نشانه‌های خرابی تسمه دینام

نشانه‌های خرابی تسمه دینام را بررسی می کنیم تا با آشنایی با این نشانه ها برای تعویض تسمه دینام خودروی خود ، به موقع اقدام کنید.

خودرو متشکل از قطعات مختلفی است که هر یک نقش مهمی در عملکرد صحیح خودرو دارند. اگر کوچکترین قطعه ای از خودرو خراب شود ، خودرو به درستی کار نکرده و عملکرد همیشگی را ندارد.

یکی از قطعات خودرو که به وفور دچار مشکل می شود ، تسمه دینام است. برای رفع مشکلات بوجود آمده برای خودرو باید تکنسین های ماهر و خبره ای را بالای سر آن آورد. امداد خودروی امدادجان ، چنین مکانیک هایی را در اختیار دارد.

توجه به نشانه‌های خرابی تسمه دینام بسیار مهم است. زیرا موجب می شود که در زمان مناسب به تعمیر و تعویض آنها اقدام شود تا مشکلی در عملکرد خودرو بوجود نیاید. در ادامه به صورت مفصل به بررسی این مسئله می پردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

بررسی عملکرد تسمه دینام در خودرو

تسمه دینام متشکل از یک تسمه ، هرزگرد و تسمه سفت کن و … می باشد. کار این تسمه این است که نیروی تولید شده موتور را به دینام ، تهویه ، پمپ فرمان ، واترپمپ ، پمپ فرمان هیدرولیک و … منتقل کند. این تسمه توسط قدرت دورانی تولیدی توسط موتور ، تمامی اجزای ذکر شده را به حرکت در می آورد. اگر تسمه دینام دچار مشکل شود ، موتور متحمل فشار زیادی می شود. این مسئله ممکن است پیامدهای بدتری هم داشته باشد.

مهمترین نشانه‌های خرابی تسمه دینام چیست ؟

اگر به موارد زیر توجه کنید ، خرابی تسمه دینام را متوجه می شوید و برای تعویض آن اقدام می کنید. اگر در زمان و مکان نامناسب متوجه خرابی خودروی خود شدید ، می توانید از امدادجان درخواست خدمات کنید. این مجموعه برای رفع مشکلات خودرو به ارائه خدمات مختلفی مانند حمل خودرو ، پنچرگیری ، تعویض باتری ، تعویض روغن موتور و … اقدام می کند. علائم خرابی این تسمه شامل موارد زیر است :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه جرثقیل حمل خودرو
با ما همراه باشید .

سفت شدن فرمان و خنک نکردن کولر

از نشانه‌های خرابی تسمه دینام می توان به سفت شدن فرمان و خنک نکردن کولر اشاره نمود. نقص تسمه دینام سبب سخت شدن هدایت ماشین می شود. فرمان هیدرولیک باید نرم باشد. بنابراین اگر فرمان سفت است ، باید موارد متعددی را چک کرد که یکی از آنها ، تسمه دینام است. خنک نکردن کولر ، مسئله دیگری است که ممکن است بیانگر خرابی تسمه دینام باشد.

پارگی تسمه یا ترک خوردگی شدید آن

یکی دیگر از علائم نقص تسمه دینام ، شکل ظاهری آن است. تسمه معیوب ، از ظاهرش پیداست. بد نیست که چند وقتی یکبار به ظاهر تسمه ها توجه کرده و در صورت پارگی و ترک خوردگی به تعویض آنها اقدام کنید.

روشن شدن چراغ باتری ، از نشانه‌های خرابی تسمه دینام

خوش خیال نباشید و با وجود روشن شدن چراغ باتری به حرکت با خودروی خود ادامه ندهید. روشن شدن چراغ باتری نشان می دهد که باید با تکنسین ها تماس بگیرید تا خودروی خود را به آنها نشان دهید. تسمه دینام در خودرو ، کارهای مختلفی انجام می دهد که یکی از آنها ، چرخاندن دینام و هدایت انرژی آن به سمت باتری است. حال اگر تسمه دینام دچار مشکل شود ، باتری در عملکرد خود دچار مشکل می شود. پس باید به این مورد از نشانه‌های خرابی تسمه دینام هم توجه کرد.

اگر باتری خودروی شما خراب است و روشن شدن چراغ باتری به دلیل خرابی باتری است ، می توانید با امداد باتری امدادجان تماس حاصل کنید. امداد باتری امدادجان ، خدمات بی نظیری را در سریعترین زمان ارائه می دهد تا رانندگان بدون معطلی بتوانند مشکلات خودروی خود را حل کنند و در راه نمانند. برای دریافت خدمات با شماره 02148287444 تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

بالا رفتن بسیار سریع دور موتور و داغ شدن ماشین

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی تسمه دینام ، بالا رفتن سریع دور موتور و داغ شدن ماشین است. در هنگام احتراق و حرکت خودرو ، حرارت زیادی در پیرامون موتور بوجود می آید. در صورتی که دور موتور بی دلیل بالا رفته و حرارتی در قسمت کاپوت احساس می شود ، به خرابی تسمه دینام شک کنید. داغ کردن موتور ، وضعیت را بدتر می کند. بنابراین از ادامه دادن مسیر امتناع کنید و به بررسی تسمه دینام بپردازید.

صدای جیر جیر کاپوت ، از نشانه‌های خرابی تسمه دینام

در صورتی که صدای جیر جیر از کاپوت شنیده می شود ، باید به بررسی تسمه دینام اقدام کنید. اگر تسمه دینام در حال ساییدگی باشد و صدای جیر جیر دهد ، احتمالاً طول عمر آن به پایان رسیده است. اگر تسمه دینام در محل خود اندکی تکان خورده باشد ، صدای جیر جیر ایجاد می شود. در این شرایط اگر تسمه دینام را به موقعیت اول خود برگردانید ، حتماً صدای جیر جیر قطع می شود. اگر برای تعویض تسمه دینام و رفع سایر مشکلات خودروی خود عجله دارید ، با امدادجان تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

طول عمر متوسط تسمه دینام

با نشانه‌های خرابی تسمه دینام آشنا شدیم. حال این سؤال برای خودروداران ایجاد می شود که طول عمر متوسط تسمه دینام چقدر است. طول عمر تسمه دینام به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از آنها ، کیفیت و مرغوبیت تسمه دینام است. معمولاً پس از پیمودن 80 هزارکیلومتر به تعویض تسمه تایم اقدام می کنند.

اما در خودروهای جدید به سبب کیفیت انواع قطعات ، طول عمر تسمه دینام بیشتر از این مقدار است. اگر خرابی قطعات دیگر بر روی تسمه دینام اثر نگذارد ، در زمان به پایان رسیدن طول عمر تسمه دینام به تعویض آن اقدام می کنند.

کلام آخر

دانستن نشانه‌های خرابی تسمه دینام ، برای هر راننده ای ضرورت دارد. با استفاده از باتری های باکیفیت و باظرفیت مناسب ، خودداری از زیاد کردن دور فن کولر ، خاموش کردن چراغ ها در زمان توقف ، بازدید دوره ای از تسمه دینام و … می توان مانع از خرابی زودهنگام تسمه دینام شد. خودرودارانی که حساس و منظم هستند و به استفاده اصولی از خودرو و سرویس های دوره ای آن اهمیت می دهند ، کمتر با مشکلات خرابی زودهنگام قطعات آن مواجه می شوند. بنابراین به نکات و موارد گفته شده ، توجه زیادی داشته باشید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید