سیستم اتو هلد خودرو چیست؟ علائم خرابی و نحوه رفع

همان‌طور که اشاره شد اتو هلد یکی از پرکاربردترین آپشن‌ها در خودروهای امروزی است. قطعا برای شما هم پیش آمده است که ترمز و کلاچ‌های پی‌درپی در ترافیک‌های سنگین، خستگی یک روز کاری سخت را برایتان بیشتر کند یا حرکت‌های نابهنگام خودرو در سربالایی‌ها یا سرازیری‌ها در مسافرت‌های خانوادگی کمی باعث آزارتان شده باشد. اتوهلد خودرو آپشنی پیشرفته است که در افزایش ایمنی و راحتی رانندگان تاثیر بسزایی دارد و باعث می‌شود تا راننده از ترمزهای متوالی بی‌نیاز شود. اتوهلد درواقع سیستم توسعه‌یافته ترمز پارک الکترونیکی بوده و بیشتر در خودروهای دنده اتومات به کار می‌رود.

با تماس با شماره های امداد خودرو می توانید از خدمات مکانیکی سیار برخوردار شوید. امدادجان ، تعمیر  خودروی شما را در کوتاهترین زمان انجام می دهد.

تماس با امداد خودرو امدادجان۴۸۲۸۷۴۴۴

سیستم اتو هلد خودرو چیست؟ علائم خرابی و نحوه رفع

اتو هلد چگونه به سبد آپشن‌های خودرو‌ها اضافه شد؟

در بازار رقابتی امروز، خودروسازان از کوچکترین فرصت‌ها بهره می‌‎برند تا محصولی پرآپشن‌تر و به‌روزتر نسبت به سایر رقبا ارائه دهند که عرضه چنین محصولاتی در گرو استفاده بهینه از علم و تکنولوژی روز خواهد بود. کمپانی‌های خودروسازی همگام با پیشرفت علم و تکنولوژی به دنبال ارتقا و افزایش کیفیت محصولات خود هستند و سعی دارند تا با ارائه محصول جدید، گامی رو به جلو بردارند. از تاثیرات این پیشرفت‌ها، می‌توان به استفاده از آپشن‌های مدرن و به‌روز اشاره کرد که در حوزه‌های مختلف نظیر راحتی سفر، ایمنی و… به کار برده می‌شود. اتو هلد نیز یکی از آپشن‌هایی است که با توجه به نیاز راننده در مسیرهای پرترافیک برای خودروهای امروزی در نظر گرفته شده‌است.

اتو هلد در چه خودروهایی به‌کار گرفته شده‌است؟

از محبوب‌ترین آپشن‌های خودروهای روز می‌توان به سامانه‌های دید در شب، کروز کنترل تطبیقی، اتوپارک، استارت بدون کلید، GPS و… اشاره کرد. یکی از آپشن‌هایی که خریداران اطلاعات کافی در مورد آن ندارند سیستم اتو هلد (Auto Hold) است که نداشتن اطلاعات کافی، مانع از آشکارسازی اهمیت آن شده‌است.  در گذشته آپشن اتو هلد بیشتر در خودروهایی نظیر مرسدس بنز، بی ام دبلیو، نیسان، ولوو و… مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در حال حاضر خودروهای نه‌چندان گران‌قیمت چینی نیز به این آپشن مجهز شده‌اند.

نحوه عملکرد اتو هلد در ترافیک‌های سنگین

در ترافیک‌‌های سنگین، راننده باید به ترمز و کلاچ (در خودروهای دنده دستی) توجه داشته باشد تا علاوه‌بر عدم برخورد به سایر خودروها، حرکت‌های به‌موقع انجام دهد و بر سنگینی ترافیک نیفزاید. در خودروهای دنده دستی، راننده ابتدا با انجام نیم‌کلاچ و سپس رها کردن ترمز حرکت می‌کند و دوباره جهت توقف پدال ترمز را فشار می‌دهد و این چرخه به صورت مستمر تکرار می‌شود. شایان ذکر است که در هنگام توقف نیز باید پای راننده به‌طور مداوم بر روی پدال ترمز قرار داشته باشد یا از ترمز دستی استفاده شود که این چرخه بسیار خسته‌کننده است. 

در خودروهای دنده‌ اتومات به دلیل حذف کلاچ، وضع تا حدودی بهتر است، اما این مشکل کماکان به قوت خود باقی است. در خودروهای اتومات، دنده در حالت خلاص (N) یا حرکت (D) قرار داشته و راننده باید با ترمز خودرو را کنترل کند. در خودروهای مجهز به اتوهلد کافی است دکمه اتو هلد را فشار دهید؛ در این حالت با متوقف کردن خودرو دیگر نیازی به نگه داشتن پدال ترمز وجود ندارد و خودرو ثابت می‌ماند تا زمانی که شما مجدد پدال گاز را فشار دهید که با این کار ترمز‌ها به آرامی آزاد شده و خودرو شروع به حرکت می‌کند.

نحوه عملکرد سیستم اتو هلد در سرازیری‌ها و سربالایی‌ها

فرض کنید که در یک سربالایی و پشت سایر خودروها ایستاده‌اید و می‌خواهید حرکت کنید؛ در این موقعیت چنانچه رها کردن ترمز و مقدار گاز دادن شما هماهنگ نباشد خودرو به سمت عقب حرکت خواهد کرد و احتمال برخورد به خودروهای عقبی بیشتر می‌شود. در خودروهای دنده‌دستی این موضوع بسیار حساس‌تر است؛ چراکه باید بر نیم‌کلاچ مسلط باشید، در غیر این‌صورت یا خودرو را خاموش خواهید کرد یا با خودروهای عقبی برخورد می‌کنید. در سرازیری‌های پرترافیک نیز باید مرتب حواستان به ترمز باشد تا با خودروهای جلویی برخورد نکنید. این ترمز‌ها و کلاچ‌های پی‌درپی، خستگی وافری را برای رانندگان به همراه دارد که با فعال کردن اتوهلد خودرو دیگر نیازی به ترمزهای مکرر نبوده و این امر به صورت خودکار انجام می‌پذیرد.

تفاوت اتو هلد با سیستم شروع حرکت در شیب (HAC) در چیست؟

سیستم HAC که مخفف کلمه HILL Start Assist Control است به معنای کمک و کنترل حرکت در سربالایی است؛ این آپشن اصولا در سربالایی‌های با شیب تند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در خودروهایی که فاقد آپشن HAC هستند، اگر در سربالایی با شیب تند قرار گرفته‌ باشید، هنگام حرکت خودرو به مقدار کمی به عقب می‌رود که همین عقب رفتن خودرو گاهی باعث تصادف می‌شود. این آپشن صرفا برای چند ثانیه از حرکت خودرو به عقب جلوگیری می‌کند. تفاوت اتو هلد و HAC در مقدار زمانی است که باید به وظیفه خود عمل کند، HAC فقط چند دقیقه می‌تواند از حرکت در ترافیک جلوگیری ‌کند، ولی در سیستم اتوهلد تا هر زمانی که راننده تمایل داشته باشد این کار ادامه پیدا خواهد کرد.

اتو هلد چگونه کار می‌کند و نحوه عملکرد آن چگونه است؟

اساس کار اتو هلد بر پایه تشخیص شیب استوار است. اندازه‌گیری شیب هم با استفاده از سنسور انجام می‌شود و کنترل از طریق واحد هیدرولیکی ABS/ESC انجام می‌پذیرد. زمانی‌که خودرو متوقف است، اتوهلد همان فشار ترمز را به چرخ‌ها اعمال کرده و مانع از حرکت خودرو می‌شود. چنانچه پیش از فشار پدال گاز، سنسورهای ABS حرکتی را تشخیص دهند، نیروی ترمز پشت چرخ‌ها افزایش می‌یابد تا مانع از حرکت خودرو شود. حال اگر راننده پدال گاز را فشار دهد، نیروی ترمز به آرامی کم شده و خودرو حرکت می‌کند.

این سیستم با فشردن دکمه Auto Hold فعال شده و بعد از آن‌که پا را از روی پدال گاز برمی‌دارید، خودرو بدون فشردن پدال ترمز، می‌ایستد. دکمه اتو هلد در کنار دسته دنده، در سمت چپ فرمان یا کنار دکمه اتوپارک قرار داشته و با مواردی نظیر Auto Hold، Auto H و A مشخص می­‌شود. در هنگام فعال شدن اتوهلد خودرو دکمه P که نشان‌دهنده قابلیت ترمز دستی الکتریکی است به رنگ سبز در می‌آید. لازم به ذکر است که خودروهای دارای سیستم اتو هلد حتما دارای ترمز دستی الکترونیکی هم هستند و هنگامی‌که راننده پدال گاز را فشار می‌دهد، ابتدا دکمه p و سپس دکمه اتوهلد خاموش می‌شود تا اجازه حرکت ماشین صادر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید