خرابی کمپرسور کولر خودرو

خرابی کمپرسور کولر خودرو ، علائمی دارد. در این مقاله توضیحات جامعی درباره عملکرد ، علائم خرابی و نحوه تعمیر کمپرسور ارائه می دهیم.

سیستم خنک کننده کولر دارای اجزای مختلفی است که هر یک وظیفه مهمی را داشته تا کولر خودرو به درستی کار کند. کمپرسور ، قطعه مهمی از کولر است که مبرد را پیش از پمپاژ آن به کندانسور در معرض فشار بالا گذاشته تا حالت آن از گاز به مایع تغییر کند.

به منظور عملکرد درست کولر ، کمپرسور باید عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. اگر کمپرسور خراب باشد ، کولر به درستی کار نمی کند. در صورت خرابی کولر ماشین و اجزای تشکیل دهنده آن می توانید با امداد خودروی امدادجان تماس بگیرید که ارائه دهنده انواع خدمات موردنیاز خودرو می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

عملکرد کمپرسور ماشین

پیش از بررسی نشانه های خرابی کمپرسور کولر خودرو ، عملکرد کمپرسور را بررسی می کنیم. مبرد داخل سیستم خنک کننده به منظور انجام وظیفه خود بایستی به میزان لازم فشرده باشد. فشرده سازی مبرد توسط کمپرسور انجام می شود. این قطعه متصل به بلوک موتور می باشد و به واسطه قرقره و تسمه ای در حرکت است.

با روشن شدن کولر ، محرک تسمه به واسطه کلاچ مغناطیسی حرکت می کند. در واقع کمپرسور باید گاز مبرد را از اواپراتور کشیده و فشرده سازی کند. وضعیت مبرد در این شرایط گرم و فشرده است.

گاز فشرده به سمت مبدل حرارتی می رود. مبدل دارای کندانسوری است که حرارت را از گاز به پیرامون هدایت می کند. این مبدل حرارتی یا کندانسور ، گاز را خنک و فشرده نموده و به مایع تبدیل می کند. با تغییر حالت گفته شده ، دما کم شده و فشار گاز کاهش پیدا می کند. با انتقال مایع سرد به سیستم تهویه ماشین ، مایع همانند مبرد در سیستم خنک کننده ایفای نقش کرده و باد خنکی را تولید می کند.

انواع کمپرسورهای خودرو

خرابی کمپرسور کولر خودرو برای هر نوع کمپرسوری رخ می دهد. کمپرسور ، گاز را گرفته و فشرده کرده و آن را به کندانسور منتقل می کند. در نتیجه فضای ماشین ، خنک و مطبوع می شود. کمپرسور در چندین نوع تولید شده که هر یک عملکرد خاصی دارند. نوع کمپرسور کولر خودرو با توجه به ظرفیت سیستم تهویه ، میزان خنک سازی موردنظر و سایر موارد انتخاب می شود.

کمپرسورهای روتاری ، کمپرسورهای پیستونی ، کمپرسورهای اسکرول ، کمپرسورهای الکتریکی و … از انواع کمپرسورهای خودرو هستند. اگر کمپرسور کولر خراب است ، با مکانیک های سیار امدادجان تماس بگیرید تا کل مجموعه سیستم کولر خودروی شما را سرویس و تعمیر کنند. امدادجان ، خدماتی مانند پنچرگیری ، حمل خودرو ، تعویض باتری ، تعمیرات قفل ، تعمیرات بدنه ، نصب سیستم امنیتی روی خودرو و … را در محل انجام می دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه جرثقیل حمل خودرو
با ما همراه باشید .

اجزای اصلی کمپرسور کولر ماشین

خرابی کمپرسور کولر خودرو ممکن است به دلیل نقص اجزای مختلف سیستم باشد. ساختمان یک کمپرسور با توجه به نوع آن ، متفاوت است. برای مثال ساختمان کمپرسور پیستونی شامل بدنه ، پیستون ، دریچه ، کولینگ فن ، سیستم روغن کاری ، سنسورها و سوئیچ ها و … می باشد.

با توجه به نام هر یک از این اجزای کمپرسور می توان متوجه وظیفه آنها شد. برای مثال کولینگ فن برای خنک کردن ، کار گذاشته شده است. یا سیستم روغن کاری برای فراهم کردن روغن موردنیاز قطعات مختلف است. بنابراین وظیفه هر قطعه ای مشخص است و نیازی به توضیح بیشتری نمی باشد.

علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو چیست ؟

با شناخت علائم معیوب بودن کمپرسور کولر می توانید خرابی آن را به موقع تشخیص دهید و اقدام مناسب را در زمان مناسب انجام دهید. مهمترین نشانه های معیوب بودن کمپرسور شامل موارد زیر است :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

  • اگر هوای خنکی تولید نمی شود و احساس می کنید باد کولر گرم است ، حتماً به خرابی کمپرسور شک کرده و این قطعه را بررسی کنید.
  • زمانی که کمپرسور خراب است ، لرزش هایی در خودرو ایجاد می شود که این مسئله نشان از عدم تراز بودن پیستون ها و یا کار کردن اشتباهی پیستون ها می باشد.
  • اگر با روشن کولر خودرو ، صدای غیرعادی را می شنوید که مشابه صدای خش خش است ، به خرابی کمپرسور شک کنید.
  • کاهش راندمان کاری کولر ، نشان از خرابی برخی از اجزای آن مانند کمپرسور است. بنابراین یکی از علائم خرابی کمپرسور کولر خودرو ، کاهش راندمان کولر است.
  • نشت روغن از خودرو ، ممکن است به سبب خرابی کمپرسور باشد. هنگامی که کمپرسور نشتی دارد ، این احتمال وجود دارد که روغن نشت شده به سیستم تهویه داخلی یا فضای بیرونی ورود کند.

دلایل خراب شدن کمپرسور کولر ماشین

کمپرسور کولر ماشین به یکی از دلایل زیر خراب می شود :

– شاید بی ربط به نظر بیاید ، اما خرابی کلاچ خودرو در عملکرد کمپرسور کولر خودرو اثر می گذارد. زیرا با آغاز به کار کولر ، کلاچ درگیر می شود. در نتیجه ، چرخش و عملکرد پولی صورت می گیرد. اگر کلاچ درگیر نشود ، کولر برای شروع به کار دچار مشکل می شود. اگر کلاچ کثیف باشد و یا بیش از اندازه چرب باشد ، کمپرسور کولر دچار مشکل می شود.

– اگر فاصله ای میان پولی و کلاچ ایجاد شود ، عملکرد کمپرسور کولر تحت تأثیر آن قرار می گیرد و این مسئله موجب کارکرد بد کولر ماشین می شود. ارتباط میان پولی و کلاچ و نحوه قرارگیری آنها نسبت به یکدیگر ، باید درست باشد.

– نقص ترموستات ، عامل دیگری است که موجب خرابی کمپرسور کولر خودرو می شود. نقص ترموستات نه تنها سبب اختلال در روال کاری کمپرسور می شود بلکه موجب قطع و وصل شدن مکرر کمپرسور می شود.

– اگر باتری خودرو کهنه است ، کمپرسور فاقد عملکرد مطلوب خواهد بود. تعویض باتری ، یکی از خدمات امدادجان می باشد که در محل انجام می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

– خرابی رله کمپرسور سبب می شود که کمپرسور درست کار نکند. رله کمپرسور علاوه بر روشن و خاموش نمودن کمپرسور موجب فیکس نگه داشتن درجه حرارت اواپراتور و رطوبت در یک برهه معین می شود. با تعمیر و تعویض این قطعه ، مشکل عملکرد نامطلوب کمپرسور حل می شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید