خرابی درب خودرو و روش رگلاژ آن

خرابی درب خودرو ، از مشکلاتی است که علاوه بر به دردسر انداختن خودروداران ممکن است سبب به خطر افتادن امنیت خودرو شود.

درب خودرو باید کاملاً فیکس و محکم بسته شود. اگر درب ماشین خراب باشد ممکن است مشکلات متعددی بوجود بیاید. به طور مثال درب خودرو در زمان حرکت باز شود.

امداد خودروی امدادجان ، ارائه دهنده خدمات امدادی قفل و سوئیچ می باشد تا خودروداران در زمان مواجهه با مشکل خرابی درب خودرو به راحتی بتوانند مشکل را حل کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

ساختار درب خودرو

خرابی درب خودرو ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. سیستم قفل شدن درب اغلب خودروها ، مکانیکی است. زمانی که از خودرو در حال پیاده شدن هستید و برای باز نمودن آن دستگیره را می کشید ، در آن واحد میله هایی درون آن حرکت می کنند که سبب خلاص شدن ضامن دور قلابی که در چهارچوب است ، می شود و سرانجام درب گشوده می شود.

لبه های درب دارای درزگیرهایی هستند که میان درب و بدنه را پوشانده اند. با وجود این درزگیرها ،  آب به داخل ماشین نفوذ نکرده و سروصدا انتقال پیدا نمی کند. دستگیره بیرونی بدین صورت است که دستگیره توسط قطعه ای فلزی و کابل فلزی به درب وصل شده است. قطعه فلزی متصل به درب توسط فنری به درب متصل است. در صورتی که توجه کنید در زمان گشوده شدن درب ماشین ، موجود بودن فنر را کاملاً حس می کنید. خرابی درب خودرو ممکن است به دلیل خرابی هر یک از قطعات آن باشد.

هنگامی که دستگیره درب را کشیده ، کابلی که به آن متصل است کشیده شده و موجب خلاصی ضامن از دور قلاب که در چارچوب رها شده موجود است ، می شود و به دنبال آن ، درب باز می شود.

مهمترین دلایل عملکرد نادرست درب ماشین

هر یک از قطعات ریز و درشت موجود در درب خودرو ممکن است منشاء معیوب بودن درب ماشین باشد. رایج ترین دلایل خراب شدن درب ماشین شامل موارد زیر است :

تغییر شکل میله های سیستم مکانیکی

یکی از دلایل خرابی درب خودرو ، تغییر شکل میله های سیستم مکانیکی است. میله های مکانیکی درون درب دارای اندکی انحنا است که در صورتی که این انحنا نباشد ، درب گشوده نخواهد شد. در این زمان اگر سرنشین درب را از درون باز کند ، نیروی کششی موردنیاز برای گشوده شدن درب به اندازه لازم بوجود نیامده و درب گیر نموده و بسته می ماند.

شکستگی دستگیره پلاستیکی بیرونی درب

یکی از دلایل خرابی درب خودرو ، شکستگی دستگیره پلاستیکی بیرونی درب می باشد. اگر دستگیره فلزی باشد ، شکسته نمی شود. اگر دستگیره پلاستیکی بشکند ، درب هرگز باز نخواهد شد. دستگیره در این شرایط باید عوض شود.

خرابی درزگیرهای خودرو

اگر درزگیرهای پلاستیکی که میان درب و بدنه هستند فرسوده و خراب شوند ، درب خودرو در باز و بسته شدن مشکل دارد. اگر این مشکل بوجود بیاید حتماً باید درزگیرها را عوض کرد. به منظور افزایش عمر درزگیرها ، بهتر است هر از گاهی آنها را اندکی روغن کاری کنید.

معیوب شدن اجزای کوچکی داخلی درب ، از دلایل خرابی درب خودرو

کهنگی سیم فلزی موجود در درب و پارگی آن موجب می شود که درب خودرو باز نشود. اگر درب خودرو دچار افتادگی باشد ، درب اصلاً باز و بسته نخواهد شد. علت افتادگی درب ممکن است سنگینی درب باشد. سنگینی درب به تدریج موجب افتادگی درب از سمت لولا می شود. بروز این مشکل با ایجاد صدایی همراه است.

برای تکنسین های امدادجان ، حل هر مشکلی آسان است. بنابراین خرابی خودروی شما در هر قسمتی قابل حل است. تنها کافیست که با شماره امدادجان تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

رفع مشکل خرابی درب خودرو و نحوه رگلاژ کردن درب

راهکارهای مختلفی برای رفع مشکل درب ماشین به نظر می آید که براساس نوع خرابی باید مناسب ترین آنها را انتخاب کرد. ممکن است شکل خرابی به گونه ای باشد که بتوانید خودتان آن را حل کنید. در غیراینصورت با افراد فنی تماس حاصل کنید.

در صورتی که خودتان قصد تعمیر درب را دارید ، پنل یا روکش درب را در بیاورید تا به ساختار درونی درب اشراف کامل داشته باشید و توان یافتن قطعه معیوب را داشته باشید. به منظور باز کردن روکش درب بایستی پیچ هایی که در بخش های گوناگون درب است را باز کنید. پیچ های درب معمولاً در نزدیکی شیشه و پشت دسته داخلی و زیر تکیه گاه ها تعبیه شده اند.

در ادامه رفع مشکل خرابی درب خودروباید پیچ گوشتی دو پهلو را از بخش درزها گرفته و تکیه گاه درب را بالا بکشید تا این قسمت آزاد شود. زمانی که پنل کشیده می شوند ، پرچ های لاستیکی موجود در ابن بخش ها باز می شود. در مرحله آخر می توان این قسمت ها را مجدداً سوار کرد. اگر میله ها به شکلی باشند که اصلاً انحنا نداشته باشند بایستی آنها را به اندازه ای کج کرد تا کشش موردنیاز بوجود بیاید. در صورتی که نقص از چفت باشد ، باید آن را تعمیر نمود. در صورتی که با اقدامات انجام شده ، مشکل درب حل نشد حتماً با تکنسین ماهر تماس بگیرید که توان حل مشکل را داشته باشد.

مشکلات بوجود آمده برای درب ماشین که باید تعمیر شوند

خرابی درب خودرو به شکل های مختلف مانند باز نشدن درب خودرو ، بسته نشدن درب خودرو ، قفل شدن خود به خود درب ها ، همزمان باز و بسته نشدن درب ها ، افتادگی درب ها ، چفت نشدن درب ها و … رخ می دهد. هر یک از مشکلات گفته شده را می توان حل کرد ، به شرط آنکه یک تکنسین حرفه ای ، این کار را انجام دهد. اگر تکنسین حرفه ای نباشد نمی تواند مشکل درب را اساسی حل کند. در نتیجه پس از مدتی شاهد خرابی مجدد درب‌های خودرو خواهیم بود.

اگر درب خودرو در اثر تصادف آسیب دیده باشد و شدت آسیب دیدگی بسیار زیاد باشد ، باید درب ها را عوض کرد. نصب درب جدید و تنظیمات آن باید به صورت اصولی و استاندارد انجام شود. خرابی درب خودرو به هر علت که رخ داده باشد ، قابل رفع است و تنها به مهارت نیاز دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید