علت سفت شدن فرمان

سفت شدن فرمان ، دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها مربوط به اختلالات فرمان است. در ادامه به بررسی علل بروز این مشکل می پردازیم.

اگر شما هم مشکل سفتی فرمان در حین رانندگی را احساس کرده اید ، حتماً این مقاله را مطالعه بفرمایید. سیستم فرمان ، قسمت مهمی از مکانیسم کنترل خودرو است که حرکت خودرو را کنترل می کند. یکی از مشکلاتی که برای این سیستم بوجود می آید ، سفتی فرمان است که ممکن است حادثه آفرین باشد.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

عملکرد سیستم فرمان خودرو

پیش از بررسی دلایل سفت شدن فرمان با عملکرد سیستم فرمان آشنا می شویم. در سیستم فرمان ، تمامی نیروی لازم برای حرکت لاستیک ها روی مسیر از سوی دستان راننده ایجاد می شود. همین مسئله موجب می شود که فرمان های ابتدایی در زمان پیچاندن به ویژه در سرعت هایی کم و در زمان توقف ، سبب کار کردن زیاد دست های راننده شود.

سیستم فرمان ، نیروی چرخش دست راننده را به چرخ ها انتقال می دهد. این سیستم متشکل از غربیلک فرمان ، میل فرمان ، جعبه فرمان ، بازوی پیتمن و سگ دست می باشد. هر یک از این اجزاء ، وظیفه مهمی داشته تا حرکت خودرو به صورت نرم و روان انجام شود. البته برای یک حرکت خوب و ایده آل ، سایر قطعات نقش داشته و ایفای نقش می کنند.

دلایل سفت شدن فرمان چیست ؟

سفتی فرمان به چندین دلیل رخ می دهد. رفع این مشکل در اغلب مواقع باید به دست تکنسین های ماهر انجام شود و رفع آن از توان یک فرد عادی خارج است. تکنسین های امدادخودروی امدادجان می توانند به رفع هر یک از مشکلات از جمله سفتی فرمان بپردازند. آنها این خدمات را در محل ارائه می دهند :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

نامناسب بودن سایز رینگ و لاستیک

یکی از دلایل سفت شدن فرمان، نامناسب بودن سایز رینگ و لاستیک خودروی شما است. آج های درشت موجب سفتی فرمان می شوند. پس برای نصب لاستیک باید به سایز آن توجه داشته باشید و هر لاستیکی را نصب نکنید.

بی کیفیت بودن روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک نقش روان کنندگی و انتقال قدرت به قسمت های مختلف مانند فرمان را دارد. در صورت استفاده از روغن های بی کیفیت ، فرمان به شدت سفت می شود و کنترل آن اذیت کننده می شود. روغن باید با نوع خودرو تناسب داشته باشد تا راندمان خوبی را ارائه دهد. وظیفه روغن فرمان ، جذب آلودگی ها است. اگر روغن هیدرولیک بی کیفیت باشد ، در روانکاری دچار مشکل است و این مسئله موجب سفتی فرمان می شود.

خرابی پمپ هیدرولیک ، از دلایل سفت شدن فرمان

پمپ از دیگر قطعاتی است که در عملکرد فرمان نقش دارد. این قطعه باید روغن را به درستی پمپ کرده تا فرمان نرم و روان باشد. کهنگی و خرابی این پمپ سبب می شود که عملکرد فرمان دچار مشکل شود و فرمان ، آن نرمی قابل انتظار را نداشته باشد.

نشتی و کاهش روغن هیدرولیک

زمانی که مایعات لازم در سیستم فرمان وجود نداشته باشد ، فرمان حتماً سفت خواهد بود. از شنیده شدن صدای جیغ در زمان چرخش فرمان می توان متوجه شد که سطح مایعات سیستم کاهش یافته است. زمانی این مشکل رخ می دهد که بخشی از شلنگ به علت فشار نشتی داشته باشد و یا شل باشد. نشتی مایعات از دلایل سفت شدن فرمان است که ممکن است به دلیل پوسیدگی و سوراخ شدگی شلنگ باشد. این مسئله سبب کاهش فشار در سیستم و خشک شدن پمپ می شود. در این حالت ، فرمان فاقد آزادی عمل لازم است. نشتی روغن هیدرولیک ممکن است حادثه آفرین باشد.

وجود اختلال در جعبه فرمان

اگر مارپیچ درون جعبه فرمان صدمه ببیند ، حتماً فرمان سفت می شود. این مشکل بایستی سریعاً حل شود تا موجب آسیب دیدگی اجزای دیگر نشود. قفسه فرمان از طول عمری حدود 10000 کیلومتر برخوردار است و پس از این زمان ، به تدریج خراب می شود. اختلال در جعبه فرمان معمولاً موجب سفتی فرمان می شود. البته زمانی که موتور گرم می شود ، گردش فرمان روان تر خواهد بود.

شل شدگی تسمه هیدرولیک و کهنگی کمربند مارپیچ ، از دلایل سفت شدن فرمان

تسمه هیدرولیک موجب انتقال نیرو از موتور به پمپ می شود. در صورت شل شدگی تسمه هیدرولیک و یا کهنگی آن ، فرمان سفت می شود. در صورت آسیب دیدگی تسمه بایستی به تعویض آن اقدام کرد. ترک خوردگی و پوسیدگی تسمه ها نشان می دهد که سریعاً بایستی برای تعویض آن اقدام کرد. تأخیر در انجام این کار موجب معیوب شدن کمربند می شود و به دنبال آن ، حتماً فرمان از کاپوت خارج می شود. زمانی که فرمان بد می چرخد ، حتماً بایستی قرقره روی فرمان را چک کرد.

تمامی بازدیدهای انجام شده از خودرو بایستی در زمان خاموشی موتور و سرد بودن آن باشد. البته کار کردن درست کمربند قرقره را بهتر است در زمان روشن بودن چک کنید.

وجود هوا در فرمان خودرو ، از دلایل سفت شدن فرمان

یکی از علائم وجود هوا در سیستم فرمان ، سفت بودن فرمان در زمان چرخش سریع به یک طرف است. برای رفع این عیب و هواگیری نمودن باید از تکنسین های حرفه ای ، درخواست کمک کنید. ممکن است راه حل موجود ، تعویض روغن هیدرولیک باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

جک دو طرفه هیدرولیک فرمان

در صورتی که جک خراب شود ، اختلالات مختلفی مانند سفتی فرمان بوجود می آید. تنها تکنسین های حرفه ای هستند که می توانند علت سفتی فرمان را تشخیص دهند و مشکل موجود را حل کنند.

قفل شدن فرمان خودرو

علل سفت شدن فرمان را بررسی نمودیم. حال اشاره کوچکی به علت قفل شدن فرمان می کنیم. قفل شدن فرمان ، معمولاً به دلایل ایمنی است. با قفل شدن فرمان ، امکان حرکت آن در زمان نبودن سوئیچ در استارتر وجود ندارد. استفاده نادرست از سوئیچ ، موجب سفتی فرمان می شود.

مشکل قفل شدن فرمان را به چندین طریق می توان حل کرد که مهمترین آن شامل چرخاندن سوئیچ ماشین ، چرخاندن فرمان با نیروی بیشتر و کشاندن اندک سوئیچ به سمت بیرون پیش از چرخاندن آن و … است. بدین ترتیب حتماً مشکل حل شده و قفل سوئیچ باز می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید