زمان مناسب تعویض کمک فنر خودرو

تعویض کمک فنر خودرو ، یکی از اقدامات موردنیاز برای خودرو است که چند وقتی یکبار باید انجام شود. اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار می دهیم.

برخی از قطعات خودرو پس از مدتی استفاده ، باید تعویض شوند. در غیراینصورت ، عملکرد مناسبی را ارائه نداده و موجب اختلال در عملکرد خودرو می شوند. یکی از این قطعات ، کمک فنر است.

طول عمر کمک فنر به عوامل مختلفی بستگی دارد. خودروداران باید به عملکرد کمک فنر خودروی خود و طول عمر آن توجه داشته باشند. در صورتی که نیاز به خدمات تعویض کمک‌فنر داشتید ، می توانید با امداد خودروها تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

ضربه گیر خودرو

تعویض کمک فنر خودرو باید در زمان مناسب انجام شود. کمک‌فنر موجب می شود که حرکات ناخواسته بدنه ماشین ، مهار شود. در واقع کمک‌فنر حرکت چرخ ها را کنترل نموده تا بدنه خودرو در اثر حرکات ناخواسته آسیب نبیند. فنرها ، حرکات ناشی از عبور خودرو از ناهمواری های جاده را جذب می کنند. دمپر پس از جذب حرکات توسط فنرها مانع از تغییر حرکت چرخ ها می شود.

اگر خودرویی فاقد کمک‌فنر باشد ، چرخ های خودرو به صورت غیرقابل کنترل به بالا و پایین می رود و این مسئله ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد و در حرکت خودرو ، اختلال ایجاد کند.

عملکرد کمک‌فنر خودرو چگونه است ؟

تعویض کمک فنر خودرو زمانی انجام می شود که عملکرد کمک فنر ناطلوب باشد. کمک فنر ، لاستیک ها را در زمان تماس با سطح جاده مهار می کند. با وجود این سیستم ، حرکات بدنه خودرو کاملاً مهار می شود.

اغلب ماشین های جدید از شوک های تلسکوپی برخوردار هستند که از پیستون و چیدمان سوپاپ داخل یک لوله پر از روغن برخوردار هستند. به این سیستم ، دمپر هیدرولیک گفته می شود. این سیستم با بالا رفتن چرخ ، ضربه را کاهش می دهند. روغن توسط منافذ ریز در پیستون دچار شوک می شود. این حرکت سبب می شود که چرخ با نوسان فنر آرام شود و تحت کنترل واقع شود.

بهترین زمان برای تعویض کمک فنر خودرو

اگر به چندین علائم ساده توجه داشته باشید می توانید زمان تعویض کمک‌فنر را متوجه شوید. هنگامی که خودرو از برجستگی های خط آهن ، دست انداز ، چاله ها و سایر ناهمواری ها عبور می کند و پرش می کند ، حتماً کمک فنرها دچار مشکل شده اند.

اگر احساس می کنید که خودروی شما در زمان عبور از برجستگی های موجود در جاده ، صدای غیرعادی می دهد ، حتماً کمک فنرها خراب هستند. نشانه دیگری که بیانگر خرابی کمک فنرها است ، انحراف زیاد خودرو در زمان دور زدن است. در صورتی که خودروی شما بعد از ترمزهای شدید ، اندکی به جلو می رود ، حتماً کمک فنرها خراب هستند. زمان تعویض کمک فنر خودرو ، هنگامی است که خودرو در حین حرکت مدام پرش دارد.

یک تست ساده برای بررسی کمک‌فنر

برای اینکه متوجه شوید کمک فنرها باید عوض شوند یا خیر ، می توانید یک تست ساده انجام دهید. هر یک از گوشه های خودرو را به طرف پایین فشار دهید. چنانچه پس از رها کردن ، خودرو پرش کرد ، یعنی کمک فنر خراب است و باید تعویض شود. البته این تست را نمی توانید برای خودروهای شاسی بلند و وانت انجام دهید.

مکانیک ها برای آگاهی از زمان تعویض کمک فنر خودرو و اطمینان از سلامت آن ، ماشین را روی لیفتر می برند. با بررسی دقیق کمک فنرها در این شرایط متوجه می شوند که کمک فنرها سالم هستند یا خیر. در این شرایط مکانیک ها عدم نشتی مایع از کمک فنر ، عدم وجود واشرها و اتصالات کهنه ، عدم وجود آسیب دیدگی و … را بررسی می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

برخی از کارشناسان توصیه می کنند که کمک فنر را هر 80000 کیلومتر تعویض کنند. البته این میزان مسافت برای خودروهای مختلف با توجه به نوع خودرو ، نوع رانندگی ، هموار یا ناهموار بودن مسیرها و … متفاوت است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای جاده های ناهموار است ، باید برای عوض کردن کمک فنر زودتر اقدام کنید. زیرا ناهمواری ها ، تأثیر زیادی در کهنه شدن زودهنگام کمک فنرها دارند. با کمی تجربه و دقت می توانید متوجه شوید که چه زمانی باید برای عوض کردن این قطعه اقدام کنید.

راه های افزایش طول عمر کمک فنر ماشین

زمان تعویض کمک فنر خودرو را می توانید با اقداماتی به تعویق بیاندازید. تنظیم جلوبندی ، سرویس و بازدید منظم لاستیک ها ، رانندگی خوب و … از جمله مواردی هستند که به افزایش طول عمر کمک فنرهای خودروی شما کمک می کنند. خودرودارانی که با احتیاط رانندگی می کنند و به عدم عبور از ناهمواری ها تا حد امکان ( نیفتادن خودرو در چاله ) توجه دارند ، به افزایش طول عمر کمک فنرهای خودروی خود کمک می کنند.

لاستیک های خودروی خود را بررسی کنید و در صورتی که تنظیم نیستند و سطح آنها دارای آسیب دیدگی نیست ، به سرویس آنها اقدام فرمایید تا در افزایش طول عمر کمک فنرهای خود مؤثر باشید.

جلوبندی خراب سبب می شود که فشار زیادی به کمک فنرها وارد شود و کمک فنرها زود خراب شوند. بنابراین اگر جلوبندی خودرو همواره تنظیم باشد ، طول عمر کمک فنر بیشتر خواهد بود.

مزایای تعویض کمک فنر خودرو در زمان مناسب

اگر خودرو دارای کمک فنر سالم و بدون نقصی باشد ، سواری و حرکت با آن بسیار نرم و روان خواهد بود. یک رانندگی باآرامش و لذت بخش را با خودروی دارای کمک فنر سالم ، تجربه کنید. بدین منظور باید تست های لازم برای سلامت کمک فنر خودرو را هر از گاهی انجام دهید. به یاد داشته باشید که کمک فنرهای جلو با یکدیگر و کمک فنرهای عقب با یکدیگر ، عوض شوند.

اگر هر 4 کمک فنر با یکدیگر به صورت همزمان عوض شوند ، شرایط بسیار بهتری را ایجاد می کند به گونه ای که عملکرد خودرو در این حالت فوق العاده خواهد بود. در این شرایط در صورت رانندگی در ناهموارترین جاده ، هیچگونه فراز و نشیب و پرش های شدیدی را احساس نخواهید کرد. اهمیت تعویض کمک فنر خودرو در زمان مناسب را درنظر داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید