علائم خرابی توپی چرخ خودرو

علائم خرابی توپی چرخ خودرو را شرح می دهیم تا به راحتی بتوانید خرابی این قطعه را متوجه شده و اقدام مناسب را در زمان خرابی آن انجام دهید.

یکی از قطعات خودرو که گاهی دچار مشکل می شود و در عملکرد خودرو تأثیر می گذارد ، توپی چرخ خودرو است. توپی چرخ خودرو ، از قطعات تأمین کننده ایمنی خودرو است. اگر توپی در خودرو وجود نداشته باشد ، چرخ خودرو شروع به حرکت نمی کند.

توپی چرخ ، فلزی است و در محور چرخ های جلو و عقب وصل می شود. مجموع اجزای خودرو توسط توپی به لاستیک وصل می شود. بنابراین اگر توپی خراب شود ، در عملکرد سیستم ترمز اختلالی بوجود می آید. این اشکال موجب لرزش در فرمان خودرو می شود. عدم رسیدگی به این مشکل ، موجب صدمه دیدن قطعات دیگر خودرو می شود.

هر مشکلی ، راه حلی دارد. به شرطی که کار را به کاردان سپرده و رفع مشکلات خودرو را از متخصصان این امر تقاضا کرد. با دیدن علائم خرابی توپی چرخ خودرو با امداد خودروها تماس گرفته و یا به خدمات دهندگان حضوری مراجعه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

اگر بالانس دیسک چرخ یا توپی چرخ بر هم بخورد ، سیستم ترمز دچار مشکل شده و صداهای غیرعادی در زمان ترمزگیری پخش می شود. در صورتیکه دیسک ترمز منحرف شود ، شاهد بروز این مشکل خواهیم بود. به هر حال بر اساس نوع مشکلی که برای توپی چرخ یا سایر قطعات مرتبط با آن بوجود بیاید ، می توان تصمیم گیری کرد که اقدام مناسب برای حل مشکل چیست و چگونه باید به رفع مشکل اقدام نمود. تکنسین های امدادجان در تشخیص مشکل بسیار خبره هستند و به خوبی می توانند علت بروز مشکل را تشخیص دهند و راه چاره ای برای آن ارائه دهند که بهترین نتیجه و کمترین هزینه را به دنبال داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پنچرگیری سیار
با ما همراه باشید .

عملکرد توپی چرخ خودرو

علائم خرابی توپی چرخ خودرو ، کاملاً واضح است. محل قرارگیری توپی ، میان سیستم تعلیق و چرخ خودرو است. توپی ، شرایطی را فراهم نموده که چرخ با سرعت بهتری در حرکت باشد. اگر توپی در عملکرد خود دچار مشکل باشد ، موجب افزایش اصطکاک بین چرخ های ماشین می شود و این مسئله زمینه ساز شکل گیری صدمات شدیدی به سیستم ترمز است.

قطعات مختلف توپی را به سادگی می توان از هم سوا کرد. اگر توپی خراب باشد ، لزومی به تعویض آن نیست. چرا که این قطعه قابل تعمیر است. البته تعمیر آن ، کار هر شخصی نیست و این کار به تخصص بالایی نیاز دارد. این کار تنها از عهده تکنسین های حرفه ای بر می آید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

مهمترین علائم خرابی توپی چرخ خودرو چیست ؟

خرابی این قطعه معمولاً در ترمزگیری ، مشکلاتی را بوجود می آورد. بنابراین اگر شاهد عملکرد نادرست سیستم ترمز بودید ، به خرابی توپی شک کنید. توپی همانند سایر اجزای خودرو ممکن است کهنه و یا خراب شود. توپی های بی کیفیت سریعاً خراب می شوند و باید به تعویض آنها اقدام شود. یکی از دلایل اختلال در عملکرد توپی ، قرارگیری نادرست آن است. توپی باید کاملاً محکم به چرخ وصل باشد تا در زمان حرکت دچار مشکل نشود و عملکرد درستی را از خود ارائه دهد.

یکی از علائم خرابی توپی چرخ خودرو ، شنیده شدن صدای ساییده شدن واضح در ماشین است. ایجاد این صدا ، معمولاً به علت کهنگی بلبرینگ ها می باشد. نشانگر ABS ماشین در وضعیتی که خطراتی در کمین خودروی شما است ، روشن می شود. اغلب خودروها دارای این نشانگر هستند.

اگر سیستم ای بی اس با اختلال مواجه شود ، چراغ آن حتماً روشن می شود. توپی موجب اتصال چرخ و لاستیک به ماشین می شود. اگر توپی خراب شود ، فرمان خودرو در زمان  دور زدن به لرزش می افتد.

واضح ترین علائم خرابی توپی چرخ خودرو

– شنیده شدن صدای چرخ ها

– شکستگی بلبرینگ های چرخ ها

– به لرزش افتادن فرمان

– اختلال در ترمزگیری

در صورتی که از خرابی توپر اطمینان حاصل کردید ، باید برای رفع مشکل اقدام کنید. در صورتی که به رفع مشکل بی توجه باشید ، حتماً در ترمزگیری دچار مشکل خواهید بود.

تعویض استاندارد توپی چرخ

اگر با علائم خرابی توپی چرخ خودرو مواجه شدید ، باید برای تعمیر و یا تعویض توپی اقدام کنید. توپی ممکن است تا 500 هزارکیلومتر کار کند. در دفترچه راهنمای هر خودرویی درباره زمان تعویض توپی ، توضیحاتی داده شده است. معمولاً هر 5000 تا 20000 کیلومتر به تعویض توپی اقدام می کنند. اگر لازم باشد باید اقداماتی مانند گریس کاری انجام شود. چنانچه کاسه نمد یا کاپ های گیریس خراب باشند ، باید در اسرع وقت به تعویض آنها اقدام نمود تا تعویض توپی به درستی صورت بگیرد.

ارتباط خرابی توپی چرخ و در رفتگی چرخ ها

با توجه به توضیحات ارائه شده باید به علائم خرابی توپی چرخ خودرو توجه داشت و در زمان مناسب به تعویض و یا تعمیر این قطعه اقدام نمود.خرابی توپی سبب در رفتن چرخ نمی شود. بنابراین این شایعه که می گویند خرابی توپی منجر به در رفتن چرخ ها می شود ، نادرست است. اما کاملاً واضح است که خرابی توپر ، خودرو را دچار مشکل می کند.

آسیب های ناشی از خرابی توپر ممکن است بدتر از در رفتن چرخ ها باشد. بنابراین در صورتی که به خرابی این قطعه شک کردید ، نباید به رفع مشکل آن در اسرع وقت بی توجه باشید. برای رفع مشکل هر یک از قطعات بلبرینگ ، توپی و … در اولین فرصت دست به کار شوید.

کلام آخر

با شایع ترین علائم خرابی توپی چرخ خودرو آشنا شدیم. درنظر داشته باشید که کار تعمیر و تعویض توپی چرخ ، اقدامی تخصصی است و کار یک راننده معمولی نمی باشد. بنابراین اگر تخصصی در این زمینه ندارید ، از انجام این کار خودداری کنید و از تکنسین های ماهر بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند. تعمیر و تعویض به موقع توپی چرخ از وارد شدن آسیب های احتمالی به چرخ ها پیشگیری کرده و ایمنی خودرو را افزایش می دهد. تعویض توپی چرخ طی چندین مرحله انجام می شود که تکنسین ها ، کاملاً بر آن مسلط هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید