تعویض واشر سرسیلندر

تعویض واشر سرسیلندر باید توسط تکنسین ها انجام شود. اگر علاقمند به نحوه انجام این کار هستید ، ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید.

واشر سرسیلندر با هدف یکدست سازی فضای میان سیلندر و سرسیلندر تعبیه شده است تا مانع از خروج گاز از محفظه احتراق و نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن شود. بنابراین این قطعه ، نقش مهمی دارد.

کلیه خدمات موردنیاز خودرو از جمله عوض کردن واشر سر سیلندر توسط امداد خودروی امدادجان انجام می شود. بنابراین برای رفع نیازها و مشکلات خودروی خود با این مجموعه تماس حاصل کنید :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

واشر سر سیلندر چیست ؟

پیش از بررسی نحوه تعویض واشر سرسیلندر ، با این قطعه بهتر آشنا می شویم. این قطعه در موتور میان سیلندر و سرسیلندر قرار گرفته است و یک آب بندی کامل میان اجزای گوناگون روغن رسانی ، آب و احتراق موتور بوجود می آورد. این قطعه ، واشری از جنس پنبه نسوز به انضمام فولاد و مس می باشد.

علت سوختن واشر سر سیلندر چیست ؟

دلایل مختلفی موجب سوختن واشر سر سیلندر می شود. داغ شدن موتور خودرو ، بستن نادرست واشر سرسیلندر ، استهلاک موتور ، کم آب بودن رادیاتور ، نشتی آب از موتور ، معیوب بودن سرسیلندر ، خرابی فن و … از جمله دلایلی هستند که موجب سوختن واشر سر سیلندر می شوند.

از مهمترین علائم سوختن واشر سر سیلندر می توان به خروج آب از اگزوز ، داغ شدن غیرعادی موتور ، ورود کمپرس به موتور ، ترکیب شدن آب و روغن ، دیر روشن شدن ماشین ، عملکرد نادرست موتور ، ضعیف بودن توان خودرو و … اشاره نمود.

چگونگی تعویض واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر درون پیشرانه ماشین است و در معرض دید نیست. بنابراین اگر بخواهیم به این قطعه برسیم باید برخی از قطعات را باز کنیم. برای عوض کردن این قطعه ابتدا باید سرسیلندر را برداریم. زیرا واشر سر سیلندر میان سر سیلندر و سیلندر قرار گرفته است. پس نیاز است که سر سیلندر برداشته شود. آیا گمان می کنید که شما بتوانید این کار را انجام دهید ؟ خیر ، این اقدام کاملاً تخصصی است و باید توسط تکنسین های حرفه ای مانند تعمیرکاران امدادجان انجام شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

نصب واشر سر سیلندر جدید به جای واشر سر سیلندر سوخته

برای تعویض واشر سرسیلندر باید به نکات ایمنی توجه داشته باشید. نخست واشر سوخته یا معیوب را برداشته و سپس واشر نو را میان سرسیلندر و بلوک سیلندر بگذارید. نحوه قرارگیری واشر سرسیلندر باید به گونه ای باشد که حفره های واشر و بلوک کاملاً با یکدیگر تطابق داشته باشند. قرارگیری درست و یکدست واشر سرسیلندر بدون تاشدگی ، اهمیت بسیار زیادی دارد.

با توجه به این نکات گفته شده می توان سرسیلندر را بر اساس مراحل پیموده شده برای باز کردن ، بر روی سیلندر تعبیه کرد. نحوه تعویض واشر سرسیلندر برای تمامی مدل های خودرو ، یکسان است و تنها تفاوت موجود مربوط به ترتیب بستن پیچ های سیلندر و تنظیم گشتاور محکم پیچ ها است. در دفترچه راهنمای هر خودرویی ، این موارد ذکر شده است.

نکات مهم برای عوض کردن واشر سر سیلندر

برای عوض کردن این قطعه حتماً به خصوصیات موتور خودرو ، نوع واشر و پیچ های موجود در آنها و … توجه داشته باشید. در زمان باز نمودن سرسیلندر نیاز است که نشانگر را در دست گرفته و در زمان قطع کردن همه پیوست ها به ویژه خطوط لوله ها ، توسط نشانگر به علامت گذاری آنها اقدام کنید.

برای تعویض واشر سرسیلندر دقت کنید که همه مراحل پیموده شده برای رسیدن به واشر سرسیلندر را به خاطر بسپارید تا بعد از عوض کردن مجدد همان اقدامات را انجام داده و قطعات جدا کرده را در موقعیت دقیق خود نصب کنید.

تعداد واشر سر سیلندر موتور خودرو

هر موتوری با توجه به تعداد سیلندر خود ، چندین واشر سر سیلندر دارد. بر این اساس در موتورهای 4 سیلندری خطی ، یک عدد و در موتورهای 6 و 8 سیلندر خورجینی ، دو عدد واشر وجود دارد. واشر سرسیلندر یک قطعه لاینفک از موتور است. این قطعه ارتجاعی و منعطف می تواند تا ده ها هزارکیلومتر با نوسان ها و تغییرات دمایی و فشار در موتور به مقابله برخواسته و مانع از نشت یا ادغام مایعات شود.

علائمی که باید جدی گرفته شوند

در ارتباط با سوختن واشر سرسیلندر و تعویض واشر سرسیلندر ، لازم است بیان کنیم که برخی از نشانه ها باید جدی گرفته شوند و علت بروز آنها ، بررسی شود. این نشانه ها ، موارد زیر هستند :

– متورم شدن شیلنگ های متصل به رادیاتور

– دیر روشن موتور و لرزش موتور پس از روشن شدن و خروج دود سفید

– دیدن روغن درون مخزن رادیاتور

– کم شدن سطح آب رادیاتور در صورت اطمینان از سلامت سیستم خنک کننده و نشتی نداشتن آن

– احساس کردن صدای چکه کردن آب از قسمت داشبورد

هزینه تعویض واشر سرسیلندر چقدر است ؟

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

واشر سر سیلندر ، قیمت پایینی دارد. ولی مسلماً عوض کردن آن ، اجرت دارد و این مسئله موجب افزایش هزینه تعویض آن می شود. علت بالا بودن اجرت کار این است که برای عوض کردن این قطعه باید اجزای متعددی از موتور مثل اجزای تایمینگ ، مینیفول ورودی ، اگزوز و اجزای سرسیلندر و و ماشین از جای خود برداشته شود و سپس مجدداً نصب شود. اگر به جز سوختن واشر سر سیلندر ، سر سیلندر هم به دلیل دمای زیاد آسیب دیده باشد ، نیاز به تراشکاری آن است که این مسئله موجب افزایش هزینه خدمات می شود.

قیمت واشر سر سیلندر با توجه به نوع خودرو ، متفاوت است. واشر سر سیلندر خودروهای مدل بالاتر و لوکس تر ، گران تر است. اما در مجموع قیمت این قطعه ، کم است و پیچیدگی مراحل تعویض آن ، موجب زیاد بودن هزینه تعویض واشر سرسیلندر می شود.

حتماً برای تعویض این قطعه به یک تکنسین مجرب و ماهر مراجعه نموده و از اهمیت این مسئله غافل نشوید. زیرا نصب نادرست واشر سر سیلندر ممکن است موجب آسیب دیدگی سریع این قطعه شود. همچنین اگر سایر قطعات در زمان عوض کردن این قطعه به صورت اصولی باز و بسته نشوند ، آسیبی به آن قطعات وارد می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید