چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ؟

چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ؟ اگر این مقاله را تا انتها مطالعه کنید ، متوجه دلایل از کار افتادن سرعت سنج ماشین می شوید.

بعید است که راننده ای در حین رانندگی به سرعت سنج خود نگاه نکند و از این طریق ، سرعت خودرو را کنترل نکند. بنابراین صحیح و سالم کار کردن سرعت سنج ، اهمیت زیادی دارد.

در مواردی رانندگان احساس می کنند که نمایشگر سرعت سنج به درستی کار نکرده و سرعت خودرو را درست نشان نمی دهد. برای حل آسان و ارزان مشکلات خودروی خود می توانید با امداد خودروی امدادجان تماس بگیرید که از بهترین امدادخودروهای ایران است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

بررسی عملکرد سرعت سنج خودرو

چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ؟ برای پاسخ به این سؤال ابتدا با عملکرد سرعت سنج آشنا می شویم. سرعت سنج دارای یک عملکرد مشخص و روشن است. این وسیله باید سرعت خودرو را در زمان حرکت اندازه گیری کند. دقت سرعت سنج بسیار بالا است و سرعت را به صورت دقیق اندازه گیری می کند.

سرعت سنج در دو نوع کابلی و الکترونیکی می باشد.

سرعت سنج کابلی : سرعت سنج کابلی دارای یک کابل انعطاف پذیر است که متصل به چرخ دنده است که از طریق شفت خروجی گیربکس کنترل می شود. در قسمت آخر مخالف کابل سرعت سنج ، یک آهنربا تعبیه شده است که در کاپ سرعتی معین می چرخد.

میدان مغناطیسی ایجاد شده ، کاپ سرعتی را به حرکت وادار می کند. چرخش این کاپ یا فنجان سبب جاروی سرعت سوزن گیج متصل می شود. بنابراین راننده شاهد سرعت حرکت خود خواهد بود تا بتواند سرعت خودرو را مهار کند. اگر می خواهید بدانید چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ، به ادامه مطلب توجه بفرمایید.

سرعت سنج الکترونیکی : اغلب خودروهای جدید دارای سرعت سنج الکترونیکی هستند. این سنسورسنج ها ، پیشرفته هستند و دارای یک سنسور سرعت هستند که نبض های دندانه های یک دنده را که در جهت خروجی گیربکس ماشین نصب شده است را به صورت دقیق می سنجد.

پالس ها از طریق ماژول کنترل خودرو آنالیز می شود. در مرحله بعد ، یک سیگنال انتشار می دهد. نرخ پالس تشخیص داده شده از سوی سنسور با شتاب زیاد می شود تا سیگنال منتشر شده به ماژول مربوطه عوض شود. با این شرایط ، کاهش سرعت سبب واکنش وارونه در رابطه با ضربان سنسور می شود.

چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند و یا سرعت را درست نشان نمی دهد ؟

عوامل مختلفی موجب از کار افتادن این وسیله می شوند. فراموش نکنید که خرابی هر قطعه ای از خودرو ، یک دلیل مشخص ندارد که بتوان عیب یابی آن را به آسانی انجام داد. به همین دلیل توصیه می کنیم که کار عیب یابی و تعمیر خودرو را به متخصصان این امر واگذار کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

آسیب دیدگی سیم کشی سنسور ، اختلال در کامپیوتر ، قطعی سنسور و … موجب می شود که سرعت سنج به درستی کار نکند. تعمیرکاران به دقت عوامل احتمالی را بررسی نموده تا منشاء خرابی  را به درستی تشخیص دهند.

تعمیرات سرعت سنج خودرو

چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ؟ این سؤال را از تکنسین ها بپرسید. آنها می توانند مشکل را حل کنند. سنسور سرعت سنج را می توان توسط یک مولتی متر یا ابزار مشابه ، تست کرد. دسته ابزار یک خودرو توسط یک ابزار اسکن دو جهته قابل بررسی است. با یک بازدید سطحی می توان مشکل سرعت سنج را شناسایی کرد. البته یک بازدید سطحی مخصوص تکنسین های ماهر است و تکنسین های بی تجربه به بازرسی عمیق تری نیاز دارند.

سنسورهای سرعت خودرو ، سیم کشی های مربوط به آن ، کانکتورهای مربوطه و … باید به دقت چک شوند. گاهی سوزن سرعت سنج در حال پرش می باشد و یا خرابی آن به طور پشت سرهم اتفاق می افتد.

عیب یابی مشکل سرعت سنج خودرو

چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند و سرعت را مانند قبل نشان نمی دهد ؟ پس از اینکه متوجه علت خرابی شدیم باید قطعه معیوب را عوض کنیم. به طور مثال اگر سنسور سرعت سنج مشکل دارد ، باید آن را عوض کرد. تعویض سنسور بدین صورت است که بست مربوط به آن را برداشته و سپس سنسور را از حفره موجود بیرون کشیده و یک سنسور جدید جایگزین آن کرد.

اگر علت کار نکردن سرعت سنج ، سیم کشی ها باشند برای تعمیر آن باید دقت بیشتری کنید. باید سیم ها به دقت بررسی شوند تا بخش آسیب دیده پیدا شود. اگر از خرابی سرعت سنج اطمینان حاصل شود ، باید دسته ابزار برداشته شود.

اگر فکر می کنید که پاسخ پرسش چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ، مربوط به کامپیوتر خودرو است باید به تعمیرات کامپیوتر اقدام کرد که یک اقدام کاملاً تخصصی است و باید زیر نظر تکنسین ها انجام شود.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

آیا رانندگی با سرعت سنج خراب امکان پذیر است ؟

با خودرویی با سرعت سنج خراب می توان رانندگی کرد و هیچ مشکلی برای رانندگی بوجود نمی آید. اما این کار از لحاظ ایمنی توصیه نمی شود. در این شرایط این امکان وجود دارد که در اثر رانندگی با سرعت کنترل نشده ، تصادف کنید.

برخی فکر می کنند که از گوشی موبایل خود می توانند به عنوان سرعت سنج در زمان خرابی سرعت سنج خودرو استفاده کنند. تمامی گوشی های موبایل دارای جی پی اس هستند. این گوشی ها می توانند موقعیت مکانی و سرعت حرکت را تشخیص دهند.

بنابراین در زمان خرابی سرعت سنج از برنامه های ردیابی سرعت استفاده کنید. اما این کار برای زمانی است که چاره ای به جز استفاده از این برنامه ها ندارید. زیرا این برنامه ها خطر دارند و نمی توانند سرعت حرکت خودرو را به صورت دقیق اندازه گیری کنند.

نرخ تعمیرات سرعت سنج خودرو چقدر است ؟

چرا سرعت‌سنج خودرو کار نمی‌کند ؟ فکر می کنیم که پاسخ این سؤال را گرفتید. نرخ تعمیرات سرعت سنج با توجه به چندین فاکتور مشخص ، تعیین می شود. باید دید که برای حل مشکل سرعت سنج به تعمیر و یا تعویض چه قطعاتی نیاز است سپس بتوان نرخ تعمیرات را حساب کرد. اجرت تکنسین ها برای تعمیرات سرعت سنج ، متفاوت است. لذا هزینه مشخصی را عنوان نمی کنیم تا شرایط را بررسی کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید