آیا می توانید روغن را به موتور داغ اضافه کنید؟

آیا می توانید روغن را به موتور داغ اضافه کنید؟

 

تعویض روغن هنگام گرم یا سرد بودن موتور یکی از موضوعاتی است که بسیاری از رانندگان بدون پایان در مورد آن بحث می کنند. پس حق با کیست، چه کسی اشتباه می کند؟ و آیا اضافه کردن روغن به موتور داغ مشکلی ندارد ؟ در این قسمت همه چیز را توضیح خواهیم داد. پاسخ ما “بله” است، اگر عجله دارید یا موارد اضطراری دارید، اضافه کردن روغن به موتور داغ می تواند قابل قبول باشد. تعویض روغن در حالت داغ بودن موتور نیز مزایای خود را دارد. وقتی موتور هنوز گرم است، روغن داخل خودرو در حالت مایع است. هنگام تعویض روغن، سریعتر جریان می یابد و در زمان بسیار صرفه جویی می شود.

با این حال، معایب خاصی را نشان می دهد. هنگامی که موتور به تازگی متوقف شده و روغن را تخلیه می کنید، هنوز مقداری روغن بالای قطعاتی که به موقع برنگشته اند، وجود دارد، بنابراین روغن قدیمی بلافاصله خارج نمی شود و وقتی آن را با روغن جدید تعویض می کنید. ، آنقدر موثر نخواهد بود و روغن جدید به سرعت تغییر رنگ می دهد. تعویض روغن نیز دشوارتر خواهد بود زیرا موتور همچنان داغ است و قطعات خودرو از جمله روغن موتور دمای بالایی دارند و به راحتی باعث سوختگی می شوند.

اگر روغن را در موتور داغ بریزید چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر روغن را در موتور داغ بریزید چه اتفاقی می‌افتد 

آیا باید به موتور گرم یا سرد روغن اضافه کرد؟

 

هیچ پاسخ واضحی برای این سوال وجود ندارد. کارشناسان خودرو می گویند که هیچ استاندارد خاصی برای تعویض روغن در زمانی که موتور هنوز گرم است یا سرد وجود ندارد زیرا هر فردی روشی برای استفاده از آن دارد. سازندگان برخی خودروها توصیه می کنند که روغن موتور را زمانی که موتور گرم است بررسی کنیم.

با خنک شدن موتور و سپس تعویض روغن، تمام روغن قدیمی تخلیه می شود، اما محدودیت این است که پس از باقی ماندن کثیفی و لایه آهن، باقیمانده آن در پایین بلوک موتور ته نشین می شود و نمی تواند به طور کامل خارج شود. باقی ماندن بیش از حد در موتور شما منجر به سایش سریعتر موتور می شود که بسیار خطرناک است.

بهترین راه برای تعویض روغن موتور چیست؟

 

راه درست انجام آن چیست؟ باید موتور را خاموش کنید، بگذارید چند دقیقه بماند، سپس سطح روغن را روی میله اندازه گیری بررسی کنید و در صورت لزوم روغن بیشتری اضافه کنید. به نظر ما، اگر آن را حدود 10 تا 15 دقیقه بگذارید، تقریباً تمام روغن قدیمی روی قطعات موتور می تواند خارج شود. در این زمان، هنگام تخلیه روغن، تمام تجمعات خارج می شود. روغن باید مدتی روشن بماند تا روغن باقیمانده روی قطعات موتور زمان کافی برای پایین آمدن داشته باشد. در صورتی که موتور شما سرد است، ابتدا باید موتور را گرم کنید، سپس بعد از 5-10 دقیقه اقدام به بررسی و تعویض روغن کنید. سوختگی روغن یک حادثه بسیار خطرناک است، بنابراین برای اطمینان از ایمنی هنگام تعویض روغن باید از وسایل محافظ استفاده کنید.

 

نکاتی که هنگام تعویض روغن موتور باید بدانید 

 

1. تعویض روغن موتور حتی اگر ماشین شما مدت زیادی کار نکرده باشد

 

بسیاری از مواد افزودنی موجود در روغن عملکردهای مختلفی مانند تمیز کردن، ضد سایش، ضد زنگ، ضد اکسیداسیون و ضد کف را انجام می دهند. هنگام انجام این عملکردها، این مواد افزودنی به تدریج مصرف می شوند و باعث تحلیل رفتن روغن و نیاز به تعویض می شوند.

بنابراین، حتی اگر ماشین شما مکرر کار نکند، روغن ذخیره شده در موتور برای مدت طولانی به مرور زمان تحلیل می رود. سازنده همچنین دوره استفاده از روغن را مشخص می کند که معمولاً 1 سال است. اگر پس از 1 سال خودرو به مسافت پیموده شده نرسیده است، روغن موتور همچنان نیاز به تعویض دارد. 

 

2. زمان تعویض روغن بستگی به شرایط استفاده دارد

مفاهیمی وجود دارد که باید بعد از حدود 3000 کیلومتر، 5000 کیلومتر یا 10000 کیلومتر روغن را تعویض کنید. همه ممکن است به نوعی درست باشند. فواصل تعویض روغن اغلب به عوامل زیادی مانند مدل و سن خودرو، شرایط جاده و آب و هوا و عادات راننده بستگی دارد.

برای وسایل نقلیه قدیمی یا کسانی که روزانه رانندگی می کنند، روغن باید زودتر تعویض شود. خودروهایی که در شهر با حالت استارت/ایست مداوم در حال حرکت هستند نیز نسبت به خودروهایی که در جاده با سرعت ثابت در حال حرکت هستند نیاز به تعویض روغن بیشتر دارند. 

آیا اضافه کردن روغن به موتور داغ مشکلی ندارد؟
آیا اضافه کردن روغن به موتور داغ مشکلی ندارد

3. روغن موتور را با یک نوع ویسکوزیته و کیفیت مناسب تعویض کنید.

برای ارزیابی و انتخاب روغن، دو استاندارد وجود دارد که رانندگان باید به آن توجه کنند: API و SAE. API نشان می دهد که آیا این نوع روغن تمام مواد لازم برای انجام عملکردهای خنک کننده، تمیز کردن، روانکاری … را دارد یا خیر. SAE هم روغن کاری موتور را تضمین می کند و هم به خودرو کمک می کند در شرایط سخت راه اندازی شود.

4. این درست نیست که روغن هر چه غلیظتر باشد بهتر است

 

برخی از رانندگان تصور می‌کردند که هر چه روغن غلیظ‌تر باشد، توانایی روان‌کاری آن بهتر است. با این حال، این یک روغن تک درجه است و فقط ویسکوزیته با دمای بالا را برای روانکاری موتور تضمین می کند. روغن فعلی یک نوع چند درجه است که نه تنها ویسکوزیته روانکاری را در دماهای بالا تضمین می کند، بلکه به خودرو کمک می کند در دماهای پایین به راحتی روشن شود زیرا خیلی ضخیم نیست.

5. انتخاب بین روغن مصنوعی و معمولی را در نظر بگیرید

 

در صورت استفاده از روغن موتور معمولی، رانندگان باید به یاد داشته باشند که روغن را طبق برنامه تعویض کنند. روغن مصنوعی چند مزیت برجسته دارد: حاوی مواد افزودنی ویژه ای است که از رسوب جلوگیری می کند. ویسکوزیته و جریان روغن در شرایط آب و هوایی سرد (مناطق کوهستانی، برف و یخ) بهتر است. ویسکوزیته پایدار را حتی در دماهای بالا (مناطق آب و هوای گرم یا بیابان های شنی) حفظ می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید