چرا بوق ماشین من ضعیف به نظر می رسد؟

چرا بوق ماشین من ضعیف به نظر می رسد؟

بوق ماشین چگونه کار می کند؟

بوق ماشین یک ویژگی ضروری در هر وسیله نقلیه است – یکی از قطعات متعلق به سیستم سیگنال است. رانندگان اغلب بوق می زنند تا سایر وسایل نقلیه یا عابران پیاده را از حضور وسایل نقلیه یا جهت حرکت وسیله نقلیه برای اطمینان از ایمنی مطلع کنند. این یکی از سیستم های سیگنال بسیار کاربردی است و هنگام سفر در جاده و اجتناب از موقعیت های تصادف ناگوار مهم است.

مانند سایر قطعات خودروی شما، زمانی که در مورد طول عمر بوق خودرو صحبت می شود، زمان مشخصی وجود خواهد داشت. بسته به شرایط استفاده، بوق خودرو می تواند از 6 تا 10 سال قبل از نیاز به تعویض دوام بیاورد. برخی از علائمی که هنگام آسیب دیدن بوق خودرو به راحتی می توانید متوجه آن ها شوید مانند کار نکردن بوق، صدای پایین یا صدای بوق خودرو گاهی اوقات نه… با این حال، بوق خودرو ضعیف به نظر می رسد که مشکلی رایج است که بسیاری از رانندگان آن را تجربه می کنند.

اگر متوجه شدید که صدای بوق به اندازه معمول بلند نیست. زمان آن رسیده است که دلیل این پدیده را اصلاح و پیدا کنید. به طور معمول، هر خودرو به 2-3 بوق برقی مجهز خواهد بود. آنها یک بوق کم صدا و یک بوق بلند دارند، بنابراین اگر یکی از آنها خراب شود، بوق واقعا ضعیف تر به نظر می رسد. علاوه بر این، دلایل بیشتری وجود دارد که نمی توانید نادیده بگیرید: 

چرا صدای بوق من ضعیف است
چرا صدای بوق من ضعیف است؟ بیایید علت را پیدا کنیم! 

5 دلیل برای اینکه بوق من ضعیف به نظر می رسد؟

دمیدن فیوزها

اولین چیزی که می خواهید بررسی کنید آیا صدای بوق ضعیف است فیوز شما است. گاهی اوقات فیوز روی پنل داخل خودرو یا زیر کاپوت قرار می گیرد. می توانید دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید تا محل جعبه فیوز خود را پیدا کنید . بوق خودرو با برق کار می کند. بنابراین، اگر فیوز سوخته باشد، برق نمی تواند از آن عبور کند و در نهایت بوق از کار می افتد یا صدای ضعیفی تولید می کند. دلایل احتمالی فیوز معیوب عبارتند از سیم کشی آسیب دیده یا اتصال کوتاه. برای تایید بیشتر می توانید جعبه فیوز خودروی خود را بررسی کنید.

رله بوق بد است

صداهای مختلف بوق
رله بد می تواند دلیل ایجاد صداهای مختلف بوق باشد

رله کلیدی است که با فعال شدن با سیگنال الکتریکی مدارها را باز یا بسته می کند. رله بوق جریان بالا را طبق سیگنال دکمه بوق جریان کم روی فرمان به بوق منتقل می کند. در اکثر خودروهای مدرن، رله ها در جعبه فیوز زیر کاپوت طراحی می شوند. هنگامی که رله کار نمی کند یا کوتاه است، می تواند وسیله نقلیه شما را بدون عملکرد بوق یا ضعیف صدا کند. زیرا رله وظیفه مهمی برای انتقال نیرو به مدارهای بوق خودرو دارد. 

فنر ساعت شکسته

فنرهای ساعت متشکل از سیم های مسطح هستند که در یک جعبه گرد کوچک پیچیده شده و در داخل یک فرمان قرار می گیرند. هرگاه دکمه ای را روی فرمان فشار دهید، سیم ها سیگنالی را به ماژول های کنترل خودرو ارسال می کنند. هنگامی که فرمان را کنترل می کنید، سیم پیچ داخل ساعت به فنر می پیچد و باز می شود. این به حفظ اتصال الکتریکی بین کنترل‌های فرمان و کیسه هوا کمک می‌کند.

وقتی فنر ساعت خراب شود چه اتفاقی می افتد؟ اگر زمانی فرا رسید که بوق خود را به صدا درآورید اما متوجه شدید که هیچ صدا یا صدای کوچکی وجود ندارد. این می تواند نتیجه یک فنر ساعت بد باشد. هنگام چرخاندن فرمان و همچنان دکمه بوق را نگه می دارید. اگر می توانید مکثی را بشنوید، تعویض فنر ساعت بهترین راهی است که می توانید انجام دهید. 

دکمه بوق معیوب

دکمه بوق قطعه الکتریکی است که برای فعال کردن بوق استفاده می شود. در اکثر وسایل نقلیه جاده ای، سوئیچ بوق برای دسترسی سریع و آسان راننده به فرمان خودرو تعبیه شده است. بنابراین رانندگان به سادگی این سوئیچ را برای روشن یا خاموش کردن بوق فشار می دهند. با گذشت زمان، سوئیچ بوق ممکن است در نهایت علائم ساییدگی ظاهر شود و نتیجه آن این است که بوق شما کار نمی کند. 

مشکلات سیم کشی

در نهایت، دلیل ضعیف به نظر رسیدن بوق می تواند ناشی از سیستم سیم کشی باشد. پس از بررسی تمام قطعات بالا و مشاهده سالم بودن آنها. وقت آن است که سیستم سیم کشی را بررسی کنید . اگر سیم کشی قدیمی یا شل باشد، ممکن است نتواند انتقال و منبع تغذیه بوق را تضمین کند. 

وقتی صدای بوق ماشین شما ضعیف به نظر می رسد، چگونه رفع کنیم؟

اگر یک تعمیرکار با تجربه باشید ، تعمیر صداهای بوق مختلف که در ماشین شما اتفاق می‌افتد، چندان پیچیده نیست. با این حال، ابتدا باید دقیقاً علت صدای ضعیف را دریابید، سپس اقدامات لازم را برای کنترل آن انجام دهید! ما چند راه ساده را فهرست می کنیم که می توانید از آن پیروی کنید تا بوق ماشین خود را در وضعیت خوبی نگه دارید:

مشکل آسیب دیدن بوق خودرو را شناسایی کنید: تشخیص علت صدای ضعیف بوق خودرو به شما کمک می کند تا دقیق ترین جهت تعمیر را ارائه دهید.

نحوه تعمیر بوق روی ماشین
به محض اینکه متوجه شدید بوق ماشین دیگر درست کار نمی کند، فورا آن را تعمیر کنید! 

جعبه فیوز را بررسی کنید

مرحله 1: ابتدا باید جعبه فیوز را پیدا کنید، می توانید دفترچه راهنما را مطالعه کنید تا موقعیت دقیق جعبه فیوز خود را بدانید. به نمودار پشت جعبه فیوز نگاه کنید و شماره فیوز مربوط به بوق را پیدا کنید.

مرحله 2: فیوز را جدا کنید: این که بوق ماشین صدای بلندی تولید نمی کند به احتمال زیاد به این دلیل است که فیوز شکسته یا آسیب دیده است. آن را با انبر نوک تیز یا انبر منقاری صاف بردارید.’

مرحله 3: تست فیوز – برای بررسی اینکه آیا فیوز مشکلی دارد یا خیر، باید فیوز را بررسی کنید که سوخته باشد. اگر سیم داخلی خراب شده باشد، فیوز منفجر شده است و باید تعویض شود.

مرحله 4: یک فیوز جدید نصب کنید – اگر فیوز آسیب دیده را دیدید، فیوز جدیدی با همان آمپر نصب کنید. برای انجام این کار، کافی است فیوز را به شکاف صحیح خود برگردانید. فیوز قدیمی را بردارید، فیوز جدید را نصب کنید و سپس دوباره سعی کنید بوق را بزنید. پس از تعویض فیوز، بررسی کنید که آیا چراغ نشانگر کیسه هوا ظاهر می شود. اگر از توانایی خود در تعمیر مطمئن نیستید، بهتر است وسیله نقلیه خود را به یک مرکز خدمات رسانی ببرید.

یک رله بوق را بررسی کنید

اگر فیوز به خوبی چک شود، کار بعدی که باید انجام دهید این است که رله بوق را بررسی کنید. محل رله در دفترچه راهنمای مالک ذکر شده است. به طور کلی، در جعبه فیوز اصلی یافت می شود.

ساده ترین راه برای بررسی اینکه رله به درستی کار می کند این است که رله بوق را با رله مشابه دیگری روی خودرو تعویض کنید. اغلب، از همان طرح رله در چندین مدار مختلف استفاده می‌شود که امکان تعویض رله‌ها را در خودروها فراهم می‌کند. اگر زنگ با نصب رله جایگزین کار کند، این نشان دهنده مشکل در رله بوق است و نیاز به تعویض دارد.

فراموش نکنید که سوئیچ بوق را بررسی کنید

اگر سوئیچ بوق برق نباشد، با فشار دادن دکمه پاسخ نمی دهد. سوئیچ بوق بخشی از فرمان است. در وسایل نقلیه مدرن، این بدان معنی است که بخشی از سیستم کیسه هوا است. ضربه نادرست به سیستم ایربگ ممکن است منجر به باز شدن تصادفی کیسه هوا و/یا آسیب به سیستم کیسه هوا شود. بنابراین، اگر مشکوک هستید که سوئیچ بوق معیوب است، باید آن را توسط یک متخصص تعمیر کنید.

سیم کشی را بررسی کنید – اگر همه چیز تا این مرحله بررسی شده است، اما بوق هنوز کار نمی کند، باید سیم کشی را بررسی کنید. مدار و اتصال زمین منبع را از نظر جریان و ولتاژ بررسی کنید.

چگونه صدای بوق ماشین را تنظیم کنیم؟

اگر هنگام استفاده از بوق خودرو، کاربر احساس کند که بلندی صدا در هنگام انتشار هنوز مناسب نیست، می توان آن را به راحتی در خانه تنظیم کرد. صدای بوق عمدتاً به فرکانس و دامنه دیافراگم بوق بستگی دارد. این دو عامل معمولاً در صورت تغییر فاصله فاصله بین دو کنتاکت تغییر می کنند. علاوه بر این، کشش فنر برگ و شکاف بین هسته فولادی و اسکلت فولادی نیز از دلایلی است که بر توانایی باز و بسته کردن کنتاکت ها تأثیر می گذارد. بنابراین، زمانی که کاربران می خواهند صدای بوق خودرو را تغییر دهند. آنها باید پیچ ​​تنظیم را تنظیم کنند تا بتوانند بر دو عامل ذکر شده در بالا تأثیر بگذارند.

 چرا بوق ماشین من ضعیف به نظر می رسد.

اگر بوق صدای ضعیفی بدهد، راننده را با مشکلات زیادی مواجه می کند و همچنین باعث ناامنی در هنگام شرکت در ترافیک می شود. بنابراین به محض اینکه متوجه شدید بوق خودرو دیگر به درستی کار نمی کند یا در خطر آسیب دیدن قرار دارد. شما باید یاد بگیرید که چگونه دلایل را شناسایی کرده و بلافاصله آنها را تعمیر کنید. می توانید با تمیز کردن یا خراش دادن قسمت اکسید شده پایه بوق برای خنک شدن بهتر یا اتصال یک تکه سیم خنک به سیستم بوق خودرو از این مشکل جلوگیری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید