برای ماشین چگونه یک روتور گیر کرده را جدا کنیم؟

چگونه یک روتور گیر کرده را برداریم

اگر خوردگی و عجله در همه جا ظاهر شود، از بین بردن روتورهای سرسخت یا گیر کرده می تواند کار دشواری باشد. اگر بتوانید با کمی شانس یک چکش را در دست بگیرید، ممکن است بتوانید دو تکه جسم را با کوبیدن آنها به آرامی در مکان های خاص آزاد کنید.

برای درک اولین اصول اولیه برای تمرین یکنواخت این فرآیند، در اینجا شش مرحله برای باز کردن روتور ترمز در کمترین زمان آورده شده است:

 • کالیپر ترمز را از روی براکت رها کنید
 • صفحه آستر ترمز کالیپر را بردارید
 • مهره ها را دوباره به طور موقت وصل کنید
 • روتور زنگ زده را بردارید یا تمیز کنید
 • در صورت لزوم از تجهیزات تخصصی تری برای روتور گیر کرده استفاده کنید
 • پیچ های جدید را به سوراخ های رزوه دار در پشت روتور ترمز اضافه کنید

قبل از اینکه آستین‌هایمان را بالا بزنیم، مهم است که به این نکته اشاره کنیم که اگر متوجه یا حتی نگاهی اجمالی به زنگ زدگی روی چندین قطعه مانند لنت ترمز و کفش خود کردید، فوراً به تعویض آنها فکر کنید. نقاط زنگ زده نادیده گرفته شده و بلند سمت چپ می توانند مواد اصطکاک صفحه ترمز را بخورند و باعث ترمز معیوب یا گیرکردن روتور شوند.

قبل از شروع این کار، برای مقابله با هر سطح از خوردگی و زنگ زدگی ترمز، حتماً ابزار و تجهیزات لازم مانند مشعل پروپان یا مشعل استیلن و کشنده روتور را به همراه داشته باشید. این عملیات حذف نیز می‌تواند چندین ساعت طول بکشد و ممکن است به مهارت‌ها و دانش خاصی مانند استفاده مؤثر از مشعل/مشعل استیلن و رها کردن روتور ترمز گیر کرده در محل مناسب نیاز داشته باشد. علاوه بر این، اگر روی یک عقب کار می کنید، از قبل مطمئن شوید که ترمز دستی درگیر نشده باشد.

همچنین تهیه برخی دانش فنی لازم برای جلوگیری از آسیب رساندن به سایر اجزای ترمز ایده آل است. در نتیجه، ممکن است بهتر باشد به مکانیک های حرفه ای اجازه دهید این کار را برای شما انجام دهند، اگر در مورد دانشی مطمئن نیستید یا از انجام آن مطمئن نیستید.

بنابراین پس از اینکه ماشین را جک زدید و چرخ را از کار انداختید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید تا بدانید چگونه روتور ترمز گیر کرده را بردارید .

مرحله 1: کالیپر ترمز را به سرعت از براکت خارج کنید

در این مرحله اول، باید محل دو پیچ روتور خودرو را پیدا کنید. آنها در مکان هایی قرار گرفته اند که پیدا کردن آنها چندان سخت نیست، بنابراین با کمی توجه، در کمترین زمان آنها را خواهید دید. یک پیچ نزدیک بالای قاب کولیس و یکی نزدیک به پایین قاب خواهد بود. برای برداشتن راحت روتور گیر کرده، ابتدا باید کالیپر ترمز را از براکت جدا کنید. این کار باعث شل شدن کالیپر و دسترسی شما به لنت ترمز می شود.

نحوه حذف روتور
لنت های ترمز را بردارید و در مکانی تمیز و مطمئن قرار دهید.

مرحله 2: صفحه کولیس را جدا کنید

هنگامی که اتصال را قطع کردید، ترمز را از نگهدارنده محکم کردید و کولیس را محکم وارد کردید، باید صفحه کالیپر را بردارید. با این مرحله، فرآیند شامل برداشتن چند پیچ ​​واقع در پشت قاب کالیپر ترمز خواهد بود. خواهید دید که این پیچ ها در امتداد براکت کولیس نصب شده و محکم به توپی چرخ متصل می شوند.

در برخی خودروها، گاهی اوقات این پیچ و مهره ها با چسب صنعتی Loctite در جای ثابتی گیر کرده یا نگه داشته می شوند و ممکن است نیاز به تلاش یا اقدام اضافی برای خارج کردن آنها از محل باشد.

قبل از برداشتن دیسک ترمز، توجه کنید زیرا ممکن است یک یا دو پیچ روتور روی صفحه روتور نصب شده باشد. قبل از انجام عملیات برداشتن دیسک ترمز، باید هر پیچ روتور را جدا کرده و کنار بگذارید. اگر یک پیچ زنگ زده در سوراخ پیچ ظاهر شود، ممکن است لازم باشد از یک درایور ضربه‌ای برای جدا کردن آن استفاده کنید، زیرا جدا کردن پیچ زنگ‌زده معمولاً سخت‌تر است، به‌خصوص زمانی که مدت‌ها قبل زنگ زده باشد.

شیار سر ضربه گیر را به انتهای پیچ وصل کنید و انتهای دیگر کنترل کننده ضربه را فشار دهید. سعی کنید پیچ ​​را در جهت مخالف بچرخانید و با کمی شانس، با کمی شانس و تلاش باز می شود.

مرحله 3: به طور موقت مهره ها را دوباره وصل کنید و زنگ زدگی اطراف روتور قدیمی را تمیز کنید

پس از انجام 2 مرحله بالا برای جدا کردن روتور گیر کرده ، اکثر قطعات شل شده و دیگر محکم در جای خود ثابت نمی شوند. همچنین این نقطه ای است که روتور ترمز از روی چرخ می لغزد. با این حال، روتور گیر کرده همانجا می ماند و جدا نمی شود، باید فورا زنگ زدگی را از بین ببرید یا روتور را روغن کاری کنید.

قبل از انجام عملیات زدودن زنگ روی روتور و رفع گرفتگی روتور، باید به طور موقت یک یا دو مهره را که در مراحل بالا جدا کرده اید، دوباره نصب کنید. نصب موقت آنها در محل با نیروی کافی به نگه داشتن پروانه در موقعیت خود، بدون حرکت کمک می کند و هنگام تمیز کردن یا حل کردن قسمت گیر کرده روتور که به سختی قابل جدا شدن است، راحتی بیشتری به شما می دهد. نه تنها این، آنها می توانند از افتادن قطعات پروانه یا بدتر از آن، افتادن روی پای دیگران، به خطر انداختن و جلوگیری از پیشرفت پروژه جلوگیری کنند. اتصال موقت مهره‌ها همچنین تضمین می‌کند که آسیب تصادفی به رزوه‌ها وارد نمی‌شود، که می‌تواند هنگام تسلط بر نحوه برداشتن روتور گیر کرده، ناودانی چرخ را منحرف کند .

مرحله 4: روتور زنگ زده یا گیر کرده را بردارید

در مرحله بعدی، باید زنگ زدگی را از بین ببرید یا روتور گیر کرده را آزاد کنید. برای اینکه این مرحله هموارتر شود، می توانید از چکش برای شروع استفاده کنید. شما می توانید از هر نوع چکش موجود در بازار برای کار روی آن انتخاب کنید:

 • چکش معمولی دسته خوب
 • پتک لاستیکی سر سیاه
 • چکش گلوله ای
 • چکش سورتمه کوچک (چکش حفاری / چکش باشگاهی، / چکش ترک / مینی سورتمه)
 • چکش مرده
 • چکش پنجه ای دسته کوتاه با سر استاندارد

هنگامی که از چکش برای حذف روتورهای زنگ زده استفاده می کنید، برخی از مکانیک های ماهر خاطرنشان می کنند که برای حذف موثرتر باید چکش فلزی را هدف بگیرید. طلسم های فلزی قوی ارتعاشات بیشتری ایجاد می کند که برای از بین بردن گیرهای سرسخت یا زنگ زدگی راحت است. با این حال، هنگام استفاده از این نوع چکش نیز باید محتاط باشید، زیرا اگر به طور تصادفی مستقیماً با نیروی قوی که کنترل آن دشوار است، به روتور ضربه بزنید، فلز می تواند به روتور آسیب برساند.

با این مرحله می توانید با چکش زدن فاصله بین هر مهره شروع کنید. این اقدام ضروری است زیرا شما در حال تعمیر/حذف فرآیند هستید، نه جایگزینی. ضربه زدن به یک چکش، به ویژه یک چکش فلزی، به پروانه می تواند آن را بشکند و پروانه را از کلاهک چرخ جدا کند. این روش را با چکش چند بار در اطراف توپی چرخ تکرار کنید. سپس می توانید روتور ترمز را خیلی راحت تر بیرون بیاورید.

مرحله 5: اگر چکش برای جدا کردن روتور گیر کرده کار نمی کند از برخی تجهیزات تخصصی دیگر استفاده کنید

اگر در مرحله قبل نتوانستید روتور گیر کرده را حل کنید، برای تکمیل فرآیند به تجهیزات اضافی نیاز دارید.

 • آچار
 • پیچ شش گوش
 • آجیل
 • واشرهای تخت

مرحله 6: پیچ ها را در سوراخ های رزوه دار در پشت روتور قرار دهید

با شانس، شما باید بتوانید یک یا دو سوراخ رزوه دار را در پشت دیسک ترمز ببینید. هدف از این سوراخ های رزوه ای چیزی جز کمک به شما در باز کردن پیچ روتور گیر کرده نیست. سپس یک پیچ را با واشرها از هر سوراخ رزوه شده عبور دهید و آنها را با مهره در جای خود محکم کنید.

در مرحله بعد، با یک آچار متصل به مهره، از آچار دیگر برای سفت کردن پیچ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که بین دو پیچ جابجا شده و آنها را به طور مساوی سفت کنید. هنگامی که توالی عملیات صحیح و کافی باشد، چرخش بین پیچ‌های روتور و دیسک ترمز بیرون می‌آید.

نکات مفید برای حذف سریع و کارآمد روتور گیر کرده

پس از گذراندن مراحل نحوه حذف روتور گیر کرده ، اگر باز هم به شما در حل و آزادسازی کامل روتور زنگ زده یا گیر کرده کمکی نکردند، می توانید چندین روش را با ابزارهای زیر اعمال کنید تا روند حذف آسان تر و راحت تر شود. .

نکته 1. روتور را بچرخانید

می‌توانید پیچ‌هایی را که در سوراخ پیچ پشت روتور نصب کرده‌اید شل کنید، خودرو را در حالت خنثی قرار دهید و ترمز دستی را آزاد کنید. سپس می توانید قبل از اینکه دوباره پیچ ها را سفت کنید، روتور دیسک را حدود 45 درجه بچرخانید. اعمال نیرو به قسمت دیگری از روتور نیز ممکن است چیزی باشد که برای جلوگیری از شکستن آن لازم است.

نکته 2. از روان کننده نافذ استفاده کنید

یک روان کننده نافذ مانند PB Blaster یا آچار مایع می تواند یک دارایی ضروری در جعبه ابزار شما باشد. با اعمال مقدار زیادی روی توپی چرخ و پشت روتور، روان کننده می تواند به از بین بردن هرگونه زنگ زدگی یا خوردگی کمک کند.

از روان کننده برای روتور استفاده کنید
پس از مدتی، برای اینکه روان کننده اثر کند، ممکن است لازم باشد روتور را چند بار دیگر مسواک بزنید. 

نکته 3. از یک مجموعه قیچی استفاده کنید

شما به یک روتور کش به اندازه کافی بزرگ نیاز دارید تا پشت پروانه های زنگ زده خود را ببندید. در مرکز روتور باید یک فرورفتگی وجود داشته باشد. با استفاده از این تورفتگی برای محکم کردن پین مرکزی کشش، می توانید پایه ها را به پشت روتور قفل کنید.

پس از روغن کاری پین مرکزی، می توانید شروع به سفت کردن کشنده کنید. اگر روتور باز هم تکان نمی خورد، می توانید با چکش به پین ​​مرکزی کشنده ضربه بزنید.

نکته 4. حرارت مناسب را اضافه کنید

اگر روتور ترمز گیر کرده هنوز بیرون نیامده است، ممکن است لازم باشد با مشعل پروپان شروع به گرم کردن کنید. اعمال گرما در نواحی بین مهره های گیره روی درپوش ترمز می تواند برای جدا کردن روتور گیر کرده در نهایت ضروری باشد.

نکته 5. از میله های شکست استفاده کنید

اگر می‌خواهید از شر ملخ‌های زنگ‌زده خود خلاص شوید، ممکن است لازم باشد از یک میله شکسته و چند اهرم استفاده کنید. در صورت انتخاب این روش، اقدامات احتیاطی بیشتری را انجام دهید. این استفاده زیاد از اهرم می تواند رابطه را از بین ببرد، و سپس شما در وضعیت بدتری نسبت به زمانی که شروع کرده اید قرار می گیرید.

شما به یک میله متقاطع یک پا و یک میله تقلب نیاز دارید. سپس سر بریکر را داخل سر پیچ قرار دهید و اهرم افقی را روی میله شکن قرار دهید. مطمئن شوید که میله کج را به سمت پایین بلغزانید تا میله کج را خم نکنید. سپس به تدریج شروع به اعمال فشار کنید تا پیچ شروع به شل شدن کند. سپس باید بتوانید آن را فقط با استفاده از نوار شکست حذف کنید.

اگر تمام روش‌های بالا را امتحان کرده‌اید و باز هم شانسی نداشته‌اید، می‌توانید همیشه روتور را با آسیاب زاویه‌ای برش دهید. البته این فقط در صورتی کار می کند که یک ملخ کاملاً جدید نصب کنید و پروانه های قدیمی را تعمیر نکنید.

اکنون که ما به وضوح می دانیم که چگونه یک روتور  گیر کرده را به طور موثر حذف کنیم، اجازه دهید راه هایی را برای جلوگیری از تکرار آن در آینده بررسی کنیم.

راه هایی برای جلوگیری از گیر کردن روتور در هر پروژه آینده

هیچ کس نمی خواهد همه آن کار را دوباره انجام دهد، به خصوص اگر بتوان از آن اجتناب کرد. این اغلب یک کار وقت گیر و خسته کننده است که به تلاش زیاد و برخی ابزارهای خاص نیاز دارد. و حتی پس از آن، سرسخت ترین ملخ ها ممکن است مجبور شوند ترکیبی از همه روش ها را قبل از اینکه در نهایت از بین بروند، انجام دهند.

نحوه جدا کردن روتور ترمز گیر کرده
دفعه بعد که روتور ترمز گیر کرده را تعمیر یا تعویض کردید، حتما نکات زیر را رعایت کنید. 

مناطق زنگ زده و خوردگی را تمیز کنید

ابتدا مطمئن شوید که هرگونه زنگ زدگی و خوردگی اطراف ناودانی چرخ را با استفاده از یک برس سیمی یا حتی وصل کردن یک برس سیمی روی مته تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که لبه ها و قسمت های بالایی توپی چرخ را کاملا تمیز کرده اید زیرا به احتمال زیاد زنگ می زند.

مقداری گریس بزنید

سپس می توانید از مکانیک بخواهید که مقداری روان کننده مانند گریس دی الکتریک را روی توپی چرخ و پشت روتور چرخ بمالد. این برای جلوگیری از خوردگی دو فلز با هم در آینده عالی است.

خلاصه ای از نحوه حذف روتور گیر کرده

در تماس مداوم با عناصر، زنگ زدگی و خوردگی می تواند باعث جوش شدن روتور ترمز به توپی چرخ شود. اگر با یک روتور ترمز گیر کرده مشکل دارید و نمی توانید این دو را جدا کنید، بهتر است برای بررسی مشکل از یک مکانیک حرفه ای هماهنگ کنید.

تلاش برای جدا کردن هاب از روتور ممکن است به ابزارهای تخصصی نیاز داشته باشد. برخی از دانش فنی نیز می تواند در هنگام برخورد با سایر قطعات ضروری مانند کالیپرهای ترمز کمک بزرگی باشد .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید