دلایل خرابی بخاری خودرو و نحوه تعمیر آن

دلایل خرابی بخاری خودرو را شرح می دهیم تا با عیب یابی و تعمیر آن بتوانیم از هوای گرم داخل خودرو در روزهای سرد ، لذت ببریم.

با توجه به سرد شدن هوا ، حتماً به فکر عیب یابی و سرویس بخاری خودروی خود هستید تا در روزهای سرد برای گرم کردن هوای داخل خودرو دچار مشکل نباشید. بخاری باید هوای داخل خودرو را به خوبی گرم کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

عملکرد بخاری خودرو

قبل از بررسی دلایل خرابی بخاری خودرو ، با عملکرد بخاری به خوبی آشنا می شویم. عملکرد بخاری و کولر با یکدیگر فرق دارد. در سیستم گرم کننده از گرمای آب موتور استفاده می شود تا هوای خودرو گرم شود. گرمایی که به هیچ دردی نمی خورد ، می تواند برای یک کاربرد مناسب مورداستفاده قرار بگیرد.

تأمین سیستم گرمایشی خودرو توسط گرمای تولیدی توسط پیشرانه انجام می شود. بنابراین به هیچ تأمین کننده دیگری نیاز نیست تا گرمای موردنیاز بخاری را تأمین کند. بخاری از اجزایی مانند رادیاتور ، بوستر ، شیر قطع و وصل ورودی و خروجی آب از رادیاتور ، دریچه تقسیم هوا ، اهرم بندی دریچه های تقسیم هوا و … تشکیل شده است.

دلایل خرابی بخاری خودرو ممکن است مربوط به خرابی هر یک از قطعات بخاری باشد. پروسه احتراق سوخت در پیشرانه ، گرمای زیادی تولید کرده که این گرما از سوی مایع خنک کننده جذب می شود تا بعد از عبور از رادیاتور ، دمای آن متعادل شود و موتور خنک شود. مایع خنک کننده ، ضمن گذر از مسیر مجاری رادیاتور اصلی در بخش جلوی خودرو بر سر راه خود از یک رادیاتور کوچکتر تحت عنوان رادیاتور گذر می کند.

بدنه رادیاتور بخاری با جذب حرارت مایع خنک کننده سبب گرم شدن هوا می شود. این هوای گرم توسط فن دمنده ای که انرژی آن از سوی باتری فراهم می شود ، به درون کابین هدایت شده و دمای کابین به اندازه دلخواه می رسد.

مهمترین دلایل خرابی بخاری خودرو چیست ؟

دلایل زیر سبب می شوند که بخاری خودرو مانند همیشه کار نکند و گرمای مطلوب را نداشته باشد. تعمیرات بخاری خودرو توسط امداد خودروها انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

خرابی ترموستات ، دلیل عملکرد نادرست بخاری

اگر ترموستات خراب باشد ، آب موتور به درستی گرم نشده و این مسئله سبب می شود که باد بخاری گرم باشد. ترموستات ، یک سوپاپ مکانیک و اتومات است که درون آن ، یک ماده حساس نسبت به حرارت وجود دارد. زمانی که دمای این ماده به نقطه ای مشخص می رسد ، انبساط شده و مسیر حرکت آب گرم از موتور به رادیاتور ، گشوده می شود. ترموستات خراب مانع از عملکرد درست بخاری می شود.

کمبود مایع خنک کننده ، از دلایل خرابی بخاری خودرو

یکی از عواملی که موجب کارکرد نادرست بخاری می شوند ، کمبود مایع خنک کننده است. اگر این مایع به اندازه لازم داخل خودرو وجود نداشته باشد و یا در مجاری آبرسانی به موتور به دام افتاده باشد ، مایع به اندازه لازم به رادیاتور تزریق نشده و حرارت کمتری به این قسمت می رسد. مایعات خودرو را باید چک کنید و به محض دیدن کاهش سطح آن ، مایع موردنظر را اضافه نموده تا به سطح لازم برسد.

اختلال در عملکرد واترپمپ

یکی از دلایل خرابی بخاری خودرو ، اختلال در عملکرد واترپمپ می باشد. اگر واترپمپ نتواند انرژی موردنیاز برای به حرکت درآمدن آب در پیشرانه را فراهم کند ، آب داغ حرکت نکرده و گرمای آن به رادیاتور نمی رسد. واترپمپ ها معمولاً عمر زیادی دارند و به یکباره خراب نمی شوند.

کم بودن آب موتور ، علت عملکرد نادرست بخاری

کم بودن آب موتور موجب می شود که تبادل حرارتی توسط بخاری به درستی انجام نشود. در چنین شرایطی باید به سیستم خنک کننده موتور ، آب افزود. پس از آن باید سیستم هواگیری شود و نشت یابی آن به درستی صورت بگیرد.

خرابی شیر کنترل بخاری ، از دلایل خرابی بخاری خودرو

شیر کنترل خرابی در زیر کاپوت قرار دارد. عملکرد این شیر همانند یک سوئیچ است که امکان روشن و خاموش شدن بخاری را فراهم می کند. شیر کنترل بخاری موجب اختلال ریتم هوادهی مطلوب بخاری می شود. در صورتیکه تمامی بخش های بخاری مشکل داشته باشند ، گرمای بخاری اصلاً ایده آل نخواهد بود.

خرابی فن دمنده ، دلیل عملکرد نادرست بخاری

اگر رادیاتور گرم باشد و  آب داغ به درستی به سیستم ورود کند ، اما هوای خروجی از بخاری گرم نباشد ، احتمالاً فن دمنده دچار مشکل شده است. پس از باز کردن فن و امتحان کردن آن می توان عیب یابی فن را به درستی انجام داد. تعمیرات فن دمنده نیاز به تخصص دارد که چنین تخصصی را تکنسین های امدادجان دارا می باشند. هر یک از دلایل خرابی بخاری خودرو باید به دقت بررسی شود.

نقص دریچه های بخاری

اگر دریچه های بخاری خراب باشند ، هوای بخاری حتماً ولرم یا سرد خواهد بود. خودروهایی که تنظیم دریچه بخاری آن به صورت دستی انجام می شود ، معمولاً با مشکل خرابی خار نگهدارنده مواجه می شوند. این مشکل سبب می شود که دریچه هوا به درستی بسته نشود. در زمان بروز این مشکل ، اهرم تنظیم دریچه هوا از حالت عادی خود خارج شده است و در وضعیت مندرج برای مود سرما تنظیم نمی شود و در این شرایط که اهرم کنترل به طرف مود سرما در آخرین آیتم به صورت فنری به عقب برنمی گردد.

عیب یابی و تعمیر بخاری خودرو

با توجه به دلایل خرابی بخاری خودرو می توان مشکلات بخاری خودرو را حل کرد. تعمیرکاران به خوبی می توانند عیب یابی و تعمیر بخاری خودرو را انجام دهند. خرابی بخاری به غیر از دلایل گفته شده ممکن است دلایل دیگری داشته باشد که تکنسین های مجرب کاملاً به آنها واقف هستند.

ممکن است خرابی بخاری مربوط به سیستم برق خودرو باشد. بنابراین در عیب یابی مشکل بخاری باید سیستم برق خودرو را چک کرد. در صورتیکه سیستم خنک کننده دچار مشکل باشد ، ممکن است به موتور آسیب وارد شود. لذا مشکلات بخاری باید در اسرع وقت رسیدگی شود. خرابی برخی از قطعات خودرو صرفاً منجر به عملکرد نادرست بخاری نمی شود و ممکن است خرابی سایر قطعات خودرو را سبب شود. لذا عیب یابی و تعمیر بخاری باید در اسرع وقت انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید