تعویض ضد یخ و زمان تعویض آن

تعویض ضد یخ ، یکی از اقدامات موردنیاز برای خودرو است که پیش از شروع فصل سرما باید با استفاده از ضدیخ مناسب انجام شود.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

موتور خودرو با سوزاندن گازوئیل یا بنزین ، انرژی بسیار زیادی ایجاد می کند. درصدی از این انرژی برای حرکت خودرو مصرف می شود و درصد زیادی از آن تبدیل به گرما می شود. بخشی از گرما توسط اگزوز به بیرون می رود اما بخش زیادی از آن داخل موتور باقی می ماند.

موتور به روشی خنک شده و از داغی نجات پیدا می کند. اگر این اتفاق رخ ندهد ، موتور به شدت گرم شده و قطعات داخلی آن آب می شود. برای رفع این مشکل باید از مایع خنک کننده استفاده شود. مایع خنک کننده به علت داغی موتور ، گرم می شود. این مسئله سبب شده است که در سیستم خنک کننده یک مکانیزمی به کار برده شود که این مایع را برای سرد شدن به رادیاتور در بخش جلوی ماشین است ، انتقال دهد. زمانی که خودرو به سمت جلو می رود ، هوا داخل شیارهای رادیاتور که دربردارنده مایع خنک کننده داغ است رفته و موجب سرد شدن آن می شود.

فرق ضد یخ با مایع خنک کننده

پیش از بررسی زمان تعویض ضد یخ ، به بررسی تفاوت ضدیخ و مایع خنک کننده می پردازیم. برخی ها گمان می کنند که ضد یخ و مایع خنک کننده ، یکی هستند. در حالیکه این چنین نیست. ضدیخ ، بخشی از مایع خنک کننده را تشکیل می دهد. مایع خنک کننده ، ترکیبی از ضدیخ و آب مقطر است. ضدیخ ، از آب مقطر و الکل درست شده است.

ضدیخ سبب می شود که مایع خنک کننده داخل موتور در هوای سرد ، یخ نزند. همچنین ضدیخ موجب می شود که نقطه جوش آب بالا رود. آب در نقطه 100 درجه سانتی گراد جوش می آید. هر اندازه که درجه جوش آمدن آب بالاتر رود ، موتور در شرایط بهتری به سر می برد. ترکیب ضد یخ و آب موجب می شود که نقطه جوش آب بسیار بالا رود و موتور اوضاع بهتری داشته باشد.

اهمیت تعویض ضد یخ

به تدریج ، مایع خنک کننده موتور کارایی اول را نداشته و بی خاصیت می شود و خاصیت اسیدی پیدا می کند. زمانی که الکترولیز ضدیخ یا مایع خنک کننده اتفاق می افتد ، موتور سبب نشت مایع می شود. در واقع با استفاده از ضدیخ می توان مانع از الکترولیز مایع خنک کننده شد.

ضدیخ های موجود در بازار ، تنوع بالایی دارند. در انتخاب ضدیخ باید حساسیت زیادی به خرج داد تا از ضدیخ مناسب برای خودرو استفاده کرد. در مجموع ضدیخ را به چندین نوع شامل ضدیخ سبز ، ضدیخ OAT و ضدیخ ترکیبی یا هیبریدی و … تقسیم می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

انتخاب بهترین ضدیخ برای خودرو

برای تعویض ضد یخ باید از ضدیخ مناسب استفاده کرد. در زمان خرید ضدیخ تنها به رنگ ضدیخ توجه نکنید. شما باید دقت کنید که بهترین ضدیخ که مناسب خودروی شما است را انتخاب کنید. ممکن است ضدیخ مناسب خودرویی برای خودروی دیگری مناسب نباشد.

اگر دفترچه راهنمای خودروی خود را مطالعه بفرمایید ، حتماً اطلاعات لازم درباره ضدیخ مناسب آن را پیدا می کنید. در صورتی که دفترچه راهنمای خودروی خود را ندارید می توانید از کارشناسان امداد خودرو درباره ضدیخ مناسب خودروی خود سؤال کنید. فروشگاه های عرضه کننده ضدیخ به خوبی می توانند اطلاعات لازم درباره ضدیخ مناسب برای خودروی شما را دراختیار شما قرار دهند. در زمان خرید ضدیخ باید توجه کنید که ضدیخ های فیک و تقلبی موجود در بازار را خریداری نکنید چرا که استفاده از ضدیخ های فیک و تقلبی موجب آسیب رساندن به فنی خودرو می شود.

زمان تعویض ضد یخ

در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است که زمان مناسب برای عوض کردن ضدیخ چه زمانی است. اما در صورتی که دفترچه را در دسترس ندارید می توانید از کارشناسان در این زمینه راهنمایی بخواهید. معمولاً ضدیخ خودرو را هر 80 هزارکیلومتر عوض می کنند. البته عواملی وجود دارند که زمان عوض کردن ضدیخ را تغییر می دهند. با استفاده از نوار تشخیص می توانید از زمان مناسب عوض کردن ضدیخ اطمینان حاصل کنید. دانستن نشانه های کمبود ضدیخ در این زمینه به شما کمک می کند تا در زمان مناسب به عوض کردن ضدیخ اقدام فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

نشانه های کمبود ضدیخ چیست ؟

با توجه به نشانه های زیر متوجه می شوید که خودروی شما به تعویض ضد یخ نیاز دارد یا خیر.

– وجود لایه ای چربی بر روی قسمت داخلی شیشه های خودرو ممکن است ناشی از کمبود ضدیخ باشد. اگر شیشه ها را کثیف کردید و مجدداً شاهد وجود لایه ای چربی بر روی شیشه ها بودید ، حتماً سطح ضدیخ را چک کنید.

– استشمام بوی شیرین در قسمت کابین ماشین نشان می دهد که میزان ضدیخ بسیار کم است. اگر در قسمت زیر پای سمت مسافر شاهد مایع یا رطوبتی بودید ، باید به نشت ضدیخ شک کنید.

– ضعیف بودن گرمای بخاری نشان می دهد که مشکلی وجود دارد. این مشکل ممکن است ناشی از کم بودن ضدیخ باشد. زیرا کمبود ضدیخ سبب می شود که بخاری ضعیف کار کند. البته ممکن است ضعیف بودن عملکرد بخاری ناشی از از نقص ترموستات باشد. پس اگر احساس کردید گرمای بخاری مطلوب نیست ، حتماً در درجه اول به بررسی میزان ضدیخ خود بپردازید. اگر تعویض ضد یخ را به تازگی انجام داده اید و از عدم نشت آن اطمینان دارید ، به سراغ بررسی سایر موارد بروید.

– روشن بودن چراغ هشدار روی داشبورد نشان دهنده وجود مشکلی است که این مشکل ممکن است ناشی از کمبود ضدیخ باشد. البته برخی از خودروها از چنین چراغی بر روی داشبورد خود برخوردار هستند و اغلب خودروها فاقد این چراغ ها هستند.

– عدم عملکرد اتوماتیک موتور ماشین ، بیانگر وجود مشکلی است. این مشکل ممکن است به دلیل کمبود ضدیخ باشد.

– بالا بودن مصرف سوخت در سرما ممکن است به دلیل کاهش ضدیخ باشد. بنابراین اگر مصرف بنزین را غیرعادی می بینید ، حتماً به بررسی ضدیخ بپردازید و در صورت کم بودن سطح ضدیخ به تعویض ضد یخ اقدام فرمایید و برای این کار از ضدیخ های مرغوب استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید