بررسی نشانه‌های خرابی دینام خودرو

نشانه‌های خرابی دینام خودرو شامل استارت نخوردن ، استارت ضعیف ، شنیده شدن صدای تیک از محفظه موتور و … می باشند.

یکی از مشکلات متداول برای خودرو ، خرابی دینام است که به شکل های مختلفی نمایان می شود. تکنسین های امدادجان به روش های مختلف می توانند مشکلات بوجود آمده برای خودرو و سیستم دینام را حل کنند.

از خدمات متنوع امداد خودروی امدادجان می توان به حمل خودرو ، سرویس و تعمیر خودرو ، پنچرگیری ، امداد قفل و سوئیچ ، تعویض روغن ، سوخت گیری و … اشاره نمود که به صورت شبانه روزی و با کیفیت بسیار بالا ارائه می شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت یدک کش خودرو
با ما همراه باشید .

بارزترین نشانه‌های خرابی دینام خودرو چیست ؟

این نشانه ها بیانگر خرابی دینام هستند. با دیدن این نشانه ها می توانید با امدادجان تماس بگیرید تا با اعزام اکیپ امداد باتری سیار و یا مکانیکی سیار به رفع مشکلات بوجود آمده برای دینام اقدام کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

عملکرد نادرست تجهیزات برقی ماشین

اگر دینام نتواند انرژی الکتریکی لازم برای تجهیزات برقی را فراهم کند ، تجهیزات برقی به درستی کار نمی کنند. درست کار نکردن ضبط ، سرد نکردن کولر ، گرم نکردن بخاری ، خرابی سرعت سنج و … نشان از خرابی دینام دارد. البته ممکن است هر یک از این موارد بیانگر مشکل دیگری باشد.

احساس بوی سوختگی سیم یا لاستیک

یکی از نشانه‌های خرابی دینام خودرو ، استشمام بوی سوختگی است. اگر بخشی از اجزای دینام فرسوده باشد ، بوی سوختگی ایجاد می شود. با توجه به اینکه تسمه محرک در معرض کشش و اصطکاک همیشگی است و در مجاورت دینام قرار دارد ، به تدریج کهنه شده و بوی سوختگی از خود پخش می کند. ممکن است سیم های دینام دچار مشکل شده باشند و بوی سوختگی ایجاد کنند.

صداهای غیرعادی از زیر کاپوت

در صورت خرابی دینام ممکن است صداهایی از زیر کاپوت شنیده شود. اگر پولی دینام تراز با تسمه محرک نباشد ، چنین صدایی شنیده می شود. همچنین کهنگی بلبرینگ دینام موجب ایجاد صدای غیرعادی از زیر کاپوت می شود.

شارژ نداشتن باتری ، از نشانه‌های خرابی دینام خودرو

خالی شدن بی دلیل باتری ، ممکن است به سبب خرابی دینام باشد. دینام ، تأمین کننده برق باتری در زمان حرکت است. اگر دینام به درستی کار نکند ، شارژ باتری سریعاً از دست می رود. برای حل مشکل خالی شدن شارژ ، می توانید درخواست خدمات باتری به باتری سیار کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

روشن شدن چراغ ها به دلیل نقص دینام

روشن شدن چراغ چک ، دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها خرابی دینام است. نمایش پیام ALT یا GEN بیانگر وجود اختلالی در سیستم برق خودرو از جمله دینام است. دینام معمولاً در ولتاژی میان 13 الی 14.5 عمل می کند. چراغ های هشدار به کامپیوتر وصل هستند و به صورت دقیق خروجی ولتاژ دینام را چک می کنند. اگر ولتاژ دینام بسیار کم باشد ، چراغ چک روشن می شود.

اختلال در استارت زدن یا خاموش شدن های متوالی ماشین ، از نشانه‌های خرابی دینام خودرو

دینام خراب قادر به شارژ باتری نیست. باتری در چنین شرایطی نمی تواند خودرو را روشن کند و استارت خودرو به درستی زده نخواهد شد. همچنین شمع ها و کویل ها برای روشن نگه داشتن موتور به نیرویی نیاز دارند که این نیرو را از دینام می گیرند. اگر دینام خراب باشد ، خودرو به صورت پیاپی خاموش می شود.

علل خرابی دینام ماشین

دینام به دلایل مختلفی خراب می شود که برخی از آنها را بررسی می کنیم :

اختلال در سیم کشی ها : اختلال در سیم کشی سبب می شود که دینام در عملکرد خود دچار مشکل شود و نتواند باتری خودرو را شارژ کند.

شل شدن پایانه های باتری : ممکن است با توجه به نشانه‌های خرابی دینام خودرو متوجه علت خرابی آن شوید. شل شدن پایانه های باتری سبب می شود که دینام شارژ نشود و در ولتاژ خود دچار نوساناتی شود.

آسیب دیدگی تسمه یا پولی : آسیب دیدگی تسمه موجب می شود که دینام در تولید انرژی الکتریکی دچار مشکل شود. بنابراین نقص تسمه یا پولی سبب می شود که انرژی مکانیکی لازم برای تولید انرژی الکتریکی توسط دینام ، ایجاد نشود.

آلودگی : اگر دینام جرم بگیرد و آلوده شود ، خراب می شود و عملکرد درستی را ارائه نمی دهد.

دمای بسیار بالا : با شناخت نشانه‌های خرابی دینام خودرو می توان در اسرع وقت برای تعمیرات آن اقدام نمود و از آسیب دیدگی بیشتر آن جلوگیری نمود. گرما موجب افزایش مقاومت الکتریکی می شود. دینام در چنین شرایطی با بیشترین توان خود کار می کند. به تدریج این مسئله موجب فرسودگی دینام می شود.

سوختن فیوزها : سوختن فیوز سبب می شود که دینام در عملکرد خود دچار مشکل شود و نتواند انرژی الکتریکی موردنیاز باتری را تأمین کند.

تمام شدن طول عمر دینام : از روی نشانه‌های خرابی دینام خودرو می توان متوجه شد که عمر دینام به پایان رسیده است یا خیر. اگر عمر دینام تمام شده باشد ، قطعاً عملکرد آن دچار مشکل می شود و مانند قبل نخواهد بود.

اهمیت تعمیرات به موقع دینام

اگر متوجه خرابی دینام شدید ، نباید تعمیرات آن را به تعویق بیاندازید. رانندگی با دینام معیوب ، مشکلاتی را بوجود می آورد. ممکن است در وسط جاده یا اتوبان باشید و با مشکل خاموش شدن ناگهانی دینام روبرو شوید. در این حالت خطراتی خودروی شما را تهدید می کند. دینام معیوب موجب کم نور شدن چراغ ها می شود که این مسئله موجب ضعیف شدن دید شما در شب می شود که بسیار خطرناک است. اگر با نشانه‌های خرابی دینام خودرو مواجه شدید حتماً برای تعمیرات آن اقدام کنید تا در آینده ای نه چندان دور با مشکل خرابی موتور مواجه نشوید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

بنابراین در اولین فرصت برای تعمیرات دینام اقدام کنید. شاید دینام خراب مانع از رانندگی با ماشین نشود و امکان رانندگی را فراهم کند. اما خرابی دینام بر روی قطعات دیگر اثر گذاشته و این مسئله موجب می شود که مشکلات بزرگتری برای خودرو ایجاد شود. در زمانی که دینام به تازگی خراب شده است می توان با هزینه کمی به رفع مشکلات آن اقدام نمود. اما با گذشت زمان ، هزینه تعمیرات بیشتر می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید