آزمایش منظم سیستم های الکتریکی و باتری ها بخشی از تعمیر و نگهداری خودرو است . حداقل دو بار در سال این کار را انجام دهید تا احتمال شکست ناگهانی آنها کاهش یابد. آزمایش ولتاژ به شما کمک می کند تا سلامت باتری را تعیین کنید.

امداد خودروی امدادجان با سابقه درخشان و رضایت بالای مشتریان، به عنوان یک برند قابل اعتماد در زمینه امدادرسانی جاده ای شناخته شده است.

باتری ماشین چند ولت است؟ محدوده ایده آل چیست؟

باتری ماشین چند ولت است؟ ولتاژ ایده آل

قبل از اینکه بدانید باتری ماشین چند ولت است، آیا می دانید ولتاژ باتری ماشین چقدر است؟

باتری یکی از مهم ترین اجزای یک خودرو است، زیرا چیزی است که خودرو و تمام وسایل الکترونیکی داخل آن را تامین می کند. شارژ را برای روشن کردن موتور فراهم می کند و بدون آن، ماشین شما به هیچ وجه روشن نمی شود. اگر خودرو دارای باتری ولتاژ پایین باشد، پس خودرو به خوبی قبل عمل نمی کند.

اندازه گیری ولتاژ به شما ایده ای در مورد وضعیت شارژ فعلی باتری می دهد. مقایسه آن با محدوده ولتاژ ایده آل باتری خودرو به تعیین وضعیت باتری کمک می کند.

ولتاژ باتری ماشین کاملا شارژ شده (بدون وصل شدن به دستگاه خارجی) بین 13.7 تا 14.7 ولت است. هنگامی که شارژ 75 درصد باشد به 12.4 ولت و در 25 درصد به 12 ولت کاهش می یابد.

 

ولتاژ معمولی باتری ماشین در صورت تمام شدن آب چقدر است ؟ در این صورت، ولتاژ به 11.9 ولت کاهش می یابد. بنابراین، ولتاژ باید حداقل 12 باشد تا باتری ماشین ظرفیت عملکردی داشته باشد.

نحوه تست ولتاژ باتری خودرو

استفاده از ولت متر ساده ترین راه برای اندازه گیری ولتاژ باتری در یک زمان معین است. این مفید است زیرا می‌توانید قرائت‌ها را با نتایج گذشته مقایسه کنید تا بفهمید باتری خوب کار می‌کند یا خیر.

ولت متر را روی حداکثر مقدار خود تنظیم کنید و کابل های مثبت و منفی آن را به ترتیب به پایانه های مثبت و منفی باتری لمس کنید. اگر دستگاه کار می کند، قرائت دقیق را نشان می دهد.

آیا ولت متر برای تست چند ولت باتری ماشین ندارید؟ خوب، هنوز هم می توانید با خاموش کردن موتور و روشن کردن چراغ های جلو، وضعیت باتری را بررسی کنید. با این حال، یافتن قرائت های ولتاژ ممکن نخواهد بود.

  1. چراغ های کم نور سیگنال خروج آب از باتری و عدم تولید شارژ از دینام را نشان می دهد.
  2. چراغ‌های روشن‌تر هنگام بالا‌کشیدن موتور حاکی از تولید جریان توسط دینام تا حدی است اما کافی نیست.
  3. روشنایی مشابه در هنگام چرخش دور موتور نشان دهنده عملکرد صحیح باتری و دینام است.

راه دیگر برای بررسی ولتاژ باتری خودرو استفاده از مولتی متر است. این دستگاه ها ارزان هستند و به راحتی در دسترس هستند. بنابراین قبل از بررسی باید اجازه دهید ماشین مدتی استراحت کند. می توانید ماشین خود را برای یک شب یا بیشتر ترک کنید، سپس آن را تست کنید. بهتر از آزمایش آن پس از روشن شدن موتور است. در غیر این صورت، نتیجه ممکن است درست نباشد.

ابتدا DCV را روی 20 قرار دهید. سپس قطب منفی باتری را با سرب سیاه و قطب مثبت را با سرب قرمز لمس کنید. بنابراین شما قادر خواهید بود ولتاژ باتری را در بازخوانی مولتی متر مشاهده کنید. ولتاژ باید حدود 12.4 – 12.6 ولت باشد. هر چیزی کمتر از این به شما می گوید که باتری به طور کامل شارژ نشده است.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که اگر خوانش منفی می بینید، این به این معنی است که شما سرنخ ها را اشتباه گرفته اید و مثبت را به منفی، منفی را به مثبت لمس می کنید. کاری که شما باید انجام دهید این است که فقط آنها را دور بزنید و آنها را روی پایانه های مقابل لمس کنید.

تست بار باتری خودرو

یک باتری در حال کار در آزمایش بار بین 9.5 تا 10.5 ولت در بازه زمانی 30 ثانیه تولید می کند. خوانش در این محدوده نشان دهنده باتری سالمی است که می تواند انرژی کافی را ذخیره کند و دستگاه های الکتریکی خودرو را به آرامی اجرا کند. برای انجام بازرسی به یک تستر بار باتری نیاز دارید.

اگر باتری در تست بار شکست خورد و ولت متر در فواصل زمانی معین کمتر از 12 ولت بود، چه باید کرد؟ می توانید با اضافه کردن آب مقطر ، ماشین را به سرعت روشن کنید یا عملکرد آن را افزایش دهید. اگر در هر دو مورد از کار افتاد، باید واحد باتری را عوض کنید.

چند بار باید باتری خود را تست کنید؟

بنابراین، علاوه بر اهمیت دانستن اینکه باتری ماشین چند ولت است، چگونه باتری ماشین را آزمایش کنیم. باید بدانید که چند بار باتری را تست کنید. از آنجایی که ماشین شما به طور مکرر به تعمیر و نگهداری نیاز دارد، باتری نیز برای بررسی لازم است. همانطور که متخصصان توصیه می کنند، باید باتری را هر 6 ماه یکبار تست کنید.

اگر ماشین شما باتری خوبی دارد و ولتاژ ثابتی دارد، یک محصول جدید خوب است. اما اگر باتری مشکل داشته باشد چه؟ با آزمایش یکنواخت، می‌دانید وقتی ولتاژ کم است چه کاری انجام دهید. اگر ماشین خود را برای مدت طولانی مانند تمام زمستان ترک می کنید، باید قبل از بیرون آوردن و شروع به استفاده از باتری آن را تست کنید.

خلاصه کردن

بنابراین شما پاسخ این سوال را گرفتید که باتری ماشین چند ولت است. قرار است 12 ولت DC باشد. آموزش نحوه تست باتری خودرو تا بتوانید در صورت نیاز ولتاژ باتری را بررسی کنید. فراموش نکنید که نکات نگهداری ما را دنبال کنید تا ماشین خود را بهتر بشناسید و بدانید چگونه با آن رفتار کنید.