بد جا رفتن دنده یا سخت جا رفتن دنده خودرو

بد جا رفتن دنده یا سخت جا رفتن دنده ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. چندین دلیل بروز این مشکل را بررسی می کنیم.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

یکی از مشکلاتی که خودروداران از آن گلایه مند هستند ، سخت جا رفتن دنده می باشد. این مشکل ، حسابی روی مخ خودروداران است و آنها را کلافه می کند. این مشکل به شکل های مختلفی نمایان می شود. گاهی دنده در زمان جا رفتن مجدد به وضعیت خلاص برمی گردد.

اگر خودروی خود را در زمان مناسب سرویس کنید ، قطعاً با این مشکلات مواجه نمی شوید. امدادگران امدادجان ، به خوبی خودروی شما را سرویس می کنند. امدادجان ، یکی از بهترین امدادخودروهایی است که خدمات سرویس و تعمیر خودرو را در محل انجام می دهد.

چندین دلیل رایج بد جا رفتن دنده را بررسی می کنیم. هر یک از این مشکلات قابل حل هستند و اصلاً جای نگرانی وجود ندارد. در اغلب مواقع می توان با هزینه مناسبی به رفع مشکل اقدام کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

کاهش سطح واسکازین گیربکس

در صورتی که سطح واسکازین پایین آمده باشد ، دنده به سختی جا می رود. وجود یک نشتی سبب پایین آمدن سطح واسکازین می شود. حتماً گیربکس را چک کرده و سطح واسکازین را نگاه کنید. در صورتی که واسکازینی که به کار برده اید ، بی کیفیت باشد حتماً مشکلاتی ایجاد می شود. پس استفاده از واسکازین های اورجینال از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که ماشین خیلی کار کرده باشد ، باید واسکازین گیربکس را تعویض نموده تا راندمان مناسب را داشته باشد. تعویض واسکازین گیربکس توسط امدادخودروها انجام می شود. همچنین این مجموعه ها ارائه دهنده خدماتی مانند تعویض روغن در محل ، پنچرگیری در محل ، تعمیرات خودرو در محل و … هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض روغن سیار
با ما همراه باشید .

اشکالات سیستم کلاچ

یکی از دلایل بد جا رفتن دنده ، وجود ایرادات در سیستم کلاچ است. اختلالات زیادی برای سیستم کلاچ بوجود می آید که اغلب بر روی عملکرد دنده تأثیر می گذارند. به طور مثال خشکی سیم کلاچ موجب سخت جا رفتن دنده می شود. چون در این حالت بی شک سیستم انتقال قدرت دچار مشکل می شود. اگر دیسک صفحه کلاچ رو به پایان باشد ، بایستی به تعویض آن اقدام نمود. در این حالت حتماً برای دنده عوض کردن دچار مشکل هستید. از دیگر مشکلات سیستم کلاچ که سبب به سختی دنده عوض کردن می شود ، نشتی مایع هیدرولیک در سیلندر اصلی می باشد.

عملکرد نادرست دنده ها ، از دلایل بد جا رفتن دنده

اگر چرخ دنده ها از تنظیم خارج شده باشند ، حتماً با مشکل سخت جا رفتن دنده مواجه خواهید شد. چنانچه در زمان جابه جایی دنده با یک صدای غیرعادی روبرو شدید ، حتماً دنده ها به اشتباهی بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. اگر در زمان دنده دادن به صدای آن توجه کنید ، می توانید سریعاً مشکلات آن را شناسایی کنید.

چنانچه پس از جا رفتن دنده ، مجدد دنده به وضعیت خلاص برگردد ممکن است غلاف کشویی و یا دنده ساییده شده باشد. در این حالت باید از سلامت بلبرینگ ها و بوش های داخلی ، اطمینان حاصل کرد.

یکی دیگر از دلایل بد جا رفتن دنده ، خرابی اهرم دنده است. همچنین تکنسین ها به بررسی ماهک دنده پرداخته که معیوب نباشد. مورد دیگری که باید بررسی کرد ، صفحه سلکتور می باشد که وجود اشکال در آن سبب سخت دنده دادن می شود. در نهایت باید به بررسی فلایون پرداخت و آن را از نظر عدم شکستگی و کهنگی چک کرد.

تأثیر رانندگی نادرست بر کیفیت تعویض دنده

رانندگان مبتدی و یا رانندگان غیرحرفه ای برای تعویض دنده ، کلاچ را تا آخر نمی گیرند. این مسئله موجب می شود که کلاچ به طور کامل درگیر نشود و در این حالت دنده بسیار بد جا می رود. بنابراین به استفاده درست از کلاچ و دنده توجه داشته باشید و حتماً کلاچ را تا انتها گرفته و سپس دنده را تعویض کنید. همچنین درنظر داشته باشید که بد رانندگی کردن و بد کلاج گرفتن و بد دنده دادن به مرور زمان موجب خرابی گیربکس می شود.

خرابی سنسور الکتریکی ، از دلایل بد جا رفتن دنده

در خودروهای جدید ، انتقال به واسطه سیستم های رایانه ای جدید به دقت تحت بررسی و نظارت است. در صورتی که سیستم رایانه ای دچار اختلال شود ، در عملکرد دنده تأثیر می گذارد و باعث سخت دنده دادن می شود. تعمیر این مشکلات بایستی توسط تکنسین های مجرب که به سیستم خودروهای جدید مسلط هستند و از ابزارهای پیشرفته برخوردار هستند ، انجام شود. تکنسین های امدادجان به خوبی می توانند هر مشکلی از جمله تعویض سنسورها و عیب یابی سیستم گیربکس را به درستی رفع کنند.

آسیب دیدگی دنده برنجی

یکی از دلایل بد جا رفتن دنده ، آسیب دیدگی دنده برنجی است. این عامل موجب انطباق سرعت دنده های گیربکس با سرعت موتور می شود و زمینه را برای تعویض نرم دنده بوجود می آورد. هر چه از کارکرد خودرو می گذرد ، دنده برنجی دچار پوسیدگی و فرسودگی می شود و این مسئله دنده عوض کردن را دچار مشکل می کند.

سنگین شدن خودرو

خودروداران باید توجه داشته باشند که مطابق با توصیه های صورت گرفته ، به بارگیری یا سوار کردن سرنشینان اقدام کنند و سرنشینان زیاد و بار بیش از اندازه بر خودرو تحمیل نکنند. چرا که این مسئله زمینه ساز بروز مشکلات مختلفی می شود که یکی از آنها ، بد جا رفتن دنده است. سنگین شدن خودرو موجب تحت فشار قرار گرفتن موتور و گیربکس می شود و این مسئله موجب سخت دنده عوض کردن می شود.

رفع مشکل بد جا رفتن دنده

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

برای رفع این مشکل بایستی یک عیب یابی درست انجام شود. در واقع نخستین کاری که باید انجام شود این است که علت سخت دنده جا رفتن مشخص شود و سپس بر اساس نوع مشکل ، اقدامات مناسب صورت بگیرد. بهترین راه برای تشخیص این مشکل و رفع آن ، سپردن کار عیب یابی و تعمیر به دست مکانیک های ماهر و مجربی است. امدادگران امدادجان در کار خود استاد هستند و به خوبی می توانند مشکلات مختلف خودرو را حل کنند و خودرو را به خوبی سرویس کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید