علائم خرابی اگزوز خودرو

علائم خرابی اگزوز خودرو را بررسی می کنیم تا خودروداران با شناخت آنها نسبت به عیب یابی و تعمیرات به موقع این سیستم اقدام کنند.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

یکی از اجزای مهم خودرو ، اگزوز است که نقش مهمی را برای عملکرد درست خودرو ایفا می کند. اصلی ترین کاری که سیستم اگزوز انجام می دهد ، هدایت گازهای حاصل از احتراق در موتور به انتهای ماشین و محیط بیرون است.

نقش مهم دیگری که اگزوز دارد ، بی صدا کردن ماشین می باشد. با توجه به این توضیحات می توان گفت که اگزوز سه کار مهم انجام می دهد که شامل کاهش آلایندگی ، کاهش صدا و کاهش دما است. اگر اگزوز به درستی کار نکند ، خودرو دچار مشکلات مختلفی می شود.

آشنایی با علائم خرابی اگزوز خودرو ، فواید زیادی دارد. سیستم اگزوز متشکل از اجزایی مانند منیفولد ، لوله های رابط ، مبدل کاتالیزوری ، انباره ، گازهای خروجی و … است. اگر هر یک از این قطعات دچار آسیب دیدگی شوند ، اگزوز قادر به ایفای نقش خود نخواهد بود. مهمترین نشانه های نقص اگزوز شامل موارد زیر است :

مصرف بالای سوخت به دلیل نقص اگزوز

اگر متوجه مصرف بالای سوخت خودروی خود شدید ، باید علت آن را بررسی کنید. یکی از علل بالا بودن مصرف سوخت ، خرابی اگزوز است. زمانی که اگزوز آسیب ببیند ، به موتور فشار زیادی وارد می شود و این مسئله موجب می شود که مصرف سوخت افزایش پیدا کند.

بوی نامطبوع گازهای مضر

یکی از علائم خرابی اگزوز خودرو ، انتشار بوی نامطبوع می باشد. زیرا زمانی که سیستم اگزوز در قسمتی از خود نشتی داشته باشد ، گازها به بیرون هدایت نشده و از قسمت های دیگر خودرو بیرون زده می شوند و این مسئله سبب می شود که بوی نامطبوعی پخش شود. نشت اگزوز می تواند خطرناک باشد. زیرا ورود گازهای سمی به داخل خودرو می تواند در سلامتی شما تأثیر منفی داشته باشد.

زنگ زدگی ناشی از خوردگی

اگر ملاحضه می کنید که انتهای لوله اگزوز دارای زنگ زدگی است ، به خرابی سیستم اگزوز شک کنید. خودروهایی که بیشتر در مسافت های کوتاه حرکت می کنند ، بیشتر با مشکل زنگ زدگی در قسمت لوله ها مواجه می شوند. چرا که لوله اگزوز در مسیرهای کوتاه داغ نشده و زمینه را برای تبخیر آب فراهم نمی کند و این انباشته شدن رطوبت و آب ، سبب زنگ زدگی می شود.

استشمام بوی سوختگی از موتور ، از علائم خرابی اگزوز خودرو

توجه داشته باشید که میان قطعه منیفولد و سر موتور ، یک واشر منیفولد وجود دارد. چنانچه این واشر خراب شده باشد ، حرارت خارج شده از اگزوز سبب سوختن آن می شود. در نتیجه ، بوی بسیار بدی منتشر می شود که شبیه به بوی سوختگی است. بهتر است با استشمام این دود به جای آنکه در جستجوی منبع دود باشید ، سریعتر خودرو را به یک تکنسین ماهر نشان دهید. تکنسین های امدادخودروی امدادجان برای سرویس و تعمیر خودرو به محل آمده و خدمات موردنیاز را ارائه می دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

شنیده شدن صدای غیرعادی مانند صدای تکان خوردن جسمی

یکی از علائم خرابی اگزوز خودرو ، شنیده شدن صدایی همانند تکان خوردن یه قطعه سنگی است. این علامت نشان می دهد که مبدل کاتالیزوری خراب است و باید برای عوض کردن آن اقدام نمود. اگر برای رفع مشکل بوجود آمده برای خودروی خود عجله دارید ، با امدادجان تماس بگیرد. این مجموعه ارائه دهنده خدمات دیگری مانند یدک خودرو ، آپاراتی سیار ، امداد قفل و سوئیچ سیار و … می باشد. کیفیت خدماتی که این مجموعه ارائه می دهد بسیار بالا است و مطابق با انتظارات خودروداران می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت یدک کش خودرو
با ما همراه باشید .

صدای شدید موتور ، از علائم خرابی اگزوز خودرو

همانگونه که اشاره نمودیم یکی از وظایف اگزوز ، کاهش صدای خودرو مانند کاهش صدای موتور است. اگر اگزوز در بخشی از سیستم خود دچار مشکل باشد ، صدای موتور کاهش پیدا نکرده و همانگونه که هست به گوش اطرافیان می رسد. نشتی اگزوز موجب افزایش سروصدای موتور می شود و تحمل این صدا بسیار سخت است. از دیگر پیامدهای بدی که نشتی اگزوز دارد ، ورود بخارهای مضر به کابین است که احتمال مسمومیت افراد را به دنبال دارد.

لرزش ، از علائم خرابی اگزوز خودرو

اگر احساس می کنید که فرمان یا پدال گاز خودروی شما در حین حرکت لرزش دارد ، به خرابی اگزوز شک کنید. زیرا نشتی بزرگ در اگزوز موجب می شود که کل خودرو شروع به لرزش کند. دقت داشته باشید که لرزش فرمان و پدال گاز ممکن است کنترل خودرو را برای شما دشوار کند. بنابراین به رفع این مشکل در اسرع وقت اهمیت دهید و تعمیرات اگزوز خود را به تعویق نیاندازید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

آویزان شدن لوله اگزوز

این نشانه نقص اگزوز واضح تر از سایر نشانه ها می باشد. در صورتی که انتهای لوله و صداگیر عقب ماشین در مقایسه با قبل تغییر کرده است و اندکی آویزان شده است ، باید احتمال خرابی اگزوز را درنظر بگیرید. شکستن یا خم شدن لوله و خرابی زیرگیرهای اگزوز ممکن است دلیل آویزان شدن لوله اگزوز باشد. تکنسین به دقت به بررسی سیستم اگزوز اقدام نموده و مشکل را شناسایی می کند.

شنیده شدن صدای کوبش یا ضربه از زیر خودرو

از دیگر علائم خرابی اگزوز خودرو می توان به شنیده شدن صدای کوبش اشاره کرد. شل شدن زیرگیرهای اگزوز موجب بروز این مشکل می شود. شکستگی لوله ها ، دیگر عاملی است که موجب ایجاد صدای کوبش از زیر خودرو می شود. البته باید به صدا کاملاً دقت کنید و مطمئن شوید که همچین صدایی از زیر خودرو پخش می شود.

ناقص سوختن موتور به دلیل نقص اگزوز

معمولاً زمانی که این مشکل رخ می دهد ، چراغ چک خودرو روشن می شود. درون سرسیلندر خودرو ، محفظه سوپاپ اگزوز تعبیه شده است که موجب هدایت دود خارج از موتور به منیفولد و لوله آن می شود. در صورتیکه گرفتگی یا رسوبی در این سیستم موجود باشد ، بخارها کاملاً از محفظه بیرون نرفته و این اتفاق سبب از کار افتادن موتور می شود. حتماً با دقت به علائم گفته شده و توجه به نشانه های غیرعادی خودروی خود می توانید از خرابی اگزوز مطمئن شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید