علت گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین

گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین ، مشکلی است که برخی از خودروها به آن دچار می شوند. دلایل بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

اگر خودروی شما به این مشکل دچار شود ، هدایت آن اندکی دشوار می شود و رانندگی برای شما سخت می شود. در اغلب اوقات ، این مشکل در زمان ترمزگیری و گاز دادن تا رسیدن به سرعت بسیار زیاد رخ می دهد.

پیش از آنکه به بررسی دلایل بروز این مشکل بپردازیم ، به این نکته اشاره کنیم که برای رفع هر یک از مشکلات خودرو باید از مهارت و تخصص تکنسین های مجرب و ماهر بهره ببرید. تکنسین های امدادخودروی امدادجان ، آماده خدمات دهی به شما هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

بررسی مشکل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین

ممکن است خرابی قطعات مختلف خودرو ، سبب بروز این مشکل شود. احتمالاً رانندگان زیادی این مشکل را تجربه می کنند که در زمان رانندگی ناگهان هدایت فرمان را از دست می دهند. زمانی می توانید این مشکل را به خوبی متوجه شوید که در جاده ای در حال حرکت هستید و دست خود را برای مدتی کوتاه از فرمان بر می دارید. در صورتیکه ماشین به این مشکل مبتلا نباشد ، ماشین بدون انحراف به چپ یا راست به حرکت خود ادامه می دهد. اما در صورتی که ماشین درگیر این مشکل باشد ، ماشین به سمت چپ یا راست خود منحرف می شود.

اگر خودرو در جاده های لغزنده و ناهموار دچار این مشکل شود ، وضعیت بسیار بدی ممکن است برای آن بوجود بیاید. به هر حال به دلیل ایمنی خودرو و سرنشینان باید نسبت به رفع این مشکل در اسرع وقت اهمیت داد.

دلایل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین در جاده

تشخیص علت بروز این مشکل برای شما سخت خواهد بود. اما مکانیک های امدادجان به خوبی می توانند مشکل را عیب یابی نموده و اقدامات مؤثر و نتیجه بخش را برای حل آن انجام دهند. پس رفع مشکل گیج زدن و انحراف فرمان خودرو به چپ یا راست را از مکانیک های امدادجان بخواهید.

دلایل گیج زدن فرمان شامل نقص میله های تعادل دهنده ، لق بودن فنرهای عقب ، لق بودن کینگ پین ، شل بودن اهرم ها ، عدم تنظیم فشار باد لاستیک ها ، لق بودن دنده فرمان ، تنظیم نبودن چرخ های جلو و … می باشد. پس ممکن است گیجی و انحراف فرمان ، دلیل ساده یا پیچیده ای داشته باشد.

تعمیر مشکل گیجی و انحراف فرمان

مشکل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین قابل حل می باشد. نحوه تعمیر این مشکل با توجه به دلیل بروز مشکل به صورت متفاوتی انجام می شود. اگر عدم تنظیم فشار لاستیک سبب بروز این مشکل باشد ، با تنظیم کردن باد لاستیک ها این مشکل حل می شود. در صورتی که بخواهید مشکلات لاستیک خودروی خود را حل کنید ، می توانید از خدمات آپاراتی سیار امدادجان بهره ببرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پنچرگیری سیار
با ما همراه باشید .

گاهی علت بروز این مشکل از جلوبندی خودرو است. اگر اجزای جلوبندی خودرو کاملاً روغن کاری شوند ، ممکن است این مشکل حل شود. با تعویض قطعات معیوب خودرو می توان این مشکل را حل نمود ، البته در صورتیکه مشکل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین از معیوب بودن قطعات خودرو باشد.

یکی از اقداماتی که تکنسین ها برای حل این مشکل انجام می دهند ، تنظیم مجدد فرمان است. اگر تنظیمات فرمان بر هم خورده باشد ، ممکن است این مشکل ایجاد شود. آچارکشی و محکم کردن قطعات خودرو سبب حل این مشکل می شود. تکنسین ها برای حل این مشکل باید چرخ ها را بررسی نموده و زوایای چرخ را دقیقاً تنظیم کنند. اگر حل این مشکل را به دست تکنسین های ماهر و مجرب بسپارید ، از حل اصولی و ریشه ای مشکل اطمینان خاطر خواهید داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

انواع کشیده شدن فرمان خودرو

مشکل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین به دو صورت رخ می دهد :

نوع اول کشیدن فرمان خودرو

در این نوع از کشیده شدن فرمان اگر فرمان را رها کنید  ، خودرو اندکی انحراف به چپ یا راست ، خواهد داشت. اگر خودرو سالم باشد حتی با گذاشتن پا روی پدال گاز ، انحرافی ایجاد نمی شود. البته درنظر داشته باشید که اندکی انحراف به سمت چپ یا راست طبیعی است و نشان از وجود مشکلی ندارد.

نوع دوم گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین

این نوع از انحراف و کشیده شدن فرمان با وجود قرار داشتن فرمان در دست های شما ، رخ می دهد. این مشکل را زمانی می توانید به خوبی حس کنید که خودرو در حال پیچیدن است. اگر در حال چرخش به سمت راست هستید اما فرمان به سمت چپ منحرف می شد ، نشان از گیجی و انحراف فرمان دارد. این مشکل بسیار خطرناک و حادثه آفرین است و باید در اسرع وقت رسیدگی شود.

دلیل کشیده شدن فرمان به چپ

تنظیم نبودن فشار باد لاستیک ها ، خش داشتن دیسک ، معیوب بودن دیسک ترمز ، معیوب بودن پمپ اصلی ترمز ، اختلال در سیستم تعلیق ، چرب بودن زیاد از حد دیسک ترمز ، بالانس نبودن چرخ ها ، شل شدن فرمان ، تمام شدن لنت ترمز و … از جمله دلایلی هستند که فرمان را به چپ منحرف می کنند.

دلیل کشیده شدن فرمان در سرعت های زیاد ( بررسی دلایل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین )

اگر چرخ های خودرو توازن نداشته باشند ، شاهد انحراف فرمان در سرعت های بسیار بالا خواهیم بود. تنظیم نبودن چرخ های خودرو ، عدم توجه به جهت چرخش خودرو ، استفاده از لاستیک های معیوب ، تنظیم نبودن فرمان ، بالا بودن وزن بار خودرو ، وجود مشکل در سیستم تعلیق و … سبب می شوند که خودرو در سرعت های بالا به چپ یا راست کشیده شود. به دلیل خطراتی که این مشکل می تواند ایجاد کند ، با دیدن نشانه های بروز این مشکل هر چه سریعتر به یک مکانیکی مراجعه نموده و یا مکانیک را بالای سر خودروی خود بیاورید. حل اصولی این مشکل ، اهمیت زیادی دارد. مشکل گیج زدن و کشیدن فرمان به طرفین نیاز به بررسی فوری دارد تا حادثه ساز نباشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید