علت روغن‌ریزی خودرو چیست و چه باید کرد ؟

روغن‌ریزی خودرو ، یک مشکل رایج است که گاه خودروداران را کلافه می کند. در ادامه اطلاعاتی برای حل این مشکل در اختیار شما قرار می دهیم.

اگر شما هم متوجه وجود لکه های روغنی در زیر خودروی خود هستید ، باید برای رفع این مشکل دست به کار شوید. شاید تمام خودروها به ویژه خودروهای ایرانی ، این مشکل را در طول عمر خود تجربه کنند.

روغن ریزی در قسمت های گوناگونی از خودرو رخ می دهد. زیرا در خودرو از روغن های مختلفی استفاده می شود که مهمترین آنها شامل روغن موتور، روغن ترمز ، روغن هیدرولیک و روغن گیربکس است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

دلایل روغن‌ریزی خودرو از بخش های مختلف آن

نشتی روغن در قسمت های مختلفی دیده می شود. اما معمولاً قسمت های بالا و پایین موتور است که نشت روغن دارد. نشتی روغن از قسمت بالایی موتور به دلیل سرسیلندرها است که به علت خرابی در کف سرسیلندر و یا نقص واشر سرسیلندر رخ می دهد. علت دیگر بروز مشکل ، ناشیانه عمل کردن تکنسین در بستن پیچ ها است که موجب نشت روغن می شود. یکی از دلایلی که همواره تأکید می شود نصب قطعات و لوازم یدکی ها و تعمیر قطعات مختلف خودرو را به دست تکنسین های حرفه ای ( بهترین امداد خودروها ) دهید ، همین مسئله است. یعنی نصب قطعات و تعمیرات آنها به درستی صورت بگیرد تا شاهد بروز مشکلات مختلف مانند نشتی روغن و … نباشیم.

نشت روغن احتمال دارد از بخش های مختلفی مانند لوله های انتقال ، واشرها ، مخزن های موجود و … باشد. بنابراین برای حل مشکل باید نخست مشخص کنید که نوع روغن ریزی چیست و از چه بخشی به وقوع می پیوندد. سپس بر اساس این اطلاعات به رفع مشکل اقدام کنید. پس در ادامه به بررسی انواع نشت روغن در ماشین می پردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض روغن سیار
با ما همراه باشید .

انواع نشت روغن از ماشین

رایج ترین روغن‌ریزی خودرو ، موارد زیر هستند :

روغن ریزی از موتور ماشین

– ممکن است نشت روغن از کاسه نمدهای دو سر میل لنگ و کانال های میل لنگ باشد.

– سوییچ فشار روغن فیلتر روغن ممکن است موجب نشت روغن از موتور شود.

– نشت روغن موتور ممکن است از واشر درب سوپاپ و کارتل باشد.

– پوسته فیلتر روغن ممکن است عامل نشت روغن باشد که این مسئله به علت عوض نکردن به موقع فیلترهای روغن است.

– در خودروهایی که دارای موتور XU Y هستند ، نشت روغن از درب سوپاپ و واشر آن و یا کاسه نمد عقب موتور رخ می دهد.

– در خودروی پراید ، کاسه نمد عقب میل لنگ و لاستیک های هلالی کارتل عامل نشت روغن هستند.

روغن‌ریزی خودرو از بخش هیدرولیک و فرمان

– فشنگی هیدرولیک در مسیر لوله فشار قوی هیدرولیک وجود دارد که این قطعه ممکن است موجب نشت روغن از هیدرولیک شود.

– عامل نشت روغن ممکن است پینیون فرمان ماشین باشد.

– همچنین نشت روغن از هیدرولیک ممکن است از قسمت مخزن روغن باشد.

نشت روغن از ترمز ماشین

معمولاً نشت روغن از ترمز به دلیل روغن ریزی از پمپ اصلی ترمز و روغن ریزی از مخزن سیلندرهای ترمز چرخ عقب می باشد. تکنسین به دقت این مسئله را بررسی نموده و علت روغن ریزی را متوجه می شود.

نحوه تشخیص روغن‌ریزی خودرو

چندین راه وجود دارد تا از نشت روغن از خودرو اطلاع کسب کنیم.

  • آسان ترین راه برای کشف نشت روغن ، نگاه دقیق به زیر خودرو پس از مدتی پارک کردن آن است. اگر خودرو نشت روغن داشته باشد پس از حرکت خودرو بعد از مدتی توقف ، مشاهده می کنید که زیر آن لکه های روغن دیده می شود.
  • پس از بردن خودرو به کارواش و با ارائه توضیحات لازم به کارکنان از آنها بخواهید که در حین موتور شویی لوله آب را درون دینام و یا شمع ماشین نکنند و در این شرایط به شستن موتور اقدام کنند. سپس پس از حرکت 100 تا 200 کیلومتر با خودرو و توقف آن در محلی ، به سطح محل پارک توجه کنید. پس از شستن موتور ، تشخیص نشت روغن بسیار آسان است.
  • پس از پیمودن مسافت بالای 80 هزار کیلومتر ، منبع ذخیره روغن هیدورلیک را بررسی کنید. اگر شاهد نشت روغن بودید ، بدانید که عوامل نشت روغن ممکن است مخزن و یا فشنگی هیدرولیک و شیلنگ فشار قوی هیدرولیک و … باشد.
  • اگر سینی زیر خودرو باز شود ، تشخیص نشت روغن بسیار آسان خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

تشخیص سریع مایعات نشت شده از زیر خودرو

روغن‌ریزی خودرو باید در اولین فرصت عیب یابی شود. در صورتی که نشتی از پوشش تسمه تایم ، فیلتر روغن موتور ، مخزن روغن موتور ، واشر سر سیلندر و … باشد ، گیج روغن را بو کرده و در صورتی که بوی روغن یا بنزینی داشت و قهوه ای یا سیاه رنگ بود ، به نشت روغن موتور شک کنید.

در صورتیکه نشت روغن از واشر اکسل و کاسه نمد شفت خروجی گیربکس باشد و چسبندگی مایع آن مشهود بود و بوی خاصی نداشت و رنگ آن از قرمز تا قهوه ای بود ، به نشت روغن گیربکس شک کنید.

چناچه نشتی از قسمت کاسه نمدهای رک وپینیون باشد و مایع آن رقیق و بوی شیرینی داشته باشد و رنگ آن قهوه ای تا قرمز باشد ، باید به نشتی روغن هیدرولیک فرمان شک کرد.

در ادامه آشنایی با تشخیص منبع روغن‌ریزی خودرو به روغن نشت شده توجه بفرمایید. چنانچه این روغن به رنگ روغن نباتی و یا رنگ کهربایی باشد ، نشت روغن احتمالاً از سیلندر ترمز ، اتصالات ، اورینگ های کالیپر لنت ترمز و … است.

چنانچه مایع نشت شده به صورت رقیق باشد و یک بوی شیرینی داشته باشد و رنگ آن سبز تا زرد باشد ، نشتی روغن به احتمال بالای 99 درصد از ضد یخ یا مایع خنک کننده است.

در صورتی که مایع نشت شده به صورت رقیق و بی بو باشد ، حتماً نشت از سیستم تهویه مطبوع رخ داده است و مایع حاصل آب است.

نکته : به یاد داشته باشید که هر یک از موارد گفته شده نیاز به بررسی دارد و نباید عیب یابی و رفع مشکل آنها به تأخیر بیفتد. روغن‌ریزی خودرو ممکن است مشکلات مختلفی را بوجود بیاورد.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید