همه چیز درباره خرابی دلکوی خودرو

خرابی دلکوی خودرو در اغلب مواقع به علت نقص درپوش و یا روتور خودرو است. در این شرایط باید دلکو را تعویض کرد.

دلکو ، قطعه ای الکتریکی است که وظیفه مهمی در سیستم جرقه زنی ایفا می کند. دلکو ، برگرفته از یک لغت انگلیسی به نام Distributor می باشد. وظیفه اصلی دلکو ، توزیع جریان الکتریکی میان شمع های خودرو است. دلکو در خودروهای کاربراتوری به کار می رود. در خودروهای امروزی که انژکتوری هستند به جای دلکو از سنسورهایی بر روی میل لنگ یا میل سوپاپ استفاده می شود.

با وجود اینکه این قطعه در خودروهای انژکتوری تعبیه نشده است ، اما لازم دانستیم توضیحاتی درباره آن ارائه دهیم تا خودروداران خودروهای قدیمی با دلایل خرابی این قطعه آشنا باشند. دلکو متشکل از درب دلکو ، فنر و ذغال دلکو ، چکش برق دلکو ، پلاتین دلکو ، خازن دلکو ، صفحات دلکو و … می باشد.

اگر با نشانه های خرابی دلکوی خودرو آشنا باشیم ، در زمان مناسب برای رفع مشکل اقدام می کنیم. بنابراین با رایج ترین نشانه های خرابی این قطعه آشنا می شویم.

چرخیدن موتور و روشن نشدن آن

اگر دلکو خراب باشد ، موتور در دریافت جرقه لازم خود دچار مشکل است.همین مسئله سبب می شود که در هنگام روشن کردن خودرو ، موتور چرخیده اما روشن نشود.

شنیده شدن صداهای غیرعادی به دلیل خرابی دلکوی خودرو

اگر دلکویی که عمر زیادی کرده است ، یاتاقان زیادی بزند ، تکان های شدیدی در ماشین ایجاد می شود. در نتیجه ، صداهای غیرعادی از ماشین شنیده می شود. تعمیر انواع خودروهای کاربراتوری و انژکتوری توسط تکنسین های امدادجان انجام می شود که یکی از سریعترین امداد خودروهای ایران است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

درجا لرزیدن خودرو

اگر شاهد لرزش و تکان های شدید خودرو در زمان کار کردن هستید ، به خرابی دلکو شک کنید. زیرا دلکوی خراب در چرخش دچار مشکل است و موجب لرزش خودرو می شود. البته در جا لرزیدن خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آنها ، نقص دلکو است. از امدادخودروی امدادجان که ارائه دهنده خدمات حمل خودرو ، تعویض باتری ، سوخت رسانی سیار ، تعمیرات خودرو و … است بخواهید که علت دقیق لرزش خودرو را تشخیص دهد.

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پمپ بنزین سیار با ما همراه باشید.

روشن شدن چراغ چک موتور ، نشانه خرابی دلکوی خودرو

در برخی از خودروها این امکان وجود دارد که خرابی دلکو با روشن شدن چراغ چک ، هشدار داده شود. روشن شدن چراغ چک موتور در زمان خرابی این قطعه به تکنسین ها یا خودروداران کمک می کند تا متوجه خرابی این قطعه شوند و به درستی برای تعمیرات آن اقدام کنند.

اختلالاتی در کارکرد موتور

اگر دلکو معیوب شود ، ممکن است در کارکرد موتور مشکل ایجاد شود. توقف بی علت موتور ، احتراق ناقص ، شتاب ضعیف و … از جمله مواردی هستند که به دلیل خرابی دلکوی خودرو ایجاد می شود و موتور را دچار مشکل می کند. اگر شاهد هر یک از موارد گفته شده بودید باید دلکو را بررسی کنید تا از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. بی شک خرابی دلکو در خودروهای کاربراتوری دردسرساز خواهد بود.

انتشار گازهای گلخانه ای بیشتر توسط خودرو

اگر دلکو خراب باشد ، احتراق به درستی انجام نمی شود. در چنین شرایطی ، گازهای گلخانه ای زیادی ساطع شده و دود خروجی از اگزوز خودرو به رنگ بسیار تیره است که کاملاً متفاوت از رنگ دود همیشگی است. بنابراین اگر چنین وضعیتی را شاهد بودید ، در حالیکه خودروی شما از نوع کاربراتوری است حتماً احتمال دهید که دلکو خراب شده باشد. تکنسین های امدادجان خود را آماده کرده اند که در هر ساعت و هر مکان به ارائه خدمات سرویس و تعمیر خودرو اقدام کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

شنیده شدن صدای جیغ از خودرو ، نشانه خرابی دلکوی خودرو

اگر استارت زده و خودرو شروع به حرکت می کند ، اما صدای جیغ مانندی می شنوید به خرابی دلکو مشکوک شوید. بیشتر درپوش های دلکو در خطر آلودگی و انباشته شدن کربن یا گریس می باشند. این انباشته شدن آلودگی ممکن است سبب شود که دلکو در زمان جریان یافتن هوا در موتور ، یک صدای جیر جیر ایجاد کند. اگر بعد از تمیز شدن درپوش ، دیگر این صدا را نشنیدید باید به فکر نصب یک دلکوی جدید در خودرو باشید. این کار باید توسط تکنسین ها انجام شود.

نامنظم بودن دور موتور

یکی از نشانه های خرابی دلکوی خودرو ، نامنظم بودن دور موتور است. اگر احساس می کنید که دور موتور کاملاً نامنظم است ، باید به بررسی عناصر مختلفی اقدام نموده که یکی از آنها ، دلکو است. حتماً روتور دلکو را چک کنید و کابل را بازدید کنید. اگر این بخش ها صدمه دیده باشند ، جریان ناهمگونی به سیلندر فرستاده می شود. روتور باید به درستی بچرخد. این مورد را چک کنید. سوختن درپوش یا ترک خوردگی آن سبب می شود که مشکل گفته شده ایجاد شود. توضیحات ارائه شده صرفاً برای آگاهی شما از زمان تعمیر خودرو است و با هدف آموزش ارائه نمی شود. زیرا عیب یابی و تعمیر دلکو باید توسط تکنسین ها انجام شود.

تعویض دلکوی خودرو

تعویض دلکو سخت نیست. اما این مسئله سبب نمی شود که جرئت پیدا کنیم خودمان برای تعمیر این قطعه دست به کار شویم. کوچکترین اشتباهی مساوی با وارد کردن آسیب شدید به خودرو است. برای تعویض دلکو نیاز به ابزاری مانند آچار جغجغه ، پیچ گوشتی ، عینک ایمنی ، آچار گشتاور و … است. مشکل خرابی دلکوی خودرو ، قابل حل است.

برای تعویض باید با رعایت موارد ایمنی ، کابل منفی باتری را سوا کرده و به علامت گذاری کابل ها اقدام کنید. کانکتورهای برقی باید از دلکو جدا شوند. موقعیت درست دلکو با توجه به موقعیت موتور باید تعیین شود. پیچ و گیره های دلکو را جدا کرده و دلکو را درآورده و موتور را بردارید. به موقعیت نوک روتور در حین چرخش توجه داشته باشید و آن را علامت بزنید. پس از جداسازی حلقه او شکل دلکو از موتور ، شرایط را برای نصب دلکوی جدید فراهم کنید. نصب دلکوی جدید ، پروسه متفاوتی است که با دقت قابل اجرا می باشد. مشکل خرابی دلکوی خودرو با نصب دلکوی جدید حل می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید