نحوه کار گیربکس های دستی

 

در این مقاله به تمام سوالات مربوط به گیربکس دستی پاسخ خواهیم داد و اطلاعات اولیه ای در مورد هر جزء حیاتی در پیشرانه خودرو به شما ارائه می دهیم.

امداد خودروی امدادجان با سابقه درخشان و رضایت بالای مشتریان، به عنوان یک برند قابل اعتماد در زمینه امدادرسانی جاده ای شناخته شده است.

گیربکس دستی چیست؟ 

قبل از یافتن پاسخ سوال ” گیربکس دستی چگونه کار می کند؟ “، شما باید بفهمید که گیربکس دستی چیست. 

گیربکس دستی، گیربکس چوبی یا دستی یا گیربکس استاندارد نوعی گیربکس است که در آن راننده از یک چوب برای تعویض دنده به معنای واقعی کلمه استفاده می کند.

در گذشته، خودروهای دستی اغلب دارای دنده یا ستون فرمان بودند، اما امروزه، در خودروهای مدرن، دسته دنده به صورت عمودی در کنسول مرکزی نصب می‌شود و از طریق یک اتصال به گیربکس متصل می‌شود.

برای تعویض دنده باید دیسک کلاچ (که بین گیربکس و موتور قرار دارد) از طریق پدال سوم واقع در سمت چپ ترمز آزاد شود. سپس کلاچ را رها کنید، دنده انتخابی را انتخاب کنید و دوباره کلاچ را درگیر کنید. 

از حالت سکون، اگر راننده خیلی آهسته کلاچ را درگیر کند، دیسک زود فرسوده می شود. و اگر راننده خیلی سریع کلاچ را درگیر کند، باعث از کار افتادن موتور می شود.

گیربکس های دستی چگونه کار می کنند
در گذشته، خودروهای دستی اغلب دارای شیفتر یا ستون فرمان بودند. 

مطالعه نحوه رانندگی با ماشین دستی زمان بیشتری نسبت به مطالعه نحوه رانندگی ماشین اتوماتیک می برد، اما از آن چیزی که به نظر می رسد خنده دار و راحت تر است.

هنگام رانندگی با خودرویی با گیربکس دستی ، احساس خواهید کرد که ارتباطی بین شما و خودروی شما وجود دارد که بازتولید آن با خودروی گیربکس اتوماتیک بسیار سخت است.

و نکته جالب دیگر این است که اگر بتوانید گیربکس دستی کار کنید ، می توانید هر نوع وسیله نقلیه ای را راه اندازی کنید. به طور معمول، یک خودروی مدل پایه مجهز به یک گیربکس 5 سرعته دستی است . در خودروهای گران قیمت تر، به جای آن یک جعبه دنده 6 سرعته مجهز شده است.

قطعات مختلف گیربکس دستی

این توضیحات مختصر در مورد قطعات گیربکس دستی به شما کمک می کند تا نحوه عملکرد پیچیده آن را درک کنید.

قطعات کتابچه راهنمای گیربکس
اجزای مختلف گیربکس دستی.

1. کلاچ و پدال کلاچ

کلاچ که از اجزای مختلف کوچک تشکیل شده است، گشتاور موتور را به گیربکس منتقل می کند. پدال کلاچ قطعه دنده ای است که به صورت هیدرولیکی کنترل می شود که با فشردن کلاچ آن را جدا می کند.

2. فلایویل

جرم دایره ای، گشتاور موتور را به دیسک کلاچ می فرستد که با سطح صاف چرخ در تعامل است.

3. چنگال و یقه انتخابگر

این یک قطعه دنده بازو مانند است که به حرکت یقه ها در امتداد محور خروجی کمک می کند. از سوی دیگر، می‌توانید با قفل کردن آن بر روی یک چرخ دنده خاص، چرخدنده‌های مختلفی را با یقه انتخاب کنید و در نتیجه گشتاور را از میل چرخ به شفت خروجی منتقل کنید.

4. همگام سازها

اینها به دنده و یقه کمک می کنند تا در صورت وجود اختلاف با یکدیگر درگیر شوند و با سرعت خود مطابقت داشته باشند.

 

5. Layshaft و خروجی شفت

چرخ دنده های میل لخت با چرخ دنده های شفت خروجی در زمانی که اولین مورد قدرت موتور را دریافت می کند، مشبک می شوند.

6. چرخ دنده

دنده هایی با اندازه های مختلف را در یک گیربکس دستی خواهید یافت . بزرگترها دندانه های بیشتری دارند و گشتاور بیشتری برای کاهش سرعت خودرو فراهم می کنند در حالی که کوچکترها گشتاور کمتری تولید می کنند تا وسیله نقلیه شما بتواند با سرعت بالا حرکت کند.

داخل گیربکس دستی
مکانیسم کار گیربکس دستی 

گیربکس دستی چگونه کار می کند؟

بنابراین، با تمام دانش جدیدتان، بیایید دریابیم که وقتی دنده‌ها را در ماشین دستی خود تعویض می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد و ببینیم گیربکس دستی چگونه کار می‌کند .

 • قبل از روشن کردن کلید خودرو، باید پدال کلاچ را فشار دهید تا کلاچ را جدا کنید. برق بین گیربکس و شفت ورودی موتور را قطع می کند. در نتیجه، موتور بدون روشن کردن کل وسیله نقلیه زنده خواهد بود.
 • تعویض دنده را به دنده اول که در شفت خروجی قرار دارد حرکت دهید تا دوشاخه تعویض دنده به سمت دنده دوم پیش برود. دنده اول به یک چرخ دنده layshaft متصل می شود. از طرف دیگر، میل لخت از طریق چرخ دنده دیگری به شفت ورودی موتور متصل می شود.
 • یک یقه سنکرونایزر متصل به چنگال تعویض دنده وجود دارد. این به چرخ دنده کمک می کند تا نیرو را به شفت خروجی منتقل کند و در صورت وجود تفاوت، سرعت خود را همگام کند. وقتی این یقه با دنده اول قفل می شود، وسیله نقلیه را در دنده قرار می دهید، که در یک اتصال مطمئن به شفت خروجی قرار دارد.
 • حالا روی پدال گاز کمی فشار بیاورید و پا را از روی کلاچ بردارید. موتور را با گیربکس دوباره وصل می کند. سپس خودرو شروع به حرکت به جلو می کند.
 • پس از فشار دادن کلاچ به دنده دوم تغییر دهید تا سریعتر حرکت کنید. برق بین موتور و جعبه دنده را قطع می کند. فقط باید این روند را برای تعویض دنده تکرار کنید تا بتوانید سرعت خودرو را کم یا افزایش دهید.

سوالات متداول در مورد سیستم دنده دستی خودرو

 1. گیربکس های دستی چقدر دوام می آورند؟

باید پیش‌بینی کنید که اجزای گیربکس دستی با رانندگی، استفاده و نگهداری خوب تا مسافتی بیش از 12000 کیلومتر زنده بمانند. 

می‌توانید با مراقبت از نشتی گیربکس و کارکرد صحیح کلاچ و دنده‌ها، عمر گیربکس خود را افزایش دهید.

 1. گیربکس دستی چند بار باید تعویض شود؟

گیربکس های دستی ممکن است خیلی زودتر خراب شوند، به خصوص اگر تعمیر و نگهداری اولیه نادیده گرفته شود. 

اگر گیربکس شما بیش از 8000 کیلومتر در آن مسافت داشته باشد، ممکن است به نفع مالی شما باشد که آن را تعویض کنید نه اینکه هر چند ماه یکبار صدها ریال  برای تعمیر بپردازید.

 1. گیربکس دستی چه معایبی دارد؟

 • در ترافیک سنگین، یک کتابچه راهنمای کاربر ممکن است خسته کننده شود.
 • منحنی یادگیری واقعا شیب دار است.
 • در شیب ها، کنترل دقیقی برای جلوگیری از توقف یا عقب نشینی لازم است.
 • ممکن است پیدا کردن یک کتابچه راهنما برای سطوح تریم بالاتر دشوار باشد.
 1. آیا نگهداری دفترچه های راهنما هزینه کمتری دارد؟

گیربکس های دستی هزینه کمتری برای نگهداری دارند . با تمام تجهیزات اضافی که در یک گیربکس اتوماتیک قرار می گیرد، ممکن است صرفاً برای حفظ عملکرد صحیح آن هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. 

خودروهای گیربکس دستی به نگهداری بسیار کمتری نیاز دارند و تعمیر و نگهداری و تعمیرات معمولاً هزینه کمتری دارند.

 1. خرید دستی ارزانتر است یا اتوماتیک؟

خودروهای گیربکس دستی به دلیل مکانیزم اصلی خود، در جلو قیمت کمتری دارند. برای اینکه یک خودروی خودکار بتواند به تنهایی دنده ها را عوض کند، به فناوری و قطعات پیچیده تری نیاز است.

در پایان، امیدواریم از طریق این مقاله، پاسخ این سوال را بدانید که ” گیربکس دستی چگونه کار می کند ؟” 

اگر در مورد گیربکس دستی سوالی دارید ، گیربکس تعویض دنده ، در زیر نظر خود را با ما در میان بگذارید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید