دلایل روشن شدن چراغ ترمز ABS

روشن شدن چراغ ترمز ABS ، رانندگی برای شما در زمانی که جاده لغزنده است را بسیار دشوار می کند و مهار خودرو را غیرقابل پیش بینی می کند.

سیستم ABS یا سیستم ضد بلوکه ترمز ، از بخش هایی است که ایمنی خودرو را فراهم می کند. این سیستم با هدف حفظ تماس لاستیک با جاده در زمان ترمزگیری ، تعبیه شده است. در واقع این سیستم برای سنجش چرخ های خودرو طراحی شده است و از قفل شدن چرخ ها ممانعت به عمل می آورد.

وجود اختلال در این سیستم سبب می شود که در زمان ترمزگیری ، راننده نتواند خودرو را مهار کند و در کنترل خودرو دچار مشکل شود. اگر سرعت خودرو بالا باشد ، این مشکل ممکن است حادثه بدی را ایجاد کند. بنابراین باید در اسرع وقت به رفع مشکل موجود در این سیستم اقدام نمود. بدین منظور می توانید با مکانیک های سیار  امداد خودرو امدادجان تماس بگیرید که بسیار مجرب و حرفه ای هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

پیامدهای رانندگی با چراغ ABS روشن

روشن شدن چراغ ترمز ABS ، نشان می دهد که باید احتیاط کنید و خودرو را در اولین فرصت به مکانیک ها نشان دهید. دقت کنید که اگر چراغ ترمز ای بی اس روشن و خاموش می شود ، مشکلی وجود ندارد و این پیام به معنای عملکرد درست سیستم ترمز ای بی اس می باشد. ولی اگر چراغ روشن بماند ، یعنی مشکلی در این سیستم وجود دارد.

زمانی که این چراغ روشن می شود برای ترمزگیری معمولی مشکلی ندارید. اما سیستم ترمز ضد قفل ماشین نمی تواند عملکرد درستی را ارائه دهد. در این حالت ، ایمنی خودرو و سرنشینان آن در معرض خطر قرار دارد. چنانچه دو چراغ ترمز ABS و چراغ سیستم ترمز به صورت همزمان روشن باشد ، مشکل جدی را گوشزد می کند. بنابراین رفع مشکل در اسرع وقت ، اهمیت بیشتری دارد.

اجزای مختلف سیستم ترمز ABS

روشن شدن چراغ ترمز ABS ممکن است به دلیل نقص در یکی از اجزای آن باشد. این سیستم متشکل از چندین بخش مهم است :

پمپ : پمپ سیستم ترمز ای بی اس با هدف افزایش فشار تعبیه شده است.

سنسورهای سرعت : این سنسور می تواند تغییر ناگهانی سرعت در چرخها را متوجه شود. سنسورهای سرعت در نزدیکی محور چرخ تعبیه شده اند و نظارت دقیقی بر سرعت چرخ های هر محوری دارند.

سوپاپ ها : سوپاپ ها در لوله ترمز قرار گرفته اند و در موقعیت های گوناگون باز و بسته می شوند.

کنترل کننده : این قطعه مانند مغز سیستم ترمز ای بی اس است. کنترل کننده ها مانند کامپیوتر هستند و تمامی داده ها را آنالیز و بررسی می کنند.

اگر خودروی شما دچار خرابی سیستم ترمز ای بی اس و سایر مشکلات شد ، از مکانیک های امدادجان بخواهید که این مشکل را حل کنند. امدادجان ارائه دهنده خدمات دیگری مانند حمل خودرو ، تعویض باتری ، پنچرگیری ، تعویض روغن و … با سرعت بسیار بالا و هزینه بسیار مناسب است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

علت روشن شدن چراغ ترمز ABS چیست ؟

وقتی این چراغ روشن می شود ، یعنی سیستم ترمز از وضعیت ای بی اس درآمده است. در صورتیکه در جاده لغزنده در حال حرکت هستید ، این وضعیت بسیار خطرناک است. حتماً یک نقص فنی موجب روشن شدن این چراغ شده است.

خرابی رله سیستم ، تکان خوردن سوکت های متصل به سنسور ، سوختن فیوز ، کار نکردن درست پمپ ، کاهش سطح روغن ترمز ، عملکرد نادرست سنسورهای چرخ و … از جمله دلایلی هستند که چراغ هشدار این سیستم را روشن می کنند. برای یک فرد عادی بسیار دشوار است که بخواهد علت دقیق مشکل را متوجه شود. اما یک تکنسین ماهر به خوبی متوجه دلیل بروز مشکل می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

روش های نتیجه بخش برای رفع مشکل روشن شدن چراغ ترمز ABS

به موارد گفته شده توجه کنید تا بتوانید مشکل سیستم ترمز ای بی اس را شناسایی کنید.

– در صورتیکه خودرو تاکنون دچار این مشکل نشده است و چراغ ترمز ای بی اس آن روشن نشده است ، به محض روشن شدن چراغ ترمز ای بی اس ، خودرو را در محل مناسبی پارک نموده و آن را خاموش نمایید. پس از گذشت مدت اندکی ، مجدد خودرو را روشن کرده تا کامپیوتر مجدداً به آنالیز سنسورهای سیستم بپردازد.

– فیوز سیستم را جدا کرده و بررسی کنید که نسوخته باشد. در صورتیکه فیوز سوخته باشد ، بهتر است ابتدا دلیل سوختن آن را متوجه شوید و سپس آن را تعویض کنید.

– در ادامه عیب یابی مشکل روشن شدن چراغ ترمز ABS ، سطح روغن ترمز را بررسی کنید. ابتدا درب محفظه موتور را بردارید و محفظه روغن ترمز را بررسی کنید. در صورتی که سطح روغن ترمز از حد نرمال پایین تر است ، اندکی روغن ترمز به آن اضافه کنید.

– خودروی شما در این حالت به دیاگ نیاز دارد. برای این کار باید به مکانیکی رفته و یا مکانیک را بالای سر خودرو بیاورید.

– اگر دیاگ در دسترس شما نیست ، چرخ ها را باز نموده و به بررسی دقیق سنسورها و اتصالات آن پرداخته و در صورت کثیفی سنسورها ، به تمیز کردن آنها اقدام کنید.

– در صورتیکه سایز چرخ های خودرو اخیراً تغییر کرده اند ، توسط اتصال ODB ، اندازه چرخ های جدید را به ECU وارد نموده و به تعریف کردن سیستم ABS اقدام فرمایید.

کلام آخر

با دلایل روشن شدن چراغ ترمز ABS آشنا شدیم. سیستم ترمز دارای چندین نوع است که شامل چراغ ترمز چهار کاناله چهار سنسوره ، سه کاناله سه سنسوره ، یک کاناله یک سنسوره و … می باشد. هر یک از این سیستم ها ممکن است دچار مشکل شود. رفع مشکلات هر یک از انواع سیستم های ترمز ای بی اس برای تکنسین های امدادجان به راحتی آب خوردن است. درنظر داشته باشید که سیستم ترمز ای بی اس در صورت خرابی ممکن است حوادثی را بوجود بیاورد. بنابراین سلامت خود و سایر سرنشینان خودروی خود را به خطر نیانداخته و در اولین فرصت به مکانیکی مراجعه نموده و یا با امدادخودروها تماس بگیرید. در صورتیکه برای حل مشکل سیستم ترمز ای بی اس نیاز به تعویض قطعه باشد ، امدادجان قطعات موردنیاز را تأمین کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید