دلایل خلاص شدن دنده در حال حرکت

خلاص شدن دنده در حال حرکت ، مشکلی است که برخی از خودروداران آن را تجربه می کنند. دلایل بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زمانی که در حرکت هستید و دنده خودروی شما درگیر است ، ناگهان با خلاص شدن دنده مواجه شوید. این مشکل حتماً نیاز به بررسی دارد و باید در اولین فرصت رسیدگی شود.

شما می توانید برای رفع انواع مشکلات خودروی خود با امداد خودرو تماس بگیرید و درخواست خدمات سرویس و تعمیر در محل را داشته باشید. مکانیک های سیار به سرعت در محل حاضر شده و به خدمات دهی به خودروی شما می پردازند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

مشکل خلاص شدن دنده در حال حرکت

خارج شدن دنده در حال حرکت ممکن است نشان از ساییدگی خارهای غلاف کشویی ، ساییدگی زیاد دنده ، سفت شدن اهرم های دسته دنده و … باشد. چنانچه خودروی شما به تازگی از مکانیکی درآمده است و درگیر این مشکل شده است ، ممکن است مکانیک پیشرانه و گیربکس را دوباره به درستی نصب نکرده باشد و گیربکس و پیشرانه در یک راستا قرار نگرفته باشند. در این شرایط ، پدال کلاج به لرزش افتاده و به صورت همزمان دسته دنده خلاص می شود. در این حین ، باید گیربکس باز شود و چک شود که میل لنگ و فلایول آن در یک راستا هستند یا خیر.

دلایل جا نرفتن دنده چیست و راه حل چه می باشد ؟

اگر پس از خلاص شدن دنده در حال حرکت به دنده زدن اقدام نموده اما مشاهده کردید که دنده جا نمی رود ، باید موارد مختلفی را چک کنید. معمولاً موارد زیر سبب می شوند که دنده جا نرود:

کاهش سطح واسکازین گیربکس و جا نرفتن دنده

اولین دلیل جا نرفتن دنده ، کاهش سطح واسکازین است. ممکن است مایع واسکازین نشتی داشته باشد. کم بودن سطح واسکازین سبب می شود که تأثیر منفی بر روی سیستم انتقال قدرت گذاشته شود و اختلالی در کارکرد آن ایجاد شود. مایع گیربکس با روانکاری برخی از قطعات خودرو موجب عملکرد بهتر آنها می شوند.

برای حل مشکل خلاص شدن دنده در حال حرکت و جا نرفتن دنده باید دلیل نشتی گیربکس را پیدا کنید. نوار گیربکس را درآورده و تمیز کنید. اگر مایع واسکازین کم است ، اندکی مایع به آن بیافزایید. در صورتی که بوی سوختگی از واسکازین حس شد ، مایع واسکازین نیاز به تعویض دارد. برای تعویض انواع روغن های خودرو می توانید با امدادجان تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض روغن سیار
با ما همراه باشید .

معیوب بودن سنسورها و جا نرفتن دنده

حداکثر انتقال در ماشین های جدید به واسطه کامپیوتر کنترل می شود. زمانی که در ماشین بعد از گرفتن پدال گاز نتوانستید دنده بزنید ، احتمال خرابی سنسورها وجود دارد. تکنسین در این شرایط با تجهیزات تشخیص رایانه ای ، سعی در تشخیص دلیل این مشکل دارند. سنسورها دچار هر نقصی شده باشند ، توسط این ابزار تشخیص داده می شوند.

اختلال در عملکرد دنده ها ( بررسی دلیل خلاص شدن دنده در حال حرکت )

اگر جعبه دنده مشکلی داشته باشد و چرخ دنده ها به درستی تنظیم نشده باشد ، دنده به درستی جا نمی رود. طراحی سیستم گیربکس به شکلی است که چرخ دنده ها بایستی در ترکیب های گوناگون به صورت روان در مجاورت یکدیگر باشند. در صورتیکه در زمان جابه جایی چرخ دنده ها ، صدای غیرعادی شنیده شود ، قرارگیری چرخ دنده ها نادرست است.

دلایل لرزش دنده در اتومبیل های گوناگون ایرانی و خارجی

چندین مورد سبب لرزش دنده در خودروهای مختلف می شوند. حل این مشکل همانند مشکل خلاص شدن دنده در حال حرکت باید توسط تکنسین ها انجام شود. برای حل این مشکل با تکنسین های امدادجان تماس حاصل کنید. دلایل لرزش دنده موارد زیر هستند :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

خرابی دسته موتور و لرزش دنده

اگر دسته موتور خراب باشد ، لرزشی در دنده و حتی موتور ایجاد می شود. حال بر اساس اینکه خودرو محرک جلو باشد یا عقب ، شمار دسته موتور فرق می کند و آسیب دیدگی هر یک از دسته ها به شکل خاصی بروز می کند. اگر در حین عبور از دست اندازها متوجه صدای تق تق می شوید به خرابی دسته موتور شک کنید.

نامرغوب بودن واسکازین

اگر روغن واسکازین بی کیفیت باشد ، مشکلات مختلفی بوجود آمده که یکی از آنها ممکن است خلاص شدن دنده در حال حرکت باشد. همچنین نامرغوب بودن واسکازین سبب لرزش دنده می شود. روغن واسکازین نامرغوب باید در اسرع وقت تنظیم شود. معمولاً در زمان تعویض دیسک و صفحه کلاچ ، روغن واسکازین را عوض می کنند.

خرابی ماهک و میل ماهک

نقص ماهک موجب لقی دسته دنده و لرزش دنده می شود. گاهی نقص دنده سبب می شود که دنده جا نرود. خرابی ماهک بیانگر عدم امکان در جا زدن دنده ماشین است. احتمال اینکه مشکل نقص دنده را از روی لرزش خودرو تشخیص دهید ، بسیار اندک است.

نقص در صفحه کلاج و دیسک

هر یک از مشکلات خودرو مانند خلاص شدن دنده در حال حرکت ، لرزش دنده و جا نرفتن دنده و … باید توسط فردی متبحر و مجرب عیب یابی و رفع شود. نقص صفحه کلاچ و دیسک موجب لرزش دنده می شود. برای پیشگیری از لرزش دنده و دیگر نواقص ، باید به سرویس های دوره ای از خودرو اهمیت داد. با تعویض به موقع صفحه کلاچ می توان از بروز بسیاری از این مشکلات جلوگیری نمود. در صورتیکه خودرو در وضعیت دنده یک باشد و کلاچ رها شود ، ممکن است موتور و شاسی خودرو به لرزش بیفتد. این مسئله نشان می دهد که احتمالاً باید برای تعویض صفحه کلاچ و دیسک اقدام کنید.

عدم تنظیم ارتفاع خودرو و لرزش دنده

ارتفاع خودرو باید تنظیم باشد و نباید دستکاری شود. اگر ارتفاع خودرو تنظیم نباشد ، مشکلات متعددی بوجود می آید که یکی از آنها لرزش دنده است. اگر مشکلات دنده مانند خلاص شدن دنده در حال حرکت و لرزش دنده و … پیگیری نشود ، مشکلات دیگری در اثر این مشکلات بوجود می آید. هر چه سریعتر برای حل این مشکلات اقدام شود ، هزینه تعمیرات آن کمتر خواهد بود. زیرا شدت خرابی کمتر است و قطعات دیگری درگیر خرابی این بخش شده اند. پس این نکته را به خاطر داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید