امداد خودرو امداد جان در این شرایط با نیروهائی کاربلد و تجهیزات و امکانات کامل آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

فن رادیاتور چه کاری انجام می دهد؟

هر چیزی که بر عملکرد صحیح موتور شما تأثیر می گذارد، بعد از خود موتور در اولویت قرار دارد. یکی دیگر از قطعاتی که می تواند باعث اختلال و خرابی موتور شود، رادیاتور است.

کاملاً متفاوت از رادیاتور خانه شما، رادیاتور در خودرو بخش مهمی از سیستم خنک کننده موتور آن است. موتور با ایجاد احتراق در داخل محفظه احتراق و همراه با آن مقدار زیادی اصطکاک خودروی شما را به حرکت در می آورد. این باعث ایجاد گرمای زیادی در داخل موتور می شود.

رادیاتور ماشین
رادیاتور قلب سیستم خنک کننده است.

اگر این گرما در حین کارکردن موتور برای خنک کردن موتور به جای دیگری منحرف نشود، موتور بیش از حد داغ می شود و مانند هر قسمت دیگر ماشین شما، در نهایت باعث آسیب شدید می شود.

رادیاتور یکی از سیستم های خنک کننده چند قسمتی موتور به همراه روغن روان کننده است که اصطکاک را کاهش می دهد و سیستم اگزوز که از طریق آن گرما از محفظه احتراق خارج می شود. هنگامی که ترموستات جلوی موتور تشخیص می دهد که موتور به دمای خطرناکی می رسد، رادیاتور با آزاد کردن مخلوطی از آب و مایع خنک کننده وارد می شود تا به سرعت موتور خنک شود.

یک سنسور در سمت سرنشین پایین رادیاتور وجود دارد. این کار یادداشت دمای مایع خنک کننده را انجام می دهد. سیگنال هایی را به فن رادیاتور ارسال می کند تا وقتی دما از 172 درجه فارنهایت عبور کند روشن شود. فن نیز باید پس از روشن کردن کولر روشن شود.

فن های خنک کننده که بین رادیاتور و موتور قرار گرفته اند، هوای خنک کننده را از طریق رادیاتور خودرو می دمند تا آب گرم شده و مخلوط خنک کننده ای که در رادیاتور جریان دارد خنک شود.

فن رادیاتور کار نمی کند
فن های رادیاتور هوای خنک کننده را از طریق رادیاتور خودرو عبور می دهند.

فن رادیاتور کار نمی کند: علائم

اگر باید تأیید کنید که آیا آن در حال کار است یا نه، باید موتور خود را روشن کنید و اجازه دهید خودروی شما در حالت آرام قرار گیرد. مطمئن ترین راه برای بررسی آن، جستجوی واقعی صدای فن است.

تهویه مطبوع را روی حداکثر تنظیم قرار دهید، این باعث می شود که فن خنک کننده بلافاصله روشن شود. در خودروهای قدیمی معمولاً حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد تا موتور به دمای مناسب برسد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که کاپوت موتور را بلند کرده و به صدای فن گوش دهید. بهترین خودروهای مدرن موتورهای بسیار آرامی دارند، بنابراین تشخیص صدا در حالی که داخل ماشین هستید ممکن است آسان نباشد.

اگر وقتی تهویه مطبوع با حداکثر شدت صدا کار می کند، فن فوراً روشن شود، اما وقتی موتور بعداً داغ شد، به درستی کار نکند، ممکن است فن رادیاتور به درستی کار نکند.

اگر فن کار نمی کند می توانم ماشینم را برانم؟

بله، ماشین شما هنوز هم می تواند بدون فن رادیاتور کار کند، اما هرگز نباید. سیستم خنک کننده خودروی شما برای عملکرد و طول عمر موتور بسیار مهم است. هر بار که موتور شما بیش از حد گرم می شود، آسیب زیادی به موتور گرانبها وارد می کنید.

به محض اینکه احساس کردید فن رادیاتور شما کار نمی کند، یا ماشین شما خنک نمی شود، باید مراحل عیب یابی را انجام دهید تا مشخص شود مشکل چیست. اگر نمی توانید آن را بفهمید، فوراً ماشین خود را نزد مکانیک ببرید تا او مشکل را تشخیص دهد.

 

چرا فن رادیاتور من کار نمی کند؟

علت روشن نشدن فن های خنک کننده چیست؟ در اینجا 6 مشکل رایج وجود دارد که ممکن است فن رادیاتور خودروی شما را دچار مشکل کرده و باعث از کار افتادن یا ناکارآمدی آن شود:

1. فیوز بد

این یک مشکل بسیار رایج است که منجر به خرابی فن رادیاتور می شود: ممکن است فیوز بسوزد یا به سادگی بیفتد. با این حال، باید به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید تا بفهمید دقیقاً کجا می‌توانید فیوز را پیدا کنید، اما زمانی که آن را تهیه کردید، کار آسانی است. در صورت کار نکردن یا نبود فیوز فن رادیاتور باید آن را تعویض کنید.

به یاد داشته باشید، اگر هر چیزی الکتریکی در ماشین شما کار نمی کند، اولین ایست بازرسی شما فیوز است. در اینجا نحوه تست فیوز فن رادیاتور با مولتی متر آورده شده است.

فیوز فن رادیاتور
فیوزها را یکی یکی چک کنید. 

شما باید ولتاژ چند فیوز را در جعبه فیوز زیر داشبورد (شماره های 3، 15 و 20) و جعبه فیوز زیر هود (شماره های 47 و 50) بررسی کنید. موتور را خاموش کنید یا کلید استارت را روی IG2 قرار دهید. همانطور که مدارهای 12 ولت را آزمایش می کنید، مولتی متر را در قسمت DCV روی ’20’ تنظیم کنید.

کاوشگر مولتی متر مشکی به ترمینال منفی باتری (برای فیوزهای زیر کاپوت) یا یک نقطه زمین فلزی روی ماشین (برای فیوزهای زیر داشبورد) می رود. هر فیوز دارای دو کنتاکت است که باید پروب های تست مولتی متر را لمس کنید تا خوانش ها را بدست آورید.

کاوشگر قرمز را روی هر یک از دو مخاطب لمس کنید و قرائت را بگیرید. مقدار باید حدود 12 ولت باشد. نیازی به نگرانی در مورد ضبط قرائت دقیق ولتاژ نیست زیرا به دلیل عوامل مختلفی از جمله خروجی دینام و شارژ باتری متفاوت است . روپوش را به مخاطب دیگری لمس کنید و آن را بخوانید.

  • 12 ولت در هر دو کنتاکت . این بدان معناست که فیوز به خوبی کار می کند و شما فقط می توانید برای بررسی فیوز بعدی حرکت کنید.
  • 12 ولت یک کنتاکت و 0 ولت از سوی دیگر . این نشانه سوختن فیوز است. شما باید آن را جایگزین کنید.
  • 0 ولت در هر دو کنتاکت این بدان معناست که فیوز هیچ برقی ندارد، که فقط در صورتی امکان پذیر است که پروب سیاه به درستی به ترمینال منفی باتری وصل نشده باشد یا به یک قطعه فلزی متصل نشده باشد. کاوشگر را جدا کنید و سپس دوباره وصل کنید تا قرائت شود.

2. سیم های مرده

اگر می بینید که موتور گرم می شود اما فن رادیاتور گرم نمی شود، سیم های فن می توانند مقصر باشند. به سادگی هر دو سیم را، منفی و مثبت، جدا کنید. جریان مستقیم استانداردی که آنها باید از آن خارج کنند 12 ولت (تقریبا) است. یک ولت متر بردارید و وجود جریان را بررسی کنید. اگر هیچ کدام در هر دو یا هر دو وجود ندارد، باید آن را تعویض کنید.

شما می توانید رله فن را در زیر کاپوت قرار دهید. جریان رله به فن را بررسی کنید. اینجاست که جریان باید جریان پیدا کند. در صورت وجود ولتاژ، خرابی فن دلیل کار نکردن فن رادیاتور است. پس از آن، فن است که باید تعویض کنید.

 

3. کلاچ فن شکسته

کلاچ  فن وظیفه اتصال فن رادیاتور به موتور و کارکرد آن را بر عهده دارد. اگر این کلاچ خراب شود، فن کار نمی کند. این سایش و پارگی معمول در طول سال هاست که ممکن است باعث خوردگی یا حتی سوختن فنرهای کلاچ شود. اگر مشکل دیگری برای فن رادیاتور پیدا نکردید ، به احتمال زیاد کلاچ علت آن است.

4. سطح مایع خنک کننده نامناسب

سطح ناکافی مایع خنک کننده در موتور نیز می تواند باعث خرابی فن شود. به سادگی به مخزن مایع خنک کننده نگاه کنید و بررسی کنید که آیا سطح آن تا حداکثر علامت مورد نیاز است یا خیر. اگر نه، به سادگی آن را تا نقطه پر کنید و می توانید بروید.

این در واقع یکی از ساده‌ترین نکات نگهداری است که به شما کمک می‌کند موتور و همچنین سیستم سرمایش/گرمایش را در حالت عالی نگه دارید.

5. سنسور دما از کار افتاده

سنسور  دما مکانیزمی است که تصمیم می گیرد فن رادیاتور چه زمانی باید وارد عمل شود. این کار را با خواندن دمای سیستم خنک کننده انجام می دهد. در صورت از کار افتادن این سنسور، فن قادر به شروع کار نخواهد بود. احتمالاً این سنسور را در پوشش ترموستات پیدا خواهید کرد. می‌توانید سیم‌ها را از حسگر جدا کرده و دوباره به سنسور وصل کنید، احتمال اینکه کار کند وجود دارد. اگر نه، باید آن را تعویض کنید.

6. بد بودن موتور فن رادیاتور

اگر مشکل کار نکردن فن رادیاتور همچنان ادامه داشت ، می توانید فن را با اتصال منبع تغذیه دیگری به آن بررسی کنید، یعنی برق مستقیم باتری.

ابتدا کانکتور سیم کشی را جدا کنید. آسیب دیدگی را بررسی کنید و کانکتور را تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که سیم ها محکم وصل شده اند و آسیبی ندیده اند. سپس، به سیم ها نگاه کنید و تشخیص دهید که کدام یک سیم برق و کدام یک سیم زمین هستند تا از هرگونه سردرگمی جلوگیری کنید.

سپس منفی باتری را به سمت زمین کانکتور فن وصل کنید، سپس باتری مثبت را به سیم دیگر وصل کنید. ممکن است لازم باشد به دفترچه راهنمای تعمیر خودرو خود نگاه کنید تا ببینید آیا وسیله نقلیه شما دارای یک ترمینال 4 سیمه یا سه ترمینال است که دو ترمینال برای برق و یکی برای سیم های زمین وجود دارد.

پس از اتصال به باتری، فن رادیاتور شما باید شروع به کار کند. با این حال، اگر فن رادیاتور شما با برق مستقیم شروع به کار نمی کند یا با سرعت بسیار پایین کار می کند، باید مطمئن شوید که ترمینال آسیبی ندارد و ولتاژ ورودی را آزمایش کنید.

اگر واقعا برق ورودی وجود دارد، مشکل از کار افتادن موتور فن است و باید موتور فن را نیز تعویض کنید.

تعویض فن رادیاتور

تعویض فن رادیاتور چقدر طول می کشد؟

تعویض رادیاتور فرآیند پر زحمتی است و مدت زمان آن بسته به مهارت سرویس دهنده متفاوت است. بعید است که یک مکانیک حرفه ای بیش از 2 تا 3 ساعت طول بکشد. ممکن است 30 دقیقه تا یک ساعت دیگر طول بکشد زیرا این فرآیند شامل برخی خدمات اضافی مانند برداشتن مایع خنک کننده، شکستگی تسمه ها و چند مورد دیگر در صورت لزوم است.

کارشناسان ممکن است به دو تا سه ساعت برای نصب نیاز داشته باشند.

بسته به شرایط برخی از قسمت های دیگر ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشید. در صورت قدیمی بودن خودرو، احتمال خرابی کانکتورها و پایانه های برق و خرابی بست ها وجود دارد. برای از سرگیری کارکرد رادیاتور باید این قطعات را تعمیر و تعویض کنید. برخی از مکانیک ها ممکن است بخواهند ضد یخ را عوض کنند و شیلنگ های رادیاتور را تعویض کنند.