بررسی علت روشن نشدن چراغ دنده عقب

روشن نشدن چراغ دنده عقب ، مشکلی است که برخی از خودروها به آن دچار می شوند. حل این مشکل با دانستن علت بروز مشکل ، ساده است.

خودرو دارای چندین چراغ است که یکی از آنها چراغ دنده عقب نام دارد. چراغ دنده عقب ، چراغی است که راننده برای آگاهی رانندگان پشت سر خود و روشن کردن مسیر پشت سر خود برای حرکت به سمت عقب استفاده می کند تا مشکلی برای خودروی خود و سایر خودروها بوجود نیاید.

عملکرد چراغ دنده‌عقب ماشین

هنگامی که ماشین در وضعیت دنده عقب است ، کلید چراغ دنده عقب حرکت کرده و همه چیز برای تکمیل مدار در یک امتداد سوار می شوند. برق توسط فیوز یا رله به جریان افتاده و چراغ دنده عقب روشن می گردد. زمانی که ماشین از وضعیت دنده عقب بیرون می آید ، کلید باز شده و برق سیستم کاملاً قطع شده و در نهایت به خاموشی چراغ ها منجر می شود. با روشن شدن این چراغ ، راننده به راحتی دنده عقب گرفته و خودرو را به سمت عقب می راند. برای دریافت خدماتی مانند تعویض چراغ ها ، تعویض باتری ، تعمیر قطعات معیوب خودرو و دیاگ و … می توانید با امداد خودروها تماس بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

دلایل روشن نشدن چراغ دنده عقب چیست ؟

این مشکل ، چندین دلیل دارد که هر یک توسط تکنسین های امدادجان حل می شوند. تعمیرکاران امدادجان در کار خود بسیار حرفه ای هستند و قادر هستند که انواع مشکلات خودرو را حل کنند. عیب یابی مشکل روشن نشدن لامپ دنده‌عقب برای آنها کاری ندارد. شایع ترین دلایل بروز این مشکل ، موارد زیر می باشد :

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

سوختن فیوز یا رله خودرو

در صورتیکه چراغ های دنده عقب به صورت یکی در میان کار می کند ، احتمال سوختگی فیوز و یا معیوب بودن رله وجود دارد. در این شرایط با عوض کردن فیوز و یا رله می توان مشکل را حل کرد.

خرابی سیم کشی خودرو ، دلیل روشن نشدن چراغ دنده عقب

برای رفع مشکل چراغ ها باید جریان برق به لامپ ها وارد شود و کابل ها موجب برق رسانی از نقطه A به نقطه B شوند. اختلالات موجود در سیم کشی ممکن است به دلیل پاره شدن کابل ها اتفاق بیفتد. این مسئله مانع از برق رسانی به لامپ ها می شود. رفع اشکالات موجود در سیم کشی خودرو به تخصص بالایی نیاز دارد و کار هر تکنسینی نمی باشد. تکنسین های امدادجان به خوبی می توانند از عهده این کار بر بیایند.

نقص سوئیچ چراغ دنده عقب

سوئیچ چراغ دنده‌عقب موجب تکمیل شدن مدار می شود و برق به همه چراغ های دنده عقب فرستاده می شود. چنانچه سوئیچ خراب شود ، توان تکمیل مدار برای روشن شدن چراغ ها را ندارد. خرابی سوئیچ به علل مختلفی رخ می دهد. با خرابی سوئیچ ، بعید است که چراغ دنده عقب روشن شود.

سوختن لامپ ، علت روشن نشدن چراغ دنده عقب

کاملاً مشخص است که در صورت سوختگی لامپ ، چراغ دنده عقب روشن نمی شود. حل این مشکل ساده است و به تخصص تکنسین نیاز ندارد. اگر خودتان تا حدی فنی باشید می توانید چراغ سوخته را تعویض کنید. بنابراین به راحت ترین شکل ممکن می توانید با حداقل هزینه به رفع مشکل اقدام کنید.

راهکارهای حل مشکل چراغ دنده‌عقب

در صورتی که می خواهید علت مشکل روشن نشدن چراغ دنده عقب را متوجه شوید و برای حل مشکل اقدام کنید ، باید مراحل زیر را بپیمایید :

  • نخست بررسی کنید که آیا کلیه چراغ های دنده عقب خودرو روشن نمی شوند و یا فقط یکی از آنها مشکل دارد. با عوض کردن لامپ سوخته چراغ ، سعی در رفع مشکل داشته باشید.
  • در صورتیکه لامپ های تازه نصب شده ، خاموش هستند باید رله یا فیوز را چک کنید. با تعویض رله یا فیوز ، احتمالاً این مشکل حل خواهد شد. در صورتی که مشکل پابرجا باشد ، باید سایر مراحل عیب یابی مشکل چراغ را ادامه داد.
  • سپس برای رفع مشکل روشن نشدن چراغ دنده عقب باید به بررسی سوئیچ دنده عقب پرداخت. بدین منظور می توان از چراغ تست بهره گرفت و خودرو را در وضعیت دنده عقب گذاشت. اینک به بررسی قطب های سوئیچ بپردازید. حتماً چک کنید که برق در آنجا در جریان است یا قطع شده است. وجود برق در هر قطب ، ضرورت دارد.
  • ماشین را روی وضعیت دنده یک بگذارید. در این شرایط ، تنها باید در یک سمت قطب سوئیچ جریان برق برقرار باشد. چنانچه سوئیچ چراغ دنده عقب به این ترتیب عمل نکند ، نیاز به تعویض آن است.
  • احتمال دیگری که وجود دارد این است که اشکال از سیم کشی خودرو باشد. عیب یابی سیم کشی را حتماً به تکنسین های مجرب در این زمینه واگذار کنید. تشخیص اینکه تمامی سیم ها متصل هستند و قطعی وجود ندارد ، اهمیت زیادی دارد. تکنسین های حرفه ای با یک نگاه اجمالی می توانند مشکل را حل کنند.

سایر علل روشن نشدن چراغ دنده عقب

ضعیف شدن باتری : چراغ ها برای روشن شدن به جریان برق احتیاج دارند. اگر باتری ضعیف باشد و یا به پایان عمر خود رسیده باشد ، امکان روشن شدن چراغ های خودرو وجود ندارد. البته در مواردی ضعیفی باتری موجب کم سو شدن چراغ ها می شود. امداد باتری سیار امدادجان آماده است که در هر ساعت و هر مکان به تعویض باتری خودروی شما اقدام کند. سایر خدمات این مجموعه در این زمینه ، باتری به باتری سیار است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

خرابی سنسور : در خودروهای مدل بالا و پیشرفته ، نقص سنسور چراغ پارک موجب خرابی چراغ و روشن نشدن آن می شود. این سنسورها وظیفه دارند که چراغ های پارک خودرو را به طور خودکار در زمان شب روشن و در روز خاموش کنند.

نصب اشتباه لامپ : یکی دیگر از دلایل روشن نشدن چراغ دنده عقب ، نصب اشتباه لامپ است. اگر لامپ به درستی نصب نشود و یا توان مصرفی لامپ مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه راهنما نباشد ، احتمال روشن نشدن لامپ وجود دارد. برای خرید لامپ جدید برای خودرو باید به مشخصات لامپ قبلی خودروی خود و یا اطلاعات مندرج در دفترچه راهنمای خودرو توجه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید