خرابی ترموستات خودرو

خرابی ترموستات خودرو ، یکی از مشکلات بوجود آمده برای خودرو است که موجب اختلال در عملکرد خودرو می شود.

حتی خرابی کوچکترین قطعات خودرو در عملکرد آن اختلال ایجاد می کند. خرابی هر یک از قطعات خودرو باید به دست تکنسین های ماهر و متخصصی رفع شود تا مشکلات به صورت اصولی و اساسی حل شوند.

اگر در زمان و موقعیت نامناسبی با مشکل خرابی خودرو مواجه شدید و امکان رفتن به تعمیرگاه نداشتید ، می توانید از خدمات سرویس و تعمیر سیار خودرو که توسط امداد خودروها ارائه می شود ، بهره ببرید.

در این مقاله قصد داشته به بررسی دلایل و علائم خرابی ترموستات خودرو بپردازیم. ترموستات ، یکی از اجزای موتور ماشین است که ساختمان بسیار ساده ای دارد. این قطعه باید دمای موتور را تنظیم کند تا در بازه دمایی ایده آل باشد.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

عملکرد ترموستات در ماشین

دمای موتور در زمان کار کردن ، افزایش پیدا می کند. در صورتی که دمای موتور از حد نرمال بالاتر رود ، سلامت آن در معرض خطر قرار می گیرد. بنابراین یک ترموستات در موتور کار گذاشته تا دمای موتور را کنترل کند. با وجود ترموستات دیگر نگرانی درباره بالا رفتن بیش از اندازه دمای موتور نداشته و از عملکرد صحیح موتور اطمینان خواهید داشت.

در مسیر لوله برگشت آب از موتور به رادیاتور ، یک ترموستات قرار داده شده است. زمانی که دمای آب به حد تعیین شده از سوی ترموستات برسد ، فرمان باز شدن مسیر حرکت آب به رادیاتور داده می شود.

نشانه های خرابی ترموستات خودرو چیست ؟

ترموستات تا مسافت 40 تا 50 هزارکیلومتر به خوبی کار کرده و معمولاً خراب نمی شود. بنابراین خودروداران باید پس از پیمودن فاصله 40 تا 50 کیلومتر ، به فکر تعویض ترموستات باشند. البته ممکن است بنا به دلایلی این قطعه زودتر از این فاصله خراب شود. اگر نشانه های زیر را مشاهده کردید ، حتماً برای تعویض ترموستات اقدام کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

سرد بودن موتور ماشین

اگر گمان می کنید که نقص ترموستات فقط به صورت داغ شدن موتور نشان داده می شود ، سخت در اشتباه هستید. چرا که گاهی نقص ترموستات موجب سرد شدن موتور می شود. نقص ترموستات ممکن است موجب باز ماندن مسیر هدایت آب از موتور به طرف رادیاتور  شود. این مسئله موجب می شود که جریان آب مکرراً در حرکت میان موتور و رادیاتور باشد. در نتیجه دمای آب بسیار سرد می شود  این مسئله موجب عدم گرم شدن موتور می شود.

پایین آمدن سریع سطح آب ، از علائم خرابی ترموستات خودرو

سطح آب معمولاً با گذشت زمان پایین می آید. رانندگان معمولاً چند وقتی یکبار سطح آب را چک می کنند و در صورت پایین بودن آن ، مقداری آب به آن اضافه می کنند. اگر سطح آب بسیار سریعتر از حد معمول پایین بیاید ، حتماً مشکلی وجود دارد. ممکن است این مشکل ناشی از نقص ترموستات باشد. زیرا نقص ترموستات موجب شده که مایع خنک کننده غیرعادی و بیشتر از میزان نرمال در چرخه میان رادیاتور و موتور جابه جا شود و به دنبال آن ، سطح آب سریع پایین می آید.

شنیده شدن صدای غیرعادی از موتور ، از علائم خرابی ترموستات خودرو

موتور خودرو به دلایل مختلفی به صدا افتاده که یکی از دلایل آن ، نقص ترموستات است. اگر احساس کردید که موتور به صدا افتاده است و صدای تق تق می دهد ، حتماً ترموستات معیوب شده است و نیاز به تعویض دارد.

کار نکردن درست بخاری

اگر بخاری خودرو ضعیف کار می کند ، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. نقص ترموستات ، یکی از دلایل گرم نکردن بخاری است. تنها یک تکنسین ماهر می تواند تشخیص دهد که علت گرم نکردن بخاری چیست. شما می توانید از مکانیک های سیار امدادجان بخواهید که کار عیب یابی و تعمیر خودروی شما را انجام دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

افزایش مصرف سوخت و روغن موتور

یکی دیگر از علائم خرابی ترموستات خودرو ، بالا بودن مصرف سوخت و روغن موتور است. چرا که نقص ترموستات موجب ناتوانی در کنترل دمای موتور می شود. در چنین شرایطی ، مصرف سوخت زیاد می شود. بالا رفتن دمای موتور تا 90 درجه موجب کاهش مصرف بنزین می شود اما بالا رفتن دمای موتور بیشتر از 90 درجه ، نتیجه عکس به دنبال داشته و مصرف بنزین را به شدت افزایش می دهد. همچنین روغن موتور تا دمای مشخصی قادر به روانکاری موتور است. زمانی که دما بیش از حد افزایش یابد ، سطح گرانروی کم شده و از بین می رود. در این شرایط بایستی سریعتر از زمان مقرر به تعویض روغن موتور اقدام کرد.

نقص اجزای مختلف خودرو ، از علائم خرابی ترموستات خودرو

داغ شدن موتور موجب آسیب دیدن قطعات مختلفی می شود که یکی از آنها ، واشر سرسیلندر است. ممکن است یکی از نشانه های نقص ترموستات به صورت خرابی اجزای موتور باشد. بنابراین با دیدن نشانه های خرابی اجزای مختلف خودرو به معیوب بودن ترموستات شک کنید.

تعویض و بازدید از ترموستات ماشین

ترموستات ، قطعه ای است که قابل تعمیر نیست و در صورت خرابی بایستی تعویض شود. در زمان نصب ترموستات بایستی به نشان فلش موجود روی آن نگاه کرد و در صورتی که ترموستات در بازه دمایی استاندارد تعیین شده باز و بسته نشود و موتور بسیار سرد یا گرم باشد ، صد درصد باید برای تعویض آن اقدام کرد.

ترموستات های ماشین در چندین نوع شامل ترموستات الکترومکانیکی و ترموستات الکترونیکی وجود دارند. تکنسین ها در زمان خرابی ترموستات ، از ترموستات مناسب برای تعویض آن استفاده می کنند.

نحوه تعویض ترموستات ماشین

پس از اطمینان از خرابی ترموستات خودرو باید برای تعویض آن اقدام کنید. تعویض ترموستات بدین صورت است که نخست لوله ورودی ترموستات را باز می کنند. در زمان خنک بودن موتور ، با دقت فراوان لوله را باز نموده و آب درون آن را در ظرفی که از قبل آماده کرده اند ، می ریزند.

ترموستات را باز نموده و یک دستمال بر روی آن قرار می دهند. چسب زیر ترموستات که در قسمت تکیه گاه موتور است را تمیز کرده و اندکی چسب مزدا در محل نصب ترموستات زده و سپس ترموستات را نصب می کنند. توصیه ما این است که نصب ترموستات توسط تکنسین ها انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید