آیا می شود باتری ماشین کاملاً خالی شده را شارژ کنید؟

این یکی از مهارت‌های اساسی تعمیر و نگهداری خودرو است که بدانید واقعاً چه زمانی باتری مرده مقصر مشکلات راه‌اندازی است، چگونه بررسی کنید که آیا باتری شما تمام شده است یا خیر، و آیا می‌توانید باتری کاملاً مرده خودرو را دوباره شارژ کنید. در این مقاله با علائم باتری مرده و نحوه احیای آن آشنا خواهید شد و همچنین متوجه خواهید شد که وقتی باتری تمام می شود چه اتفاقی می افتد، زمانی که باتری دیگر قابل احیا نیست و نکاتی در مورد چگونگی جلوگیری از تخلیه کامل آن باتری گرانبهای شما . با تماس با شماره های امداد خودرو می توانید از خدمات مکانیکی سیار از جمله تعویض باطری  ، برخوردار شوید. امدادجان ، تعویض باطری خودروی شما را در کوتاهترین زمان انجام می دهد.

چه زمانی یک باتری “مرده” است؟ 

“یک باتری مرده” ممکن است یک توصیف گیج کننده باشد. معمولاً به باتری‌ای اطلاق می‌شود که به قدری خالی یا خالی شده است که قدرت کافی برای روشن کردن موتور را تامین نمی‌کند، بنابراین در راه‌اندازی ماشین خود با مشکل مواجه می‌شوید، یا ممکن است ماشین شما اصلاً روشن نشود.

با این حال، “سطوح” متفاوتی از “مرگ” باتری وجود دارد. ممکن است باتری تمام شده باشد، اما تقریباً زمانی است که تخلیه یا تا حد خطرناکی تخلیه می‌شود، اما می‌توان دوباره آن را شارژ کرد. یک باتری می تواند به این شکل از بین برود و در طول عمر خود چندین بار دوباره زنده شود، اما پس از یک نقطه خاص، واقعاً می میرد و دیگر نمی توان آن را احیا کرد. تنها گزینه این است که باتری خود را تعویض کنید.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید چگونه آن را شارژ کنید، مهم است که بدانید باتری ماشین شما چقدر مرده است. برای این کار به یک مولتی متر یا یک ولت متر نیاز دارید که هر دو دستگاه ارزان و مفیدی برای تشخیص مشکلات باتری هستند. یک باتری سالم 12.4 تا 12.7 ولت را در هر دو ترمینال نشان می دهد

اگر ولت متر کمتر از 12.4 ولت را نشان دهد، احتمالاً هنگام استارت زدن وسیله نقلیه خود با مشکل مواجه خواهید شد. چقدر کمتر تعیین می کند که شما باید از چه روشی برای شارژ باتری پس از استارت زدن وسیله نقلیه خود استفاده کنید، و در زیر یک نقطه خاص، باتری شما واقعاً “مرده” خواهد بود، یعنی به هیچ وجه نمی توان آن را احیا کرد و باید تعویض شود.

نشانه های باتری ماشین مرده

اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه می کنید، به احتمال زیاد باتری مرده مقصر است. برخی از این نشانه‌های گویا می‌تواند ناشی از سایر مشکلات اساسی در جاهای دیگر نیز باشد، بنابراین مهم است که پس از مواجه شدن با این مشکلات، ولتاژ باتری خود را با ابزار مناسب تست کنید تا وضعیت آن را بررسی کنید.

موتور روشن نمی شود 

ماشین شما برای راه اندازی و روشن کردن موتور به باتری شما متکی است. بنابراین وقتی باتری ماشین شما از بین می رود، واضح ترین علامت این است که با چرخاندن کلید استارت، موتور روشن نمی شود. گفته می شود، دلایل احتمالی زیادی برای مشکل شروع سخت وجود دارد. برای محدود کردن مقصر، باید وقتی کلید را می‌چرخانید به دقت گوش کنید.

اگر هنگام چرخاندن کلید هیچ چیزی نمی شنوید و احساس نمی کنید، به این معنی است که استارت موتور برق نمی گیرد. موتور استارت وظیفه چرخاندن موتور را هنگام روشن کردن احتراق برای شروع کار موتور با قدرت خود بر عهده دارد.

هنگامی که علاوه بر این علامت، یک یا چند مشکل زیر را نیز تجربه می کنید، به احتمال زیاد با باتری مرده یا خالی شده روبرو هستید. در غیر این صورت، دلایل دیگری وجود دارد، از جمله معیوب بودن سوئیچ احتراق یا اتصال گداز پذیر.

موتور روشن نمی‌شود اما موتور استارت می‌لنگ می‌زند

احتمال دیگر این است که وقتی کلید استارت را می چرخانید، موتور روشن نمی شود اما صدای موتور استارت را می شنوید. موتور استارت همیشه هنگامی که با موتور از طریق یک صفحه خمشی دندانه دار یا فلایویل درگیر می شود و به طور فیزیکی آن را می چرخاند، صدای مشخصی تولید می کند. شما باید با صدایی که ماشین شما هنگام چرخاندن کلید تولید می کند کاملاً آشنا باشید.

اگر روزی صدایش فرق می کند یا اصلا آن را نمی شنوید (مانند علامت بالا)، مشکل از خود استارت یا باتری یا قطعات دیگر است. نحوه تغییر صدا می تواند به شما کمک کند تا مقصر را محدود کنید.

اگر استارت با سرعت معمولی میلنگ بزند، پس شما مشکل سوخت یا جرقه معیوب دارید. اگر موتور استارت چند بار میلنگ بزند و سپس به طور کلی متوقف شود، یا خیلی آهسته میلنگ می‌زند و به نظر می‌رسد که کار سختی به نظر می‌رسد، با باتری مرده یا موتور استارت معیوب روبرو هستید.

شایع ترین علت این امر این است که باتری شارژ یا ولتاژ کافی برای کارکرد صحیح استارت ندارد. بنابراین، موتور استارت ممکن است بتواند موتور را برگرداند، اما قدرت کافی را فراهم نمی کند تا موتور بتواند خود به خود راه اندازی و کار کند. در برخی موارد، یک موتور استارت معیوب ممکن است سعی کند آمپر یا جریان بیشتری نسبت به باتری که قادر به تامین آن است بکشد.

برای مشخص کردن مقصر، باید با استفاده از یک مولتی متر یا یک ولت متر آزمایش باتری انجام دهید تا بررسی کنید که آیا باتری ولتاژ کافی دارد یا خیر، و آیا تمام پایانه های باتری کاملاً مناسب و تمیز هستند (بدون خوردگی). اگر باتری سالم است و تمام نشده است، ممکن است به موتور استارت معیوب مشکوک شوید. قبل از تعویض استارت باید از آمپرمتر استفاده کنید تا مطمئن شوید که موتور استارت معیوب در واقع آمپر بیش از حد از باتری می کشد.

ماشین نیاز به پرش در صبح

باتری ماشین کاملا مرده را شارژ کنید
نحوه احیای باتری مرده بستگی به میزان مرده بودن آن دارد. 

اگر نمی‌توانید یک روز صبح ماشین خود را بدون استارت روشن روشن کنید، اما بعداً در روز مشکلی ندارید، ممکن است دو اتفاق افتاده باشد و باتری در واقع علت اصلی آن نیست، بلکه فقط مرتبط است. اولاً، یک شبه انگلی روی باتری وجود دارد که آب آن را تخلیه کرده است. در این صورت، باتری شما می تواند احیا شود یا به طور کامل خاموش شود و باید تعویض شود. در هر صورت، باید منبع تخلیه انگلی را پیدا کنید و سعی کنید از آن اجتناب کنید.

تعدادی لوازم الکتریکی از جمله استریو، چراغ های داخلی، چراغ های در، داشبورد و غیره در خودروی شما وجود دارد. اکثر این ویژگی‌ها معمولاً وقتی موتور خاموش است، باتری ماشین شما را خالی نمی‌کنند، اما هنوز هم ممکن است اتفاقات ناگوار الکتریکی کوچکی رخ دهد و باتری شما را یک شبه شارژ کند. چراغ‌های داخلی (از جمله چراغ‌های درب) و فیوزهای بد مشکل‌سازترین منابع تخلیه احتمالی انگلی هستند. برای جلوگیری از چنین حوادث ناگوار الکتریکی، باید عادت کنید که همه چراغ‌ها را خاموش کنید و مطمئن شوید که تمام درها، از جمله صندوق عقب و جعبه دستکش، کاملاً بسته و قبل از ترک خودرو بسته شده‌اند.

دومین دلیل زمینه ای، هوای بسیار سرد است. تجربه یک شروع سخت یا مشکل شروع نشدن در صبح های به خصوص سرد بسیار معمول است. هوای سرد شدید می تواند باتری را منجمد کند، صفحات را کوتاه کند و باتری دیگر شارژ نشود، یا توانایی باتری را برای تامین جریان بر اساس تقاضا به موتور استارت کاهش دهد. باتری‌های اسید سرب و باتری‌های لیتیوم یونی به ویژه در هوای سرد بسیار ضعیف هستند.

در حالی که باتری‌های جوان‌تر زیر 3 سال مقاومت بیشتری در برابر سرمای شدید دارند، باتری با افزایش سن قدرت خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگر جایی زندگی می‌کنید که در زمستان اغلب به زیر صفر می‌رسد و یک روز صبح متوجه می‌شوید که باتری‌تان تمام شده است، به احتمال زیاد به زودی باید آن را تعویض کنید، اگرچه ممکن است بتوانید چند بار دیگر از آن استفاده کنید. از روش هایی که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. و شما می خواهید یک باتری جدید با درجه آمپر با میل لنگ سرد بالاتر برای مقاومت در برابر هوای شدید سرد تهیه کنید.

برخی از لوازم جانبی/ویژگی های الکتریکی کار نمی کنند

اگر روزی متوجه شدید که بسیاری از لوازم جانبی یا ویژگی‌های الکتریکی به درستی یا به طور همزمان کار نمی‌کنند، معمولاً علامت قرمزی است که باتری آن تمام شده و نمی‌تواند انرژی لازم برای کارکرد این لوازم جانبی را تامین کند.

به عنوان مثال، چراغ‌های داشبورد و چراغ‌های جلو ممکن است کم‌تر از حد معمول باشند یا اصلاً روشن نشوند، یا اگر کلیدهای خود را در حالی که در باز است وارد می‌کنید اما صدای زنگ آشنا را نمی‌شنوید، یا چراغ گنبدتان صدا نمی‌دهد. بیا دیگه.

توجه داشته باشید که اگر چیزی کار نمی کند اما دیگران هنوز هم کار می کنند، احتمالا باتری آن تمام نشده است. به عنوان مثال، اگر صدای زنگ در شما کار نمی کند، اما سایر لوازم الکتریکی مانند چراغ های داشبورد، چراغ های جلو و رادیو کار نمی کند، به احتمال زیاد مقصر یک سوئیچ یا فیوز معیوب درب است. یا اگر فقط چراغ های جلو و رادیو روشن نمی شوند، مشکل می تواند سوختن فیوز اصلی یا مشکلات سیم کشی باشد.

آنچه واقعاً از نظر شیمیایی در یک باتری مرده اتفاق می افتد

همانطور که در بالا ذکر شد، اینکه باتری تخلیه شده را می توان با روش های دیگر شارژ کرد یا احیا کرد، بستگی به میزان “مرده” بودن آن دارد. این تصمیم می‌گیرد بهترین راه مناسب برای احیای باتری مشکل‌ساز یا اینکه آیا باتری واقعاً مرده و از بین رفته است و بنابراین باید تعویض شود.

بدرفتاری با باتری ضعیف و فرسوده تنها باعث می‌شود که عمر آن بسیار سریع‌تر به پایان برسد و همچنین می‌تواند به سایر اجزای خودروی شما فشار وارد کند یا به آن آسیب برساند. بنابراین، قبل از اینکه در بخش بعدی به بحث در مورد راه‌های ایمن و مناسب برای شارژ مجدد یا احیای باتری کاملاً مرده بپردازیم، ابتدا باید آنچه را که از نظر شیمیایی در یک باتری مرده اتفاق می‌افتد درک کنید.

باتری خودرو از صفحات متناوب ساخته شده از سرب (Pb) و اکسید سرب (PbO2) ساخته شده است و این صفحات در محلول الکترولیت آب و اسید سولفوریک (H2SO4) معلق هستند. با تخلیه باتری، محلول اسید باتری جریان الکترون ها را از صفحه سرب به صفحه اکسید سرب تسهیل می کند. این جریان الکتریکی تولید می کند که برای تغذیه موتور یا کارکرد سایر لوازم الکتریکی استفاده می شود.

به دلیل این واکنش شیمیایی، گوگرد از اسید باتری خارج می شود و صفحات سربی باتری تخلیه شده اکنون با سولفات سرب (PbSO4) پوشیده می شوند. این فرآیند “سولفاته کردن” عملاً هر بار که باتری را تخلیه می کنید اتفاق می افتد و مشکل بالقوه در اینجاست.

اگر باتری بلافاصله پس از دشارژ شدن دوباره شارژ شود، که معمولاً اتفاق می‌افتد، واکنش شیمیایی مخالف بلافاصله انجام می‌شود و فرآیند سولفاته قبلی را معکوس می‌کند.

هنگامی که موتور در حال کار است، دینام باتری را شارژ می کند، یا زمانی که باتری را به یک شارژر اختصاصی باتری وصل می کنید، بیشتر پوشش سولفات سرب روی صفحات سرب به اسید باتری باز می گردد. در همان زمان، هیدروژن نیز آزاد می شود. به همین دلیل است که می توان یک باتری سرب اسیدی را بارها و بارها شارژ و تخلیه کرد.

بنابراین اگر باتری شارژ بماند، فرآیند سولفاته شدن برگشت پذیر است که به آن سولفاته شدن “نرم” می گویند. با این حال، اگر باتری خودرو برای مدت طولانی خالی بماند، سولفاته “سخت” ممکن است رخ دهد که به تشکیل کریستال های سولفات سرب روی صفحات باتری اشاره دارد. این کریستال ها به تدریج سطح صفحات موجود برای واکنش شیمیایی را کاهش می دهند و در نتیجه توانایی باتری برای شارژ و دشارژ را کاهش می دهند.

با گذشت زمان، این وضعیت بدتر می شود و منجر به ترک و اتصال کوتاه در باتری می شود و باتری باید برای همیشه بازنشسته شود.

به عبارت دیگر، در حالی که فرآیند سولفاته شدن روی صفحات باتری برگشت پذیر است، همه انواع باتری ها فقط می توانند تعداد محدودی از چرخه های شارژ و دشارژ را تحمل کنند. همچنین هر بار که باتری به طور کامل خالی می شود، آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد می شود. بنابراین یک باتری فقط می تواند کاملاً «بمیرد» و قبل از اینکه به طور واقعی بمیرد و نیاز به تعویض داشته باشد، برای تعداد محدودی بار دوباره شارژ شود.

بنابراین به این معنی است که در بسیاری از موارد همانطور که در بالا توضیح داده شد، علت اصلی مشکل راه اندازی سخت، خود باتری مرده نیست و بنابراین شما فقط باید آن را تعمیر کنید و باتری خود را به طور کامل شارژ کنید تا باتری دوباره زنده شود. برای تعداد معینی بارها شروع به کار کرده یا شارژ شده است، به هر حال باید تعویض شود.

آیا باتری کاملا مرده قابل شارژ است؟

متأسفانه، معکوس کردن سولفاته سخت غیرممکن است. با این حال، اگر باتری ماشین شما مرده است ، چندین چیز وجود دارد که می توانید برای بازگرداندن خود به جاده تلاش کنید. گفته می‌شود، کاری که می‌توانید انجام دهید بستگی به میزان شارژ باتری دارد.

اگر باتری تقریبا تمام شده است

رانندگی در اطراف: همانطور که گفته شد، یک باتری سالم باید حداقل 12.4 ولت شارژ داشته باشد. به طور کلی، اگر باتری هنوز به ندرت به اندازه کافی شارژ داشته باشد، یعنی اگر تست مولتی متر مقداری بین 12 ولت تا 12.4 ولت را نشان می دهد، می توانید آن را با دینام وسیله نقلیه خود دوباره شارژ کنید. این بدان معناست که شما فقط باید ماشین خود را برای رانندگی به اطراف ببرید تا دینام باتری را شارژ کند، اما باید تا حد امکان از برق کمتری استفاده کنید تا مطمئن شوید که هیچ چیز به طور غیر ضروری برق را تخلیه نمی کند و دینام به همان اندازه انرژی را به داخل می فرستد. باتری تا حد امکان بهتر است وقتی بیرون روشن است به رانندگی بروید و همه چراغ ها و سایر سیستم های الکتریکی و لوازم جانبی را خاموش کنید. توافق عمومی این است که شما باید حداقل 30 دقیقه ماشین را رانندگی کنید تا باتری را شارژ کنید و آن را برای شروع بعدی به سطح ایمن برگردانید.

اگر باتری کاملا خالی شده باشد

هنگامی که ولتاژ به زیر 12 ولت کاهش یابد، باتری خودرو کاملاً دشارژ شده در نظر گرفته می شود. در این مورد، نمی‌توانید و نباید سعی کنید باتری را با استفاده از دینام خود مانند بالا شارژ کنید، زیرا دینام تنها برای شارژ باتری نسبتا سالم طراحی شده است. باتری مرده را به طور کامل شارژ کنید.

رانندگی وسیله نقلیه خود برای وادار کردن دینام به بازیابی چنین باتری کاملاً تخلیه شده به این معنی است که دینام مجبور است برای احیای باتری مرده و همچنین تامین انرژی سایر اجزای حیاتی، بیش از حد کار کند. این به دینام آسیب می رساند و علاوه بر این، دینام نمی تواند نیروی کافی برای شارژ باتری کاملاً خالی شده را تامین کند، بنابراین فقط باتری را کم شارژ می کند. شارژ کم باعث کاهش طول عمر باتری می شود، در حالی که نمی تواند به طور موثر شارژ ارائه شده توسط دینام را حفظ کند.

در حالی که استفاده از دینام برای شارژ باتری کاملاً مرده هم ناکارآمد و هم برای هر دو قسمت مضر است، می‌توانید سه روش زیر را امتحان کنید تا با خیال راحت مقداری آب از باتری مرده خود خارج کنید:

از یک پرش استارتر/ شارژر اختصاصی باتری استفاده کنید: ایمن ترین راه برای احیای یک باتری به شدت خالی شده این است که آن را به یک پرش استارتر یا شارژر باتری اختصاصی قبل یا بلافاصله پس از شروع پرش وصل کنید. هر دوی آنها دستگاه های شارژ ویژه ای هستند که برای بازگرداندن ایمن باتری تخلیه شده 100 دلاری به شارژ کامل طراحی شده اند. در بیشتر مواقع، برای احیای آن نیازی به جدا کردن باتری ندارید.

توجه: موتور را خاموش نکنید، زیرا باتری مرده شارژ را نمی پذیرد. همچنین، در صورت یخ زدن باتری، سعی نکنید آن را پرش کنید زیرا محفظه باتری برآمده می شود و می تواند منفجر شود. ابتدا آن را ذوب کنید.

آب مقطر: اگر سطح اسید یا الکترولیت باتری پایین باشد، یک ترفند رایج این است که مقداری آب مقطر اضافه کنید تا دوباره صفحات را کاملاً غوطه ور کنید، که باعث می شود منطقه کمی برای واکنش شیمیایی رخ دهد. افزودن آب مقطر ممکن است برای چرخش بیشتر موتور کافی باشد.

نمک اپسوم: این ممکن است تعجب آور به نظر برسد، اما شیمی اولیه است. نمک اپسوم چیزی است که به طور گسترده در فروشگاه های مواد غذایی فروخته می شود و معمولا برای تسکین دردهای عضلانی و یبوست استفاده می شود. این سولفات منیزیم یا MgSO4 است و یک اسید قوی است. هنگامی که سطح اسید باتری پایین است، می توانید این اسید قوی را همراه با آب مقطر به مخلوط الکترولیت اضافه کنید تا تعادل شیمیایی ایجاد شود، که ممکن است شارژ کافی برای چرخش موتور را فراهم کند. نمک اپسوم را با آب مقطر گرم به نسبت 1:3 حل کنید، سپس به هر سلول اضافه کنید تا ¼ اینچ تا ½ اینچ بشقاب ها غوطه ور شوند.

 

وقتی باتری مرده را نمی توان دیگر احیا کرد

حتی زمانی که بتوانید خودروی خود را پس از یک پرش یا پس از شارژ مجدد باتری مرده خود با یک شارژر اختصاصی به جاده برگردانید، تجمع سولفاته سخت غیرقابل برگشت است و منجر به مرگ نهایی باتری می شود، زمانی که توانایی آن در نگه داشتن باتری شارژ صفر است

همچنین، هنگامی که باتری برای مدت طولانی مرده باقی بماند، سولفات سرب بلورهای سخت شده ای را تشکیل می دهد که توسط دینام، یک پرش استارتر یا شارژر باتری اختصاص داده نمی شود. تنها گزینه این است که باتری را به طور کامل تعویض کنید.

یک باتری زمانی به مرگ نهایی خود می رسد که مولتی متر یا ولت متر مقدار حدود 10.5 ولت یا کمتر را نشان دهد. در این مرحله، صفحات سربی تقریباً به طور کامل با سولفات سرب پوشانده می شوند. تقریباً چیزی برای انجام واکنش های شیمیایی باقی نمانده است، بنابراین ممکن است دیگر امکان بازگرداندن باتری به حالت شارژ کامل وجود نداشته باشد، یا اگر امکان پذیر باشد، شارژ کامل مدت زیادی طول نخواهد کشید، یا خوانش ها ممکن است شارژ کامل را نشان دهند، اما در واقعیت باتری دیگر نمی تواند به شارژ کامل برسد.

پیشگیری کلیدی است: اجازه ندهید باتری شما به طور کامل بمیرد

برای جلوگیری از سولفاته شدن سخت، مشکلات راه اندازی سخت و تعویض زودرس باتری، باید باتری مناسب را انتخاب کنید و اقدامات پیشگیرانه مناسب را انجام دهید.

هنگامی که ماشین شما در انبار است از یک شارژر شناور/چک ریز استفاده کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، یک باتری تخلیه شده باید فوراً شارژ شود، و باقی ماندن باتری خالی یا مرده برای مدت طولانی باعث مرگ زودرس آن می شود. این بدان معناست که اگر نیاز دارید وسیله نقلیه خود را در جایی دور نگه دارید یا بگذارید برای مدت طولانی بیکار بماند، باید شارژ باتری را در این مدت حفظ کنید.

برای انجام این کار، باید یک شارژر شناور بخرید که به عنوان شارژر قطره ای، شارژر ذخیره سازی یا شارژر نگهداری نیز شناخته می شود. این نوع شارژر از فرآیند طبیعی به نام خود تخلیه باتری جلوگیری می کند، که در آن واکنش های شیمیایی داخلی، شارژ ذخیره شده باتری را بدون اتصال بین الکترودها یا مدار خارجی کاهش می دهد. یک شارژر شناور نرخ شارژی را ارائه می دهد که برابر با میزان خود تخلیه باتری است، بنابراین باتری شما را در شارژ کامل نگه می دارد.

اکثر شارژرهای قطره ای دارای مدار داخلی برای جلوگیری از شارژ بیش از حد هستند، بنابراین می توانید شارژر را در طول فصل ذخیره سازی روشن بگذارید. با این حال، برخی از مدل‌ها با شارژ بیش از حد باتری به باتری آسیب نمی‌رسانند و می‌توانند آن را خراب کنند، و صرف نظر از اینکه شارژر شناور شما چقدر با تکنولوژی بالا است، همیشه باید به صورت دوره‌ای نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که همه چیز هنوز در وضعیت خوبی است.

به طور مرتب ترمینال های باتری خورده یا شل شده را بررسی کنید

با گذشت زمان، کابل ها و پایانه های باتری در معرض خوردگی هستند. علاوه بر این، اتصالات پایانه ها ممکن است شل شوند. اینها توانایی دینام برای شارژ باتری را مختل می کند، بنابراین تعمیر و نگهداری اولیه باتری است که باید به طور مرتب باتری را بررسی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید.

خوشبختانه، شما می توانید به راحتی پایانه های باتری خودروی خود را با یک محلول تجاری و یک برس موی نرم تمیز کنید و یک نکته ساده و در عین حال موثر برای محافظت در برابر خوردگی، افزودن کمی وازلین به پایانه ها است. راه حل آسان دیگر برای جلوگیری از خوردگی، استفاده از نوار الکتریکی مایع برای ایجاد یک مهر و موم هوا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید