علت پاره شدن تسمه تایم

علت پاره شدن تسمه تایم را بررسی می کنیم تا با شناخت دقیق این عوامل بتوانیم از بروز این مشکل تا حد ممکن ، جلوگیری کنیم.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

شاید از خود بپرسید مگر می شود که از پارگی تسمه تایم جلوگیری کرد؟ بله ، این کار شدنی است. در ادامه نکات مهمی را بررسی می کنیم که حتماً برای شما مفید خواهد بود.

تسمه تایم ، نوعی تسمه پلاستیکی است که بین میل سوپاپ و میل لنگ قرار می گیرد. زمانی که میل لنگ چرخیده ، میل سوپاپ چرخانده شده و موجب به حرکت درآمدن سوپاپ ها می شود. اگر تسمه تایم پاره شود ، باید توسط یک فرد متخصص تعویض شود. امداد خودروها ، این کار را برای خودروی شما انجام می دهند.

 

در زمان پارگی تسمه تایم چه اتفاقی رخ می دهد ؟

قبل از بررسی علت پاره شدن تسمه تایم ، به این مسئله می پردازیم که در زمان پارگی تسمه تایم چه اتفاقی رخ می دهد. آنچه که میان مردم رایج شده است ، این است که تسمه تایم باید پس از پیمودن مسافت شصت هزار کیلومتر تعویض شود.

پارگی تسمه تایم می تواند سلامت موتور را به خطر بیاندازد. زمانی که تسمه تایم پاره می شود ، تنظیمات تایم باز و بسته شدن سوپاپ ها ، دچار مشکل می شود. صدمه ای که به خودرو در زمان پارگی تسمه تایم وارد می شود ، بر اساس نوع خودرو متفاوت است. در خودروهایی مانند 206 و سمند ، پارگی تسمه تایم موجب درگیری سوپاپ و پیستون با همدیگر می شود و در این حالت سوپاپ کمی منحرف می شود و ممکن است این آسیب دیدگی به پیستون و سرسیلندر هم سرایت کند. علت پاره شدن تسمه تایم ، تنها کهنگی تسمه دینام نیست و ممکن است عوامل دیگری منجر به این اتفاق شده باشند که حتماً به آنها اشاره می کنیم.

در برخی از خودروها در مواردی ، تنها پارگی تسمه تایم سبب خاموش شدن ماشین می شود و مسئله دیگری رخ نمی دهد. به طور مثال در خودروهای پراید قدیمی ، پارگی تسمه تایم به غیر از خاموشی خودرو منجر به اتفاق دیگری نمی شود.

لذا مهمترین اتفاقاتی که برای خودرو در زمان پارگی تسمه تایم رخ می دهند شامل برهم خوردن تنظیمات تایم باز و بسته شدن سوپاپ ها ، عدم ورود مخلوط سوخت و هوا در زمان ایده آل به سیلندر و عدم خروج دود از آن ، درگیری پیستون و سوپاپ و … می باشند.

مهمترین علت پاره شدن تسمه تایم چیست ؟

 

علت پاره شدن تسمه تایم

 

رانندگی در دورهای بالاتر از 4 هزار دور موجب می شود که تسمه تایم پاره شود. متأسفانه ، رانندگی برخی از افراد به گونه ای است که موتور خودرو متحمل فشار زیادی می شود.

تسمه تایم مانند سایر برخی از قطعات خودرو ، یک طول عمر مشخصی دارد. زمانی که طول عمر مفید تسمه تایم به پایان برسد ، ممکن است تسمه تایم پاره شود.

برخی از تسمه تایم ها ، بی کیفیت هستند و به زودی ریش ریش شده و به یکباره پاره می شوند. لذا از استفاده از تسمه تایم های بی کیفیت و نامرغوب خودداری کنید.

علت پاره شدن تسمه تایم ممکن است نصب نادرست تسمه تایم باشد. اگر تسمه تایم در موقع بستن ، زیاد سفت شود در معرض پارگی قرار خواهد داشت.

استفاده از دنده نامناسب در سربالایی و سرپایینی موجب می شود که تسمه تایم پاره شود. معمولاً رانندگان بی تجربه در استفاده از دنده مناسب ، مرتکب اشتباه می شوند.

* علاوه بر موارد گفته شده ممکن است موارد دیگری موجب شوند که تسمه تایم خودرو به یکباره پاره شود و شما را دچار دردسر کند.

آیا تسمه تایم خودرو پاره شده است ؟

 

علت پاره شدن تسمه تایم

 

پارگی تسمه تایم ممکن است در زمان حرکت خودرو رخ بدهد. بارزترین نشانه پارگی تسمه تایم در زمان حرکت خودرو ، خاموشی خودرو است. فرقی ندارد که علت پاره شدن تسمه تایم چه باشد. اگر در حرکت باشید ، به احتمال زیاد خودرو خاموش می شود.

اولین اقدامی که افراد در این شرایط انجام می دهند که کاملاً اشتباه است ، استارت زدن خودرو است. البته انتظار دیگری از خودروداران در زمان خاموشی خودرو نمی توان داشت. بهتر است خودروداران قبل از استارت زدن در زمان خاموشی خودرو از اتومبیل خود پیاده شوند و یک نگاهی به ماشین خود بیاندازند.

برای اطمینان از خرابی یا سلامت تسمه تایم ، نخست خودرو را در دنده یک گذاشته و هل دهید. چنانچه خودرو در دنده باشد و از جای خود حرکت نکند ، یعنی تسمه تایم پاره نشده است. ولی در صورتی که خودرو به راه افتاد ، یعنی تسمه تایم پاره شده است.

کجا تسمه تایم عوض کنیم ؟

پس از آشنایی با علت پاره شدن تسمه تایم ، با یک امدادخودروی ارائه دهنده خدمات تعمیراتی خودرو در محل آشنا می شویم. اگر می خواهید تسمه تایم خود را در هر موقعیتی تعویض کنید و به تعمیرگاه مراجعه نکنید ، با امداد خودروی امدادجان تماس حاصل کنید.امدادجان ، تسمه تایم خودروی شما را در محل در سریعترین زمان و با قیمت مناسب تعویض می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

تکنسین های امدادجان ، تخصص لازم برای انجام این کار را دارا می باشند. اگر تعویض تسمه تایم خودروی خود را به دست تکنسین های غیرماهر و آماتور بدهید ، ممکن است در اثر تعویض نادرست تسمه تایم مشکلات مختلفی برای خودرو ایجاد شود. از جمله این مشکلات می توان به مصرف بالای بنزین ، ایجاد سروصدای غیرعادی در ماشین ، استارت ضعیف خودرو ، عدم شتاب گیری خودرو و …. اشاره نمود. بنابراین به انتخاب یک تکنسین حرفه ای و مجرب برای تعویض تسمه تایم خودروی خود ، اهمیت بدهید.

نتیجه گیری از علت پاره شدن تسمه تایم

با مشاهده علائمی همانند روشن شدن چراغ چشمک زن ، کار نکردن دور موتور یا زیاد کار کردن دور موتور ، نشتی روغن از قسمت جلوی موتور خودرو ، شنیده شدن صداهای غیرعادی از بخش موتور و … به بررسی تسمه تایم خودروی خود بپردازید. با تعویض به موقع تسمه تایم خودرو ، مانع پارگی ناگهانی آن شوید. زمان مناسب تعویض تسمه تایم خودرو را با توجه به نوع خودرو ، متوجه می شوند. به یاد داشته باشید که در تعویض تسمه تایم خودروی خود ، تأخیر نکنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید