مهمترین نشانه های ضعیف شدن سیستم برق خودرو

ضعیف شدن سیستم برق خودرو ، زمینه ساز مشکلات مختلفی خواهد بود. لذا در اسرع وقت باید به این مشکل رسیدگی شود.

عملکرد خودرو به شدت وابسته به عملکرد سیستم برق آن می باشد. اگر بتوانید علائم ضعیف شدن این سیستم را به درستی تشخیص دهید ، می توانید از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنید. با توجه به این مسئله لازم دانستیم که اطلاعاتی درباره علائم ضعیفی این سیستم را در اختیار شما قرار دهیم.

آشنایی با سیستم برق ماشین

پیش از آشنایی با علائم ضعیف شدن سیستم برق خودرو ، با اجزای این سیستم به خوبی آشنا می شویم. سیستم برق خودرو متشکل از باتری ، دینام ، کوئل ، دلکو ، وایر شمع ، مدارات ، آفتامات ، فیوزها ، سوکت ها و کنترل کننده ها می باشد. هر یک از این قطعات ، وظیفه مهمی را بر دوش دارند تا سیستم برق خودرو به درستی کار کند.

نکته : اگر مشکلی برای باتری خودروی شما بوجود بیاید ، می توانید از امداد باتری سیار امداد خودروی امدادجان درخواست کمک کنید. این مجموعه تمامی خدمات مرتبط با باتری همانند باتری به باتری سیار و تعویض باتری و … را ارائه می دهد.

علائم ضعیف شدن سیستم برق خودرو چیست ؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

اگر از رانندگان با دقت و حواس جمع باشید و به هر نشانه ای توجه داشته باشید ، به سرعت می توانید مشکلات خودروی خود را شناسایی کنید و قبل از شدت یافتن میزان خرابی خودرو ، به رفع مشکلات اقدام کنید. مواردی که در اغلب مواقع بیانگر ضعیف‌شدن برق ماشین هستند ، موارد زیر می باشند :

کم نورشدن یا روشن نشدن چراغ ها

اگر چراغ های جلو و عقب به خوبی نور ندارند ، یعنی برق رسانی به آنها به درستی انجام نمی شود. در این شرایط احتمالاً ولتاژ ماشین بسیار پایین است. مواردی مانند فرسودگی باتری ، خرابی اتصالات ، اختلال در عملکرد دینام ، اختلال در سیم کشی ها و … از جمله دلایل کم نور شدن چراغ ها هستند.

استارت نخوردن موتور ، از علائم ضعیف شدن سیستم برق خودرو

چنانچه سوئیچ را چرخانده و تنها صدای تق تق می شنوید و خودرو استارت نمی خورد ، حتماً قسمتی از سیستم برق دچار مشکل شده است. ممکن است خوابیدن یا خرابی باتری موجب بروز این مشکل شده باشد. البته این مشکل دلایل دیگری هم می تواند داشته باشد که مهمترین آنها شامل نقص استارتر ، نقص دینام ، اختلال در شمع ها و … می باشند.

سوختن فیوزهای ماشین ، بیانگر ضعیفی سیستم برق

در صورتی که فیوزها به صورت پیاپی می سوزند ، حتماً برق خودرو ضعیف شده است. فیوزها با هدف ممانعت از صدمه رساندن جریان یا ولتاژ بالا در جعبه تقسیم نصب شده اند. هنگامی که بار اضافی به واسطه باتری و دینام ایجاد می شود ، فیوزها موجب قطع جریان شده تا قطعات گوناگون سالم بمانند.

پس یکی از نشانه های ضعیف شدن سیستم برق خودرو ، قطعی فیوز است. اگر پس از سوختن فیوز و تعویض آنها ، مشکل حل شد که نیازی به بررسی نیست. اما در صورتی که مجدداً فیوز سوخت باید به بررسی سیستم برق اقدام نمود.

ریپ زدن به دلیل ضعیفی سیستم برق ماشین

ریپ زدن خودرو که در مواقعی با شنیده شدن صدای جرقه همراه است ، مربوط به خرابی شمع و وایر است. بنابراین ریپ زدن خودرو ممکن است به دلیل ضعیفی سیستم برق باشد. با تعویض شمع و وایر می توان این مشکلات را حل کرد.

استشمام بوی سوختگی ، از علائم ضعیف شدن سیستم برق خودرو

اگر متوجه بوی سوختگی شدید ، باید چندین احتمال را درنظر بگیرید. کلاچ ، تسمه پروانه ، رادیاتور ، اگزوز ، ترمز و سایر قطعات ممکن است منشاء بوی سوختگی باشند. اما اگر بوی سوختگی مانند بوی پلاستیک سوخته باشد و با کم سو شدن چراغ ها و سایر علائم گفته شده همراه باشد ، قطعاً مربوط به ضعیفی سیستم برق خودرو است.

عملکرد نادرست سیستم صوتی

اگر سیستم صوتی به درستی کار نمی کند ، ممکن است چندین دلیل داشته باشد که یکی از آنها ضعیفی سیستم برق است. یک تکنسین مجرب و حرفه ای به دقت سیستم برق را بررسی نموده و متوجه می شود که عملکرد آن مشکل دارد یا خیر.

تعمیرات سیستم برق خودرو

با نشانه هایی ضعیف شدن سیستم برق خودرو آشنا شدیم. مکانیک های امدادجان قادرند بخش های مختلف خودرو را تعمیر کنند. تعمیرات سیستم برق خودرو برای این مکانیک ها اصلاً کاری ندارد. رفع مشکلات دینام ، تعویض فیوزها ، تعویض سنسورها ، تعمیرات سیم کشی ها و … به خوبی توسط مکانیک های امدادجان انجام می شود. تعمیرات سیستم برق خودرو به تخصص بالایی در این زمینه نیاز دارد که ممکن است تکنسین های ساده از عهده این کار بر نیایند. از همین رو تقاضا داریم که کار سرویس و تعمیرات خودروی خود را به دست متبحرترین مکانیک ها بدهید. ما اطمینان داریم که از سرویس و تعمیر خودروی خود توسط مکانیک های امدادجان هرگز پشیمان نخواهید شد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

تماس با امدادجان پس از مشاهده نشانه های ضعیف شدن سیستم برق خودرو

اگر با نشانه های گفته شده مواجه شدید و اندک تخصصی در این زمینه دارید ، نگاهی به بخش هایی مانند فیوزها و باتری و سیم کشی ها و … بیاندازید. ممکن است خودتان بتوانید مشکل را حل کنید. در غیر اینصورت با تکنسین های امدادجان تماس بگیرید تا با اعزام سریع مکانیک به محل ، مشکل سیستم برق خودروی شما را حل کنند. هرگونه قطعات موردنیاز برای رفع مشکل سیستم برق خودروی شما از جمله باتری ، فیوز ، سنسور و … توسط مجموعه امدادجان تأمین می شود. برای تماس با مجموعه امدادجان به منظور رفع مشکل سیستم برق خودرو و سایر مشکلات آن با شماره 02148287444 تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

ضعیف شدن سیستم برق خودرو ، به تدریج می تواند سبب روشن نشدن خودرو شود. ممکن است ناگهان با مشکل خاموش شدن خودرو در وسط جاده و یا اتوبان مواجه شوید. بنابراین به بررسی این مشکل بی تفاوت نباشید و در اولین فرصت خودروی خود را به یک تکنسین ماهر و مجرب نشان دهید. هر چه سریعتر برای حل مشکل خودروی خود اقدام کنید ، هزینه تعمیرات آن پایین تر خواهد بود.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید