تنظیم موتور خودرو

تنظیم موتور خودرو ، یکی از اقدامات ضروری و مهم برای ایده آل بودن عملکرد خودرو است. مراحل تنظیم موتور را بررسی می کنیم.

مشکل عدم تنظیمات موتور به شکل های مختلفی نمایان می شود. گاهی شتاب خودرو کاهش یافته و گاهی مصرف سوخت افزایش پیدا می کند. همچنین موارد دیگری هستند که بیانگر عدم تنظیمات موتور هستند.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

منظور از تنظیم موتور خودرو چیست ؟

موتور ممکن است به علل گوناگونی از تنظیم خارج شود. این مسئله سبب می شود که اختلالی در عملکرد خودرو بوجود بیاید. در این حالت مجدداً باید به تنظیمات موتور اقدام کرد. زمانی که موتور از تنظیم خارج می شود ، معمولاً چراغ چک روشن می شود. پس اگر چراغ چک روشن می شود و خاموش هم نمی شود ، باید موارد متعددی را چک کرد که یکی از آنها ، موتور است. تجربه نشان داده است که در موارد متعددی چراغ چک با تنظیمات موتور خاموش شده و دیگر هشدار نمی دهد.

اغلب اتومبیل های قدیمی پس از گذشت مسافت 15 یا 30 هزار کیلومتر نیازمند تنظیمات موتور بودند. اما اتومبیل های جدید دیرتر به تنظیمات موتور نیاز دارند. تنظیمات موتور توسط دیاگ و دستگاه شستشوی انژکتور صورت می گیرد. اقداماتی که در این عملیات صورت می گیرد شامل تعویض شمع و وایر ، تعویض فیلترها ، پاک کردن سوزن انژکتور و فیلتر موتور و … می باشند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

مراحل تنظیمات موتور ماشین

تنظیم موتور خودرو در چندین مرحله انجام می شود که به بررسی آنها می پردازیم.

سیستم برق : نخست شمع و وایر را بررسی نموده و اگر آنها معیوب هستند به تعویض آنها اقدام می شود. حتماً در این بخش به میزان جرقه جزئی توجه شود تا در صورت وجود مشکل ، اقدامات لازم انجام شود.

سیستم هوا : چنانچه عمر فیلتر هوا تمام شده باشد ، بایستی به تعویض آن اقدام کرد. در این حالت بایستی محفظه فیلتر و دریچه هوا را پاک کرد و در صورت نیاز روغن کاری کرد.

سیستم سوخت رسانی : اگر فیلتر بنزین سیاه و کهنه باشد ، بایستی آن را عوض کرد. در صورتی که سوزن های انژکتور تمیز باشند ، بایستی آنها را توسط دستگاه های خاصی شست. در صورت خرابی سوزن ها ، هیچ چاره ای به جز تعویض آنها نیست. در نهایت باید یکبار دیگر با استفاده از دیاگ به بررسی نواقص باقی مانده دیگر پرداخت.

اگر تمایل داشته باشید ، تکنسین های امدادجان به تنظیمات موتور ماشین شما در محل اقدام نموده تا دیگر نیازی به رفتن به تعمیرگاه نداشته باشید. تکنسین های امدادخودروی امدادجان علاوه بر تنظیم موتور خودرو در محل ارائه‌دهنده خدمات دیگری مانند سوخت رسانی سیار ، سرویس خودرو ، تعویض روغن موتور در محل ، تعویض باتری در محل و … هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

مزایای تنظیمات موتور ماشین چیست ؟

اگر به انجام این کار در زمان مناسب بی تفاوت هستید ، بدانید که تنظیمات موتور فواید زیادی برای خودروی شما دارد. قطعاً اگر انجام این کار سودمند نبود ، از سوی تعداد بی شماری از خودروداران انجام نمی گرفت.

مزایای تنظیمات موتور شامل کاهش آلایندگی ، افزایش شتاب خودرو ، کاهش مصرف سوخت ، چند برابر شدن طول عمر قطعات ، کاهش صدای موتور و قطع صداهای غیرعادی از موتور ، کاهش گرمای موتور ، بهبود راندمان موتور و … می باشد.

تنها تکنسین های مجرب و حرفه ای می توانند تنظیم موتور خودرو را به درستی انجام دهند. چرا که این کار نیازمند تجربه و تخصص است که تنها برخی از تکنسین ها از آنها برخوردار هستند. یک خودرو حداقل باید سالی دو بار تنظیم شود تا راندمان خوبی داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

از کجا متوجه شویم زمان تنظیمات موتور فرا رسیده است ؟

اگر شاهد بروز مشکلاتی مانند استارت ضعیف ، روشن شدن چراغ چک ، لرزش در زمان درجا کار کردن ، زیاد نبودن شتاب خودرو ، مصرف بیش از حد مصرف سوخت ، خارج شدن دود سیاه از اگزوز ، شنیده شدن صداهای غیرعادی از موتور و … بودید حتماً برای چک کردن وضعیت تنظیمات موتور دست به کار شوید.

اگر تنظیم موتور خودرو به موقع انجام نشود ، مشکلات متعددی بوجود می آید. بنابراین خودروداران باید به این نیاز خودرو توجه داشته باشند و در انجام این کار تأخیر نکنند. رفع نیازهای مختلف خودرو در زمان مناسب موجب بهبود عملکرد خودرو و افزایش طول عمر آن می شود. برای رفع نیازهای خودرو از قطعات باکیفیت استفاده کنید.

اگر موتور ماشین دچار اختلالات مختلف شود ، پس از مدت زمانی از کار می افتد و این مسئله ممکن است هزینه زیادی روی دست خودروداران بگذارد. بنابراین مجدد تأکید می کنیم که هر کاری برای سلامت موتور لازم است را در زمان مناسب انجام دهید.

اقدامات انجام شده در تنظیم موتور خودرو

 • اول دیاگ زده می شود تا مشخص شود که به تنظیمات موتور نیاز است یا خیر.
 • دریچه های گاز شستشو داده شده و از سلامت سنسورها اطمینان حاصل می شود.
 • شمع ها تعویض می شوند.
 • انژکتور بایستی شسته شود و عملکرد آن به صورت دقیق بررسی شود.
 • باید بررسی شود که درزی در منیفولد هوا و دریچه گاز وجود نداشته باشد. چرا که آلودگی ها از این طریق وارد سیستم شده و رسوب می کند.
 • سپس رگلاتور سوخت بررسی شده و در صورت وجود مشکل ، اقدامات لازم انجام می شود.
 • کلیه عیوبی که توسط دیاگ شناسایی می شوند ، رفع می شوند. رفع اشکالات به بهبود عملکرد موتور خودرو کمک زیادی می کند.
 • در ادامه مراحل تنظیم موتور خودرو به بررسی سوپاپ ها اقدام شده و در صورت نیاز ، آب بندی آنها انجام می شود.
 • سیستم برق خودرو دقیق بررسی می شود. اگر کوچکترین اختلالی در سیستم برق باشد ، تجهیزات الکتریکی خراب می شود.
 • کلیه قطعاتی که مربوط به سیستم سوخت خودرو هستند ، چک می شوند. استفاده از بنزین سوپر به افزایش طول عمر این سیستم و قطعات تشکیل دهنده آن ، کمک زیادی می کند.
 • وجود اختلال در سیستم خنک کننده به مرور زمان در عملکرد موتور تأثیر می گذارد. بنابراین در زمان تنظیمات موتور به بررسی این سیستم اقدام شده و در صورت نیاز ، اقدامات لازم برای رفع عیوب سیستم خنک کننده انجام می شود.

بدین ترتیب عملکرد موتور ، بهبود خواهد یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید