علائم خرابی سنسور کیلومتر و دلایل خرابی آن

علائم خرابی سنسور کیلومتر را به شما معرفی می کنیم تا به خوبی با نشانه های از کار افتادن این قطعه مهم از خودرو آشنا شوید.

سنسورهای کیلومتر ، وظیفه مهمی داشته و سلامت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر این قطعه خراب شود ، باید به تعویض و یا تعمیر آن اقدام نمود. اگر می خواهید بدانید که چه زمانی به تعویض و تعمیر این قطعه اقدام کنید ، باید با نشانه های خرابی آن به خوبی آشنا باشید.

اگر سنسورهای کیلومتر خودروی شما به تعمیر و تعویض نیاز دارد ، می توانید از مکانیک های امدادجان بخواهید که با حضور در محل به ارائه خدمات در این زمینه اقدام کنند. مزیت دریافت خدمات از امداد خودروها این است که در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

آشنایی با سنسور سرعت خودرو

پیش از بررسی علائم خرابی سنسور کیلومتر با این قطعه بیشتر آشنا می شویم. سنسور در موقعیت های مختلف به اندازه گیری سرعت خودرو می پردازد و داده های مرتبط را به واحد فرمان موتور یا ECU انتقال می دهد. کامپیوتر مرکزی ، این داده ها را به منظور تنظیمات مقدار سوخت لازم برای موقعیت های گوناگون شامل دور آرام ، شتاب گیری و توقف و … مورداستفاده قرار می دهد.

خودرو دارای دو نوع سنسور شامل با سیم کیلومتر و بدون سیم کیلومتر است. سنسور سرعت با سیم کیلومتر در خودروهای انژکتوری قدیمی وجود داشتند و بر روی دنده کیلومتر نصب می شدند. این سنسور ، نشان دهنده کارکرد کیلومتر به شکل مکانیکی بر روی صفحه نمایش مقابل داشبورد است. دنده کیلومتر به کنترل سرعت خودرو پرداخته و با سنسور سرعت ، رابطه پیوسته ای دارد. سنسور سرعت بدون سیم کیلومتر موجود در خودروهای جدید ، کارکرد کیلومتر را به شکل دیجیتال بر روی نمایشگر داشبور نمایان می کند.

شرح وظایف سنسور سرعت خودرو

اگر با علائم خرابی سنسور کیلومتر مواجه شدید ، بدانید که در این حالت سنسور نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. وظایف سنسور سرعت خودرو شامل ارسال داده های لازم برای نشان دادن سرعت ماشین ، فیکس نگه داشتن دور موتور در زمان حرکت ، کاستن از نوسانات ماشین ، بهبود عملکرد موتور ، بهبود شتاب ماشین ، ممانعت از کم شدن شتاب و سرعت در هنگام عوض کردن دنده ، تعیین نسبت دنده برای چرخ دنده ها و … می باشد. ممکن است خرابی سنسور سرعت سبب عدم انجام هر یک از اقدامات ذکر شده شود.

مهمترین علائم خرابی سنسور کیلومتر چیست ؟

– لرزش ماشین در زمان شتاب گیری و عوض کردن دنده

– نشان داده نشدن سرعت دقیق ماشین

– عدم عملکرد درست سیستم کروز کنترل و ناتوانی آن در فیکس نگه داشتن سرعت ماشین

– روشن شدن یکی از چراغ های ترمز ای بی اس یا چک موتور

– ضعیف شدن بهره وری سوخت ماشین

– ضعیف شدن قدرت و توان ماشین

– ریپ زدن خودرو در سراشیبی و دنده معکوس

– خاموش شدن ناگهانی خودرو در مواقعی مثل ایستادن خودرو ، گذر از سربالایی ها ، کاهش سرعت خودرو ، ترمزگیری یهویی و …

– عدم کارکرد کیلومترشمار و نشان داده نشدن میزان کارکرد ماشین

– ضعیف کار کردن خودرو در سرعت های زیاد ( بررسی علائم خرابی سنسور کیلومتر )

– شنیده شدن صدای غیرعادی در هنگام حرکت

– کم شدن سرعت به صورت ناگهانی و زیاد شدن سرعت ماشین در دنده دو

– خارج شدن ماشین از وضعیت دنده و پرش دنده

– و …

دلایل خرابی سنسور سرعت ماشین

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

دلایل مختلفی سبب می شوند که سنسور خودرو دچار مشکل شود و مانند قبل کار نکند. خرابی ای سی یو ( ECU ) ، اختلال در سیم کشی ها و اتصالات ، آسیب دیدگی داخلی سنسور و … موجب می شود که این قطعه درست عمل نکند. اگر بخشی از اجزای درونی سنسور آسیب دیده باشد ، سیگنال های نادرستی فرستاده می شود و علائم خرابی سنسور کیلومتر نمایان می شود. گاهی سنسورها ترک می خورند و این مسئله مانع از عملکرد آن می شود. اگر قسمت مغناطیسی سنسور کهنه شده باشند یا صدمه دیده باشند ، سنسور سرعت به درستی کار نمی کند.

اگر ای سی یو خراب شده باشد ، ایرادات زیادی در ماشین بوجود می آید که یکی از آنها اختلال در عملکرد سنسور کیلومتر می باشد. هرگونه اختلالی که در سیم کشی ها باشد مانند قطعی سیم ، سیم کشی نادرست و … در کارکرد سنسور کیلومتر اختلالی بوجود می آورد. اگر سیم ها اتصالی کنند و یا بسوزند ، عملکرد سنسور دچار اختلال می شود.

اقدام لازم در زمان مواجهه با علائم خرابی سنسور کیلومتر

سنسور باید وظیفه مهمی را انجام دهد. این قطعه با انتقال داده های مرتبط با سرعت به ای سی یو ، کار مهمی انجام می دهد. در صورت از کار افتادن سنسور سرعت ، تشخیص سرعت و شتاب خودرو برای راننده دشوار می شود. در نتیجه ممکن است خودرو به دلیل سرعت بالا جریمه شود. پیامد بدتر این اختلال ، بروز تصادف به دلیل سرعت بالا است.

همچنین خرابی سنسور سرعت ممکن موجب آسیب دیدگی قطعات مختلف خودرو شود. زیرا کارکرد قطعات خودرو به یدیگر وابسته است. این پیامدها نشان می دهد که نباید نسبت به علائم خرابی سنسور کیلومتر بی توجه بود و به محض شک کردن به سلامت سنسور کیلومتر باید برای تعمیر آن اقدام نمود.

بنابراین اقدام مناسب در زمان رویارویی با نشانه های نقص این سنسور ، نشان دادن خودرو به یک مکانیک ماهر و مجرب است. امدادجان ، چنین مکانیک هایی را دارا می باشد و بهترین خدمات را در زمینه سرویس و تعمیر خودرو به خودروداران ارائه می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

کلام آخر

با علائم خرابی سنسور کیلومتر آشنا شدیم. توجه به این نشانه ها سبب می شود که به موقع برای تعمیر این قطعه اقدام کنیم و مانع از خرابی بیشتر آن شویم. تصور نکنید که خرابی این قطعه ، اهمیت ندارد. ممکن است مشکلات مختلفی در اثر خرابی سنسور کیلومتر ایجاد شود. این سنسور با اندازه گیری سرعت لاستیک ها در حین حرکت ، این اطلاعات را به راننده نشان می دهند تا حرکت و سرعت خود را به خوبی کنترل کند. عملکرد این قطعه با کامپیوتر مرکزی ، مرتبط است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید