علت صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت

صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت

صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت ، یکی از مشکلات رایج در اغلب خودروها است. این مشکل حتماً نیاز به عیب یابی و بررسی دارد.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

خودروداران معمولاً به صداهای غیرعادی خودروی خود بسیار حساس هستند و کوچکترین صدا سبب درگیر شدن ذهن آنها می شود. برخی از صداهای شنیده شده از داخل خودرو ، اصلاً غیرعادی نبوده و نیاز به بررسی ندارد. اما نسبت به وجود برخی از صداها نباید بی تفاوت بود و باید علت مشکل را متوجه شد.

یکی از صداهای غیرعادی خودرو ، صدایی است که از قسمت چرخ ها در حین حرکت شنیده می شود. این صدا را نمی توان به طور کلی نشان دهنده بروز مشکل دانست. زیرا ممکن است کاملاً عادی باشد و نشان دهنده مشکل خاصی نباشد. یک تعمیرکار حرفه ای با مشاهده خودرو می تواند به خوبی به وضعیت آن پی برده و از سلامت یا خرابی آن اطمینان حاصل کند.

چنانچه حوصله و وقت کافی برای مراجعه به مکانیکی و تعمیرگاه را ندارید ، می توانید از خدمات مکانیک سیار امداد خودرو برخوردار شوید تا سرویس و تعمیر خودروی شما در محل انجام شود.

مهمترین دلایل صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت

 

 

صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت

 

 

مکانیک خودرو ، چندین دلیل را برای بروز صداهای غیرعادی خودرو درنظر می گیرد :

خرابی کلگی سر پلوس

خرابی کلگی سبب شده که صدای تق تق مانندی از خودرو شنیده شود. با کمی دقت به وضوح می توان متوجه شد که این صدا مربوط به لاستیک ها نبوده و به بدنه ماشین مرتبط است. در چنین شرایطی ، محتمل ترین دلیل ایجاد این صدا را می توان خرابی کلگی سر پلوس خودرو دانست. این صدا را بیشتر در زمان دور زدن ها می توان شنید.

خرابی لنت ترمز

شایع ترین دلیل شنیده شدن صدای غیرعادی از چرخ ها ، خرابی لنت ترمز است. خرابی لنت و یا تمام شدن لنت ها موجب شده که چنین صدایی از قسمت چرخ ها شنیده شود. دلیل صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت را یک مکانیک حرفه ای و مجرب به خوبی متوجه می شود. تمام شدن لنت ترمز موجب عدم کنترل خودرو می شود که می تواند حادثه ساز باشد. برای تعویض لنت باید از لنت ترمزهای مرغوب استفاده نمود.

نقص هرزگرد خودرو

در عیب یابی مشکل صدای غیرعادی از قسمت چرخ های خودرو ، باید هرزگرد را چک نمود. چنانچه دنده های هرزگرد صدمه دیده باشند ، صدای جیر جیر مانندی ایجاد می شود که راننده را از خرابی این قسمت ها مطلع می کند. البته تشخیص علت صدای غیرعادی خودرو ، تنها تخصص مکانیک های ماهر می باشد.

بالانس نبودن چرخ های خودرو ، از دلایل صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت

زمانی که چرخ های خودرو بالانس نباشند، صدای غیرعادی از چرخ ها شنیده می شود. کهنگی قطعات جلوبندی موجب پله شدن لاستیک ها شده که این مسئله موجب بروز صداهایی می شود. برای رفع این مشکل باید جلوبندی خودرو را به دقت بررسی نمود و به بالانس نمودن چرخ ها اقدام کرد. تمامی این اقدامات از خدمات ارائه شده از سوی امدادخودروی امدادجان است.

بالانس نبودن چرخ ها دارای چندین نشانه است که برخی از آنها شامل لرزش فرمان ، ساییده شدن غیریکنواخت لاستیک ها ، عدم کنترل فرمان و ایجاد صدا است. حتماً در اولین فرصت باید به رفع مشکل بالانس نبودن چرخ ها اقدام نمایید. زیرا بالانس نبودن چرخ ها سبب بروز مشکلاتی نظیر سر خوردن لاستیک ها ، تأخیر در عملکرد ترمز ، افزایش مصرف سوخت و … می شود.

تغییرات آب و هوایی ، از دلایل صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت

تغییرات آب و هوایی موجب شده که لاستیک ها به صدا در بیایند. در فصل گرما ، چسبندگی تایرها به زمین افزایش پیدا می کند و این مسئله موجب شده که میزان اصطکاک لاستیک ها با سطح جاده بیشتر شود. در این شرایط ، آسفالت داغ کف جاده تا حدودی بالاتر رفته و صدای غیرعادی از لاستیک ها شنیده می شود.

نو بودن لاستیک ها

اگر لاستیک های خودروی شما نو هستند و در زمان حرکت صدا می دهند ، کاملاً طبیعی بوده و نیازی به بررسی ندارد. این صدا پس از گذشت چندین روز و طی مسافتی حل خواهد شد. بنابراین زمانی باید به بررسی علت صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت بپردازید که لاستیک های شما نو و تازه خریداری شده نباشند.

آیا جنس و سایز لاستیک ها در ایجاد صدای چرخ ها مؤثر هستند ؟

نکته جالب در این ارتباط این است که برخی از برندهای لاستیک ها در حین حرکت صدای بیشتری ایجاد می کنند. دلیل این مسئله ، نامرغوب بودن لاستیک ها نیست و دلیل آن صرفاً مربوط به مواد به کار رفته در ساخت لاستیک ها است.  مدل آج لاستیک ها هم می تواند در ایجاد صدای غیرعادی از چرخ ها مؤثر باشد. لذا در زمان خرید تایرها باید به جنس لاستیک ها و مدل آج های آنها توجه کنید تا احتمال شنیده شدن صدای غیرعادی از چرخ ها را به کمترین مقدار ممکن برسانید.

علاوه بر جنس لاستیک ها ، سایز لاستیک ها هم می تواند دلیل صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت باشد. تغییر ارتفاع لاستیک یا فاق لاستیک ، موجب شده که صدای غیرعادی از تایرها شنیده شود. اگر صدای ایجاد شده سبب آزردگی خاطر شما می شود ، باید لاستیک های خود را به تعمیرکار و یا سرویس کار خودرو نشان دهید تا اقدامات لازم را انجام دهد.

مجموعه امدادجان ، ارائه دهنده خدمات امدادخودرویی از جمله عیب یابی ، سرویس و تعمیرات خودرو می باشد. شما می توانید با تماس با امدادجان ، درخواست تکنسین و یا تعمیرکار کنید تا یک بازدید جامع از خودروی شما داشته باشد و هرگونه ایرادات موجود در آن را رفع نماید.

رفع صدای غیرعادی تایرهای خودرو

برخی گمان می کنند که مشکل صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت نباید بررسی شود. زیرا خطرناک نمی باشد. اما ما توصیه می کنیم که در زمان مواجهه با این مسئله حتماً خودروی خود را به یک مکانیک نشان داده تا با بررسی کلی آن ، از نبود نقص فنی در خودرو اطمینان حاصل کند. امدادجان دارای مکانیک هایی است که تسلط بالایی در عیب یابی و تعمیرات انواع خودروهای ایرانی و وارداتی دارند و به بهترین شکل به رفع ایرادات موجود اقدام می کنند.

علت صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت چیست؟

صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله ما به برخی از این موضوعات پرداخته ایم با ما همراه باشید

آیا صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت خطرناک است؟

با توجه به هزینه های بالای تعمیرات خودرو ، صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد حتی اگر برای خودرو شما خطرناک نباشد هم باز ما ما برای صرفه جویی در هزینه تان ، پیشنهاد میکنیم در اسرع وقت تعمیر کنید.

12 دیدگاه دربارهٔ «علت صدا دادن چرخ جلو هنگام حرکت»

 1. سلام خسته نباشید
  آقا من یه پژو پارس دارم هنگام گردش به سمت راست صدای تاق تاق میدهد ،برم گارانتی گفتن پلوس خرابه عوض کردم بازم درست نشد ،میخواستم بببنم مشکل بنظر شما از چی میتونه باشه؟

 2. سلام من ال ۹۰ دارم. چرخ جلو سمت راننده حین حرکت صدای تق تق میده. دوبار بردم تعمیرکار لاستیک رو باز کردن لنت ترمز رو تمیز کردن گذاشتن جاش. یه مدت خوبه ولی باز شروع میشه. چیکار کنم؟

  1. farahaniemdadjan

   سلام

   با توجه به علائمی که ذکر کردید، احتمال اینکه مشکل از یکی از موارد زیر باشد، زیاد است:

   خرابی یا سایش بلبرینگ های چرخ: اگر بلبرینگ های چرخ خراب یا ساییده شده باشند، ممکن است هنگام حرکت، صدای تق تق ایجاد کنند.
   خرابی یا سایش کاسه چرخ: اگر کاسه چرخ خراب یا ساییده شده باشد، نیز ممکن است هنگام حرکت، صدای تق تق ایجاد کند.
   خرابی یا سایش کمک فنر: اگر کمک فنر خراب یا ساییده شده باشد، نیز ممکن است هنگام حرکت، صدای تق تق ایجاد کند.
   برای اینکه بتوانید مشکل را دقیق تر تشخیص دهید، بهتر است ماشین را نزد یک مکانیک مجرب ببرید. مکانیک می تواند با بررسی ماشین، مشکل را تشخیص دهد و آن را برطرف کند.

   در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بروز این مشکل آورده شده است:

   بلبرینگ های چرخ خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند.
   کاسه چرخ خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که سالم است.
   کمک فنرهای خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند.
   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

   در مورد مشکل خاص شما، با توجه به اینکه صدای تق تق فقط در چرخ جلو سمت راننده شنیده می شود، به نظر می رسد که مشکل از خرابی یا سایش بلبرینگ های چرخ یا کاسه چرخ باشد. مکانیک باید با بررسی دقیق تر ماشین، مشکل را تشخیص دهد.

   در اینجا چند مورد خاص که مکانیک باید بررسی کند آورده شده است:

   بلبرینگ های چرخ جلو سمت راننده را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم هستند.
   کاسه چرخ جلو سمت راننده را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم است.
   امیدوارم مشکل ماشین شما هر چه زودتر برطرف شود.

 3. باسین خلیلی

  چرخ جلوی اریزو ۵هنگام چرخیدن وز وز میکنه مخصوصا موقع ورود و خروج از پارکینگ علت چیست؟ممنون

  1. farahaniemdadjan

   سلام

   با توجه به علائمی که ذکر کردید، به نظر می رسد که مشکل از یکی از موارد زیر باشد:

   عدم بالانس لاستیک ها: اگر لاستیک ها به درستی بالانس نباشند، ممکن است هنگام چرخیدن، صدای وز وز ایجاد کنند.
   تخریب یا سایش آج لاستیک ها: اگر آج لاستیک ها تخریب یا ساییده شده باشند، ممکن است هنگام چرخیدن، صدای وز وز ایجاد کنند.
   خرابی یا سایش بلبرینگ های چرخ: اگر بلبرینگ های چرخ خراب یا ساییده شده باشند، ممکن است هنگام چرخیدن، صدای وز وز ایجاد کنند.
   خرابی یا سایش کاسه چرخ: اگر کاسه چرخ خراب یا ساییده شده باشد، ممکن است هنگام چرخیدن، صدای وز وز ایجاد کند.
   برای اینکه بتوانید مشکل را دقیق تر تشخیص دهید، بهتر است ماشین را نزد یک مکانیک مجرب ببرید. مکانیک می تواند با بررسی ماشین، مشکل را تشخیص دهد و آن را برطرف کند.

   در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بروز این مشکل آورده شده است:

   لاستیک های خود را به طور منظم بالانس کنید.
   لاستیک های خود را به طور منظم تعویض کنید.
   چرخ های خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که بلبرینگ ها و کاسه چرخ های آنها سالم هستند.
   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

   در مورد مشکل خاص شما، با توجه به اینکه صدای وز وز فقط هنگام چرخیدن چرخ جلو شنیده می شود، به نظر می رسد که مشکل از عدم بالانس لاستیک ها، تخریب یا سایش آج لاستیک ها، خرابی یا سایش بلبرینگ های چرخ، یا خرابی یا سایش کاسه چرخ باشد. مکانیک باید با بررسی دقیق تر ماشین، مشکل را تشخیص دهد.

   در اینجا چند مورد خاص که مکانیک باید بررسی کند آورده شده است:

   بالانس لاستیک های جلو را بررسی کند.
   آج لاستیک های جلو را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم هستند.
   بلبرینگ های چرخ جلو را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم هستند.
   کاسه چرخ جلو را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم است.
   امیدوارم مشکل ماشین شما هر چه زودتر برطرف شود.

 4. سلام ماشین پراید دارم هنگام ترمز لاستیک سمت شاگرد صدای خرخر میده مثل این میمونه که چیزی گیر کنه صدا بده آیا از لنته یا نه

  1. farahaniemdadjan

   سلام

   بله، احتمال اینکه صدای خرخر هنگام ترمز از لنت ترمز باشد، زیاد است.

   وقتی لنت ترمز تمام شود، ممکن است به دیسک ترمز بچسبد و هنگام ترمز، صدای خرخر ایجاد کند.

   علاوه بر این، اگر لنت ترمز به درستی نصب نشده باشد، یا اگر دیسک ترمز آسیب دیده باشد، نیز ممکن است صدای خرخر ایجاد کند.

   برای اینکه بتوانید مشکل را دقیق تر تشخیص دهید، بهتر است ماشین را نزد یک مکانیک مجرب ببرید. مکانیک می تواند با بررسی ماشین، مشکل را تشخیص دهد و آن را برطرف کند.

   در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بروز این مشکل آورده شده است:

   لنت های ترمز خود را به طور منظم تعویض کنید.
   لنت های ترمز خود را به درستی نصب کنید.
   دیسک های ترمز خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که سالم هستند.
   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

   در مورد مشکل خاص شما، با توجه به اینکه صدای خرخر فقط هنگام ترمز شنیده می شود، به نظر می رسد که مشکل از لنت ترمز باشد. مکانیک باید با بررسی دقیق تر ماشین، مشکل را تشخیص دهد.

   در اینجا چند مورد خاص که مکانیک باید بررسی کند آورده شده است:

   ضخامت لنت های ترمز را بررسی کند.
   نحوه نصب لنت های ترمز را بررسی کند.
   دیسک های ترمز را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم هستند.
   امیدوارم مشکل ماشین شما هر چه زودتر برطرف شود.

 5. سلام
  ماشینم ام وی ام ۵۳۰ هست، هفته قبل لاستیک های جلو رو عوض کردم و کویر تایر سایر ۱۹۵ .. انداختم، از اون موقع هنگام پیچش ۹۰ درجه ای به سمت راست (مثل پیچیدن از خیابان به داخل کوچه سمت راست)، از لاستیک جلو سمت راستی، یک صدای قارت قارت میاد (این صدا از لاستیک سمت چپ یا شنیده نمیشه در پیچش به چپ یا خیلی کمتر گاهی شنیده میشه (خودم نشنیدم اما بچه ها وقتی نشستن میگن اون سمت هم این صدا رو به مقدار کمتر داره گاها)، علتش چیه ؟(در پیچش های با زاویه های بزرگتر از ۹۰ درجه ای هم شنیده نمیشه)

  1. farahaniemdadjan

   سلام

   با توجه به علائمی که ذکر کردید، به نظر می رسد که مشکل از یکی از موارد زیر باشد:

   عدم بالانس لاستیک ها: اگر لاستیک ها به درستی بالانس نباشند، ممکن است هنگام پیچیدن، صدای قارت قارت ایجاد کنند.
   تخریب یا سایش آج لاستیک ها: اگر آج لاستیک ها تخریب یا ساییده شده باشند، ممکن است هنگام پیچیدن، صدای قارت قارت ایجاد کنند.
   خرابی یا سایش بلبرینگ های چرخ: اگر بلبرینگ های چرخ خراب یا ساییده شده باشند، ممکن است هنگام پیچیدن، صدای قارت قارت ایجاد کنند.
   برای اینکه بتوانید مشکل را دقیق تر تشخیص دهید، بهتر است ماشین را نزد یک مکانیک مجرب ببرید. مکانیک می تواند با بررسی ماشین، مشکل را تشخیص دهد و آن را برطرف کند.

   در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بروز این مشکل آورده شده است:

   لاستیک های خود را به طور منظم بالانس کنید.
   لاستیک های خود را به طور منظم تعویض کنید.
   چرخ های خود را به طور منظم بررسی کنید تا مطمئن شوید که بلبرینگ های آنها سالم هستند.
   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

   در مورد مشکل خاص شما، با توجه به اینکه صدای قارت قارت فقط در پیچش به سمت راست شنیده می شود، به نظر می رسد که مشکل از عدم بالانس لاستیک های جلو سمت راست یا تخریب یا سایش آج لاستیک های جلو سمت راست باشد. مکانیک باید با بررسی دقیق تر ماشین، مشکل را تشخیص دهد.

   در اینجا چند مورد خاص که مکانیک باید بررسی کند آورده شده است:

   بالانس لاستیک های جلو سمت راست را بررسی کند.
   آج لاستیک های جلو سمت راست را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم هستند.
   بلبرینگ های چرخ جلو سمت راست را بررسی کند تا مطمئن شود که سالم هستند.
   امیدوارم مشکل ماشین شما هر چه زودتر برطرف شود.

 6. سلام خدمت شما من پژو پارس ۹۹ دارم وقتی گاز میدی با دنده ۱ یادو بعد گازو ول می کنی صدای تق می کنه یا دنده عقب موقعه حرکت سربالایی همین صدارو میده یا یهزره می ری جلو بعد دنده عقب میایی صدا میده می خواستم بپرسم ارچیه ممنون

  1. farahaniemdadjan

   سلام

   با توجه به علائمی که ذکر کردید، به نظر می رسد که مشکل از یکی از موارد زیر باشد:

   لقی دنده های گیربکس: اگر دنده های گیربکس لق باشند، ممکن است هنگام تعویض دنده یا در حین حرکت، صدای تق تق ایجاد کنند.
   تخریب یا سایش دنده های گیربکس: اگر دنده های گیربکس تخریب یا ساییده شده باشند، ممکن است هنگام تعویض دنده یا در حین حرکت، صدای تق تق ایجاد کنند.
   خرابی بلبرینگ های گیربکس: اگر بلبرینگ های گیربکس خراب باشند، ممکن است هنگام تعویض دنده یا در حین حرکت، صدای تق تق ایجاد کنند.
   برای اینکه بتوانید مشکل را دقیق تر تشخیص دهید، بهتر است ماشین را نزد یک مکانیک مجرب ببرید. مکانیک می تواند با بررسی ماشین، مشکل را تشخیص دهد و آن را برطرف کند.

   در اینجا چند نکته برای جلوگیری از بروز این مشکل آورده شده است:

   از تعویض دنده های گیربکس به آرامی و با دقت خودداری کنید.
   از استفاده بیش از حد از دنده عقب خودداری کنید.
   روغن گیربکس را به موقع تعویض کنید.
   امیدوارم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

   در مورد مشکل خاص شما، با توجه به اینکه صدای تق تق در دنده های ۱ و ۲ و عقب شنیده می شود، به نظر می رسد که مشکل از لقی دنده های گیربکس یا تخریب یا سایش دنده های گیربکس باشد. مکانیک باید با بررسی دقیق تر ماشین، مشکل را تشخیص دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالا بروید