چگونه متوجه بشم که تسمه تایم پاره شده است ؟

تسمه تایم پاره شده است یا خیر ؟ این سؤال برای بسیاری از خودروداران مطرح است. راه های تشخیص پارگی تسمه تایم را بررسی می کنیم.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

یکی از مشکلات رایج خودروها ، پارگی تسمه تایم است. این مشکل غالباً زمانی اتفاق می افتد که خودرو در حال حرکت است.

تسمه تایم چیست ؟

تسمه تایم در موتور احتراق خودرو و در قسمت پیشرانه وجود دارد. اتصال میل سوپاپ به میل لنگ خودرو از طریق تسمه تایم انجام می شود. بدین ترتیب زمینه برای عملکرد موتور ( مکش ، تراکم ، انفجار و تخلیه ) کاملاً فراهم می گردد. تسمه تایم بایستی سوپاپ ها را در زمان مناسب ، باز و بسته کند. مکان نصب درست تسمه تایم بسیار مهم است. زیرا قرارگیری این قطعه در موقعیت نادرست موجب تداخل در زمان باز بودن سوپاپ ها شده و عملکرد موتور را با مشکل روبرو می کند. روش تشخیص اینکه تسمه تایم پاره شده است یا خیر ، بسیار آسان است.

خطر پارگی تسمه تایم

پارگی تسمه تایم معمولاً صدایی ایجاد نموده که این صدا ناشی از بر هم خوردن پیستون و سوپاپ است. البته پارگی تسمه تایم در خودروهای مختلف با نشانه های گوناگونی همراه است. مثلاً پارگی تسمه تایم پراید ، فقط به شکل خاموش شدن ماشین ظاهر می شود.

با تمام شدن عمر تسمه تایم و یا پارگی تسمه تایم ، سوپاپ ها دچار مشکل شده و ترکیب هوا و سوخت در زمان درستی به سیلندر نمی رسد. همچنین ممکن است باز و بسته شدن سوپاپ ها در اثر پارگی تسمه تایم ، به اندازه استاندارد صورت نگیرد که این مسئله موجب عملکرد نامطلوب پیشرانه می شود. پارگی تسمه تایم می تواند منجر به خرابی سیلندر شود.

از کجا بفهمیم تسمه تایم پاره شده است ؟

اولین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که اگر در زمان حرکت با مشکل خاموشی خودرو روبرو شدید ، اصلاً استارت نزنید.در چنین شرایطی باید در حالت دنده یک ، ماشین را هل بدهید. چنانچه ماشین در دنده بود و بدون هیچگونه مشکلی حرکت کرد ، یعنی تسمه تایم پاره شده است. اما در صورتی که ماشین حرکت نکرد ، بدان معناست که تسمه تایم کاملاً سالم است. همانگونه که ملاحضه کردید ، با ساده ترین روش می توان پارگی تسمه تایم را تشخیص داد.

زمان تعویض تسمه تایم

با توجه به عملکرد و کارکرد ماشین ، زمان تعویض تسمه تایم متفاوت خواهد بود. لذا باید به نشانه های نیاز به تعویض تسمه تایم توجه نمود. اگر تسمه تایم پاره شده است ، بلافاصله باید به تعویض آن اقدام نمود. برای تعویض تسمه تایم نیازی به مراجعه به تعمیرگاه ندارید. با تماس با شماره های امداد خودرو می توانید از خدمات مکانیکی سیار از جمله تعویض تسمه تایم در محل ، برخوردار شوید. امدادجان ، تعویض تسمه تایم خودروی شما را در کوتاهترین زمان انجام می دهد.

معمولاً پس از پیمودن 60 هزارکیلومتر مسافت ، به تعویض تسمه تایم اقدام می کنند. تسمه تایم دارای تاریخ انقضاء است و نباید بیشتر از 3 الی 5 سال کار کند. لذا اگر کارکرد خودروی شما به 60 هزار کیلومتر نرسیده است اما از تعویض تسمه تایم قبلی بیشتر از سه سال می گذرد ، باید به تعویض تسمه تایم اقدام کنید.

علائم فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم

 

 

تسمه تایم پاره شده است

 

 

تا به اینجا متوجه شدید که چگونه تشخیص می دهید که تسمه تایم پاره شده است. حال بهتر است با نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم بیشتر آشنا شوید :

از بین رفتن دندانه ها : زمانی که تسمه تایم بیش از اندازه کار کرده باشد ، دندانه های آن دچار تغییر شکل می شوند.

استارت ضعیف خودرو : اگر استارت خودروی شما به درستی زده نمی شود ، ممکن است تسمه تایم کهنه و فرسوده شده باشد. البته استارت ضعیف یا نادرست خودرو ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. در چنین شرایطی نباید بدون عیب یابی خودرو ، بی دلیل به تعویض تسمه تایم اقدام نمود. حتماً خودرو را چک کرده و از خرابی و یا پارگی تسمه تایم مطمئن شده و پس از آن تسمه تایم را تعویض کنید.

کارکرد بد موتور : اگر تسمه تایم پاره شده است یا کهنه شده است ، موتور در عملکرد خود دچار مشکل می شود. چنانچه دور موتور در زمان رانندگی به 2 الی 4 هزار دور می رسد ، اما موتور تنظیم نیست و به خوبی عمل نمی کند ، بایستی به بررسی تسمه تایم بپردازید. خرابی تسمه تایم موجب شده که زمان شتاب گرفتن ، دور موتور بیش از اندازه افزایش پیدا کند.

خرابی اگزوز : دود کردن بیش از اندازه اگزوز، ممکن است بیانگر خرابی تسمه تایم باشد. زیرا در زمان خرابی تسمه تایم ، موتور بیشتر کار کرده و تحت فشار زیادی است. اگزوز در این شرایط ، دود بیشتری به بیرون می دهد.

چرا تسمه تایم پاره شده است ؟

 

تسمه تایم پاره شده است

 

پارگی تسمه تایم و کوتاه شدن عمر تسمه تایم ، دلایل مختلفی دارد. از دلایل بروز این مشکل می توان به جرم گرفتن تسمه تایم ، روغن ریزی سر میل لنگ ، دنده معکوس کردن ، حرکت خودرو در دنده نامناسب ، حرکت با دنده مرده در سراشیبی ها و … اشاره نمود. با تشخیص به موقع پارگی تسمه تایم می توانید از وارد شدن خسارت بسیار زیاد به خودروی خود جلوگیری کنید. به محض اطلاع از پارگی تسمه تایم ، با امدادخودرو تماس حاصل نموده تا تعویض تسمه تایم خودروی شما در کوتاهترین زمان انجام شود. توجه داشته باشید که در زمان بروز مشکل در خودرو ، حتماً با امدادخودروهای معتبر تماس حاصل کنید.

آیا چشمک زدن چراغ موتور نشان دهنده این است که تسمه تایم پاره شده است ؟

زمانی که چراغ موتور خودرو چشمک می زند ، یعنی مشکلی درون موتور وجود دارد. وجود اشکال درون سیلندر ، شمع های معیوب ، خرابی سیم پیچ احتراق ، کمبود فشار و … می تواند از دلایل چشمک زدن چراغ موتور باشد. یکی از دلایل چشمک زدن چراغ موتور ، خرابی تسمه تایم است. به طور کلی نمی توان با مشاهده چشمک زدن چراغ موتور به طور قاطع گفت که تسمه تایم خراب شده است. حتماً باید تکنسین به بررسی این مسئله بپردازد و با عیب یابی خودرو ، علت اصلی چشمک زدن چراغ موتور را متوجه شود.

چگونه متوجه بشم که تسمه تایم پاره شده است ؟

برای اینکه متوجه بشویم که چگونه متوجه بشم که تسمه تایم پاره شده است راهکار های مختافی وجود دارد که به طور کامل به این موارد پرداخته ایم

آیا میتوان طول عمر تسمه تایم را قبل از اینکه بفهمیم تسمه تایم پاره شده است را تخمین بطنیم؟

بله ، به طور حدودی میتوان این مورد را تخمین زد برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه نمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید