متوجه مصرف بالای سوخت خودروی خود می شوید. ترمز کردن های یهویی و شتاب گرفتن های بی جا و … موجب بالا رفتن مصرف سوخت می شوند. رانندگانی که با دنده مرده حرکت می کنند ، بی شک شاهد افزایش مصرف سوخت خود خواهند بود. دنده انتخابی باید متناسب با سرعت خودرو باشد و استفاده از دنده پایین در سرعت بالا و دنده بالا در سرعت پایین ، مشکلاتی را ایجاد می کند.

نقص سنسور فشار منیفولد هوا

یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف سوخت خودرو ، معیوب بودن سنسور فشار منیفولد هوا می باشد. سنسور منیفولد هوا برای سنجش فشار هوای داخل منیفولد پیش و پس از استارت زدن تعبیه شده است. با ارسال این اطلاعات به کامپیوتر ماشین ، مقدار پاشش سوخت در انژکتور به درستی مشخص می شود. اگر این سنسور دچار مشکل باشد ، اطلاعات نادرستی از فشار هوا به کامپیوتر منتقل شده و مقدار پاشش سوخت عوض می شود. در این حالت معمولاً میزان پاشش سوخت بیشتر می شود. در مواقعی دیده شده است که از اگزوز خودرو در این حالت ، دود سیاهی خارج می شود.

کثیفی فیلترهای هوای خودرو و افزایش مصرف سوخت خودرو

میان کثیفی فیلتر هوا و مصرف سوخت ، ارتباط مستقیمی وجود دارد. فیلتر هوا باید تمیز باشد و روزنه های آن مسدود نباشد. کثیفی فیلتر هوا مانع از ورود هوای پاک به موتور می شود و این مسئله سبب می شود که کامپیوتر ، به پاشش بیشتر دستور دهد.

معیوب بودن سنسور دمای هوا و بالا رفتن مصرف بنزین

اگر سنسور دمای هوا خراب باشد ، اطلاعات نادرستی به ای سی یو منتقل می شود. در این حالت ممکن است مقدار پاشش سوخت تغییر کند و سوخت زیادی مصرف شود. زیرا خرابی سنسور موجب می شود که داده های نادرستی توسط کامپیوتر دریافت شود و در چنین شرایطی این قطعه در تنظیم میزان مصرف سوخت ، دچار مشکل می شود.

نقص شمع ها و افزایش مصرف سوخت خودرو

اگر شمع ها دچار مشکل باشند ، مصرف سوخت به شدت بالا می رود. به همین دلیل توصیه می شود که شمع خودرو را پس از مدتی استفاده عوض کرد. تمامی خدمات مکانیکی خودرو از سوی امدادجان ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

مسدود بودن کاتالیزور و بالا رفتن مصرف سوخت

این قطعه در حوالی اگزوز  نصب شده است و در کاهش و اکسید نمودن گازهای سمی تولیدی موتور در زمان خروج از منیفولد اگزوز مؤثر است. در زمان گرفتگی کاتایلست یا کاتالیزور ، گازهای سمی ناشی از احتراق موتور به طور صد درصدی بیرون نرفته و همین مسئله زمینه ساز افزایش فشار دود در سیستم موتور است. موتور بی کار نبوده و در برابر این عمل ، عکس العملی نشان می دهد. به همین علت ، موتور برای جبران فشار ناشی از برگشت دود ، بیشتر کار کرده و سوخت بیشتری مصرف می کند.

روغن موتور نامناسب و بی کیفیت ، دلیل افزایش مصرف سوخت خودرو

اگر روغن موتور خودرو فاقد کیفیت ایده آل باشد ، به موتور فشار زیادی وارد می شود. این مسئله سبب می شود که مصرف سوخت به شدت بالا رود. برای تعویض روغن موتور خودروی خود از روغن موتور مناسب و با کیفیت استفاده کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض روغن سیار
با ما همراه باشید .

سایر دلایل بالا رفتن مصرف سوخت

علاوه بر مواردی که نامبرده شد ، عوامل دیگری موجب بالا رفتن مصرف سوخت می شوند که مهمترین آنها شامل موارد زیر است :

– تایم نبودن تسمه تایم ها

– خرابی سنسور اکسیژن

– اختلال در انژکتور

– نقص کوئل ها و وایرها

– اختلال در شمع ها

– توقف طولانی مدت خودرو در زمان روشن بودن

– نقص پیستون ها

– مشکلات سوپاپ ها

– و …

موارد فوق منجر به افزایش مصرف سوخت خودرو می شوند. سرویس کاران و تعمیرکاران حرفه ای می توانند علت بروز این مشکل را به درستی تشخیص دهند.

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پمپ بنزین سیار با ما همراه باشید.

کلام آخر

عوامل زیادی در بالا رفتن مصرف سوخت ، تأثیر دارند. خودروداران معمولاً پس از مدتی متوجه این مشکل می شوند. جالب است بدانید که عوامل دیگری مانند شرایط آب و هوایی و سفرهای طولانی و … موجب بالا رفتن مصرف سوخت می شوند. سرویس های دوره ای خودرو تا حدودی می تواند از بروز مشکل بالا رفتن سوخت جلوگیری کند. البته به شرط آنکه توسط سرویسکاران مجرب و حرفه ای انجام شود. با رانندگی اصولی و درست به افزایش طول عمر قطعات خودروی خود و کاهش خرابی آنها کمک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید