برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو

برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو ، مسئله ای است که باید بررسی شود. مهمترین دلایل بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

لاستیک ها ، از قطعات مهم خودرو هستند که در صورت خرابی موجب اختلال در حرکت خودرو می شوند و در مواردی حرکت آن را غیرممکن می کنند. عیب یابی و تعمیر لاستیک از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا خرابی لاستیک ممکن است سلامت سرنشینان خودرو را تهدید کند.

در صورتی که لاستیک های خودرو دچار مشکل شده اند ، می توانید با آپاراتی سیار تماس حاصل کنید. امداد خودروی امدادجان دارای چندین اکیپ آپاراتی سیار هستند که به محض تماس خودروداران در محل حاضر شده و امدادرسانی می کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پنچرگیری سیار
با ما همراه باشید .

انواع برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو

برجستگی تایرها ، مشکل رایجی است که حتی با رانندگی محتاطانه نمی توان از آن جلوگیری کرد. این مشکل باید در اولین فرصت بررسی شود تا موجب بروز حادثه نشود. دلایل مختلفی سبب برآمدگی و برجستگی روی لاستیک ها می شوند. اگر تایرها ضربه بخورند ، ممکن است برجستگی هایی روی لاستیک ایجاد شود. یکی از علائم پارگی داخل لاستیک ، برجستگی دیواره لاستیک است. این مشکل در اغلب اوقات در اثر رانندگی با سرعت بسیار بالا ایجاد می شود.

سرعت ، زاویه برخورد و شدت برخورد از جمله فاکتورهایی هستند که در میزان آسیب دیدگی لاستیک اثر گذاشته و آن را خراب می کنند. زمانی که جسمی به صورت ناگهانی بر سر راه خودرو قرار بگیرد و با لاستیک ها برخورد کند ، موجب آسیب دیدگی لاستیک ها می شود. در این شرایط ، احتمال واژگونی و انحراف خودرو وجود دارد.

سایر مشکلات بوجود آمده برای لاستیک خودرو

علاوه بر بروز برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو ، مشکلات دیگری برای لاستیک خودرو بوجود می آیند. برخی از این مشکلات را بررسی می کنیم :

تو رفتگی لاستیک ها

برخی از لاستیک ها با گذشت زمان دچار تورفتگی می شوند. معمولاً تو رفتگی ها خطرناک نیستند و موجب بروز حادثه نمی شوند. اما برای احتیاط بیشتر بهتر است در سرویس های دوره ای از لاستیک ها ، این آسیب دیدگی ها را به آپارات ها نشان دهید. امدادخودروی امدادجان علاوه بر ارائه خدمات در زمینه لاستیک خودرو به خدمات دهی در زمینه حمل خودرو ، سرویس و تعمیر خودرو ، تعویض روغن خودرو و … اقدام می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت جرثقیل یدک کش نیسان
با ما همراه باشید .

بریدگی لاستیک ها ( بررسی دلایل برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو )

ناهمواری های جاده ، وجود قطعات تیز و برنده در جاده و … موجب بریدگی تایرها می شوند. این مشکل را جدی گرفته و در محل مناسب کنار زده و برای تعویض لاستیک اقدام کنید. اگر چند چرخ خودروی شما بریده شده اند ، باید از آپاراتی سیار بخواهید که آنها را تعویض کنند. قطعاً شما امکانات تعویض 4 چرخ را ندارید.

سوراخ شدن لاستیک ها

اشیاء و اجسام تیز و برنده ای که در جاده وجود دارند ، ممکن است سبب سوراخ شدن لاستیک ها شوند. این سوراخ ها به تدریج سبب کم باد شدن لاستیک ها می شوند که این مسئله به رسیدگی فوری نیاز دارد. لاستیک های کم باد ممکن است موجب انحراف ماشین به طرف گاردریل شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

انواع سایش بوجود آمده برای خودرو

علاوه بر ایجاد برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو ، ممکن است مشکلات دیگری برای لاستیک ها بوجود بیاید که از جمله آن می توان به سایش های لاستیک اشاره کرد.سایش های ایجاد شده برای خودرو به چندین شکل بوجود می آیند.

سایش نامنظم لاستیک : این سایش ممکن است به صورت سایش پاشنه و یا پنجه تایر باشد. در مواقعی هم سایش نامنظم به صورت سایش یکطرفه و سایش مرکزی لاستیک ایجاد می شوند.

سایش پاشنه و پنجره لاستیک : سایش پاشنه و پنجره ممکن است به سبب عدم تنظیمات سیستم تعلیق باشد. سایش پاشنه بیانگر این است که نیروی خاصی بر آج لاستیک وارد می شود. این آج ها به سبب کنترل بهتر لاستیک ها در زمان خیس بودن جاده طراحی شده اند و با برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو متفاوت هستند.

سایش مرکزی لاستیک : هنگامی که خودرو با سرعت بالا در حال حرکت است و یهویی ترمز می کند ، این سایش در لاستیک ها ایجاد می شود. همچنین گاز و ترمزهای پیاپی در ترافیک های سنگین و شتاب گیری پس از توقف در چراغ قرمز و … موجب سایش مرکزی لاستیک می شوند.

سایش یکطرفه لاستیک : عدم تنظیمات سیستم تعلیق موجب سایش یکطرفه لاستیک ها می شوند. انحراف در مسیر ، ارتفاع دادن به ماشین ، تراز نبودن فرمان ، عدم بالانس بودن تایرها و … از دیگر دلایلی هستند که موجب سایش یکطرفه تایرها می شوند.

برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو از علائم فرسودگی لاستیک ها

لاستیک پس از مدتی کار کردن فرسوده شده و نیاز به تعویض دارد. فرسودگی لاستیک ها را می توان با مشاهده علائمی متوجه شد. جدا از وجود برجستگی ها بر روی تایر ، نشانه های دیگری بیانگر فرسودگی لاستیک ها هستند.

از نشانه های فرسودگی لاستیک ها می توان به وجود شکاف و شیار بر روی آن ، لرزش فرمان در زمان حرکت ، نابودی آج تایرها و … اشاره نمود. توجه داشته باشید که لاستیک ها دارای نشانگر تشخیص فرسودگی هستند. البته زمانی که لاستیک های نویی را خریداری می کنید ، این نشانگرها مشخص نیستند. اما به تدریج و پس از کهنگی لاستیک ها می توان آنها را در سمت و سوی آج های لاستیک ها مشاهده نمود. با دیدن این نشانگرها باید برای تعویض لاستیک ها دست به کار شد.

علاوه بر مواردی که نشان دهنده فرسودگی لاستیک ها هستند مانند دیدن برجستگی غیرعادی روی لاستیک خودرو ، می توان از روی موارد دیگری متوجه فرسودگی لاستیک ها شد. توجه به تاریخ حک شده روی تایرها نشان می دهد که زمان تعویض لاستیک ها فرا رسیده است یا خیر.

معمولاً هر 6 سالی یکبار به تعویض هر 4 لاستیک خودرو اقدام می کنند. جالب است بدانید که حتی در صورت استفاده نکردن از ماشین و حرکت نکردن آن ، باید لاستیک های آن را چند سالی یکبار تعویض کرد. با اندکی دقت بر روی لاستیک ها می توانید تاریخ انقضاء آن را مشاهده کنید و در صورت نیاز به تعویض لاستیک ها اقدام کنید.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید