دلایل خوابیدن باتری خودرو در سرما

خوابیدن باتری خودرو در سرما ، اتفاقی رایج است که برای بسیاری از خودروها بوجود می آید. دلایل بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

هیچی بدتر از این نیست که در یک روز سرد زمستانی پشت فرمان خودروی خود بنشینید و با مشکل استارت نخوردن خودرو یا روشن نشدن خودرو مواجه شوید. در این حالت به احتمال زیاد باتری خودرو خوابیده است و نیاز به شارژ دارد.

دانستن دلایل بروز این مشکل سبب می شود که از بروز این مشکل تا حد امکان جلوگیری کنیم. پس در ادامه اطلاعاتی در این باره در اختیارتان قرار می دهیم. اما این نکته را متذکر شویم که شارژ باتری باید به صورت اصولی انجام شود تا آسیبی متوجه باتری و دینام و سیستم برق و … نشود. بدین منظور می توانید از خدمات باتری به باتری سیار که از سوی امدادخودروها عرضه می شود ، بهره ببرید. در این حالت در سریعترین زمان ، شارژ باتری شما به روش ایده آل انجام می شود.

اصلی ترین علل روشن نشدن خودرو و خوابیدن باتری خودرو در سرما

مهمترین دلایل بروز این مشکل را بررسی می کنیم :

  • هوای سرد موجب افزایش غلظت روغن موتور و حرکت آهسته آن میان قطعات موتور می شود. بنابراین اجزای موتور به صورت روان کار نکرده و اصطکاک زیادی میان آنها بوجود می آید. در چنین حالتی خودرو روشن نمی شود.
  • هوای سرد موجب بروز اشکالاتی در باتری می شود و عملکرد آن دچار مشکل می شود. زمانی که باتری نتواند انرژی الکتریکی موردنیاز برای استارت را فراهم کند ، خودرو روشن نمی شود.
  • هوای سرد بی شک در فرآیندهای شیمیایی داخل باتری ماشین اثر گذاشته و موجب کاهش سرعت فرآیندها می شود. در این حالت باتری ضعیف کار می کند و مانع از روشن شدن موتور می شود. باتری های نو معمولاً دچار این مشکل نمی شوند و باتری های کهنه درگیر این مشکل می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

راهکارهای ممانعت از خوابیدن باطری در زمستان

مشکل خوابیدن باتری خودرو در سرما ، قابل جلوگیری است. برای این کار باید به نکات زیر توجه کنید :

پارک کردن خودرو در مکانی گرم و دور از وزش باد

اگر بتوانید خودرو را در مکانی گرم و به دور از وزش باد به طور مثال در مجاورت یک دیوار بلند پارک کنید ، در جلوگیری از خوابیدن باتری بسیار مؤثر عمل خواهید کرد. در صورت امکان ، خودرو را در پارکینگ پارک کنید. اگر چاره ای به جز پارک کردن خودرو در مکانی سرد ندارید ، حتماً از پوشش های ویژه باتری استفاده کنید که باتری را به خوبی گرم کنند.

روشن کردن تجهیزات برقی با اندکی مکث

یکی از روش های جلوگیری از خوابیدن باتری خودرو در سرما ، توجه به نکات ریز اما بااهمیت است. یکی از این نکات ، این است که بلافاصله پس از روشن کردن خودروی خود در زمان سرما به روشن کردن تجهیزات برقی مانند بخاری و ضبط و … اقدام نکنید. نباید در چنین شرایطی که باتری در وضعیت سرما به سر برده است ، فشار زیادی را به یکباره به آن وارد کنید.

چک کردن باتری با هدف جلوگیری از خوابیدن باتری خودرو در سرما

اگر در نزدیکی روزهای سرد هستید ، حتماً سلامت و وضعیت باتری خودرو را بررسی کنید. اگر باتری ضعیف است و اتصالات آن دچار مشکل هستند ، حتماً اقدامات لازم را انجام دهید. اگر از نصب باتری ، زمان زیادی گذشته است حتماً به تعویض باتری اقدام کنید تا در شرایط بد و غیرقابل پیش بینی شده ای با مشکل کار نکردن باتری مواجه نشوید.

توجه کردن به علامت باتری درج شده بر روی کیلومتر شمار

با روشن شدن خودرو ، چراغ های متعددی در قسمت کیلومتر شمار روشن می شوند و پس از اندکی خاموش می شوند. اما اگر چراغی خاموش نشود یعنی مشکلی وجود دارد. روشن بودن چراغ باتری و خاموش نشدن آن ، نشان می دهد که باتری در وضعیت خوبی به سر نمی برد و باید در اولین فرصت عیب یابی شود.

نشانه های خوابیدن باتری خودرو در سرما

استارت ضعیف و بی جان در روزهای سرد نشان می دهد که احتمالاً باتری خوابیده است. اگر خودرو روشن نمی شود و صدای خاصی از موتور شنیده می شود ، ممکن است باتری خوابیده باشد. همچنین در صورتی که پس از چرخاندن سوییچ برای استارت ، عقربه های آمپر حرکت کنند ممکن است باتری خوابیده باشد. اگر باتری خودروی شما نو و تازه نصب شده است ، اما به درستی عمل نمی کند به احتمال زیاد باتری شارژ از دست داده است. این مشکلات بیشتر در روزهای سرد به وقوع می پیوندند.

سایر دلایل خالی شدن باتری

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

علاوه بر موارد نامبرده شده ، موارد دیگری موجب خوابیدن باتری خودرو در سرما می شود.

– تمام شدن طول عمر باتری خودرو موجب مستعد شدن باتری برای خالی شدن می شود. طول عمر باتری خودرو با توجه به نوع باتری ، برند باتری ، ظرفیت باتری و … متفاوت است و معمولاً میان2 الی 5 سال می باشد.

– خرابی دینام ماشین موجب می شود که باتری به خوبی شارژ نشود و در چنین شرایطی ، سریع شارژ از دست دهد. مشکلات دینام باید بررسی شوند و در صورت وجود مشکل اساسی ، اقدامات لازم جهت رفع مشکل انجام شود.

– برق دزدی سبب می شود که باتری شارژ از دست دهد. برای پیشگیری از بروز این مشکل بایستی به بررسی سیستم برق ماشین اقدام نمود و در صورت وجود اشکال ، اقدامات لازم را انجام داد.

– دیر روشن کردن ماشین یعنی عدم استفاده از ماشین برای طولانی مدت موجب خوابیدن باتری خودرو در سرما می شود. درست است که از این موارد مطلع هستید ، اما باز هم شرایط به گونه ای است که ممکن است فراموش کنید که تجهیزات خودروی خود را چک کنید و آنها را روشن بگذارید.

– روشن ماندن چراغ  ها و ضبط و درب صندوق خودرو و … برای طولانی مدت سبب می شود که شارژ باتری از دست برود. در چنین شرایطی بایستی به یک خدمات دهنده مجرب و حرفه ای برای رفع مشکل اقدام کرد تا با ارائه خدمات باتری به باتری سیار به شارژ باتری اقدام نموده و مشکل را موقتاً حل کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید