آیا شیشه جلوی ترک خورده ماشین خطرناک است؟

اصول اولیه شیشه جلو اتومبیل

شیشه جلو اتومبیل شیشه ای شفافی است که جلوی اتومبیل را می پوشاند و راننده از طریق آن دید جلویی خودرو را مشاهده می کند. شیشه جلو اتومبیل بسیار آسان است که شکسته شود، بنابراین باید ساختار تخصصی داشته باشد و از یک ماده منحصر به فرد ساخته شود.

شیشه جلوی خودرو به لطف 2 صفحه شیشه ای که توسط لایه ای از پلاستیک پلی وینیل بوتیرال (PVB) به یکدیگر متصل شده اند، بسیار جامد هستند. بنابراین، هنگامی که شیشه جلو متأسفانه در اثر ضربه شدید آسیب می بیند، شیشه به تکه تکه می شود. اما این قطعات ترک خورده در اطراف پرواز نمی کنند و باعث ایجاد خطر برای راننده و افرادی که در حال رفت و آمد هستند یا در اطراف ایستاده اند.

عملکرد شیشه جلوی خودرو این است که به راننده کمک می کند تا از باران، باد و موانع کوچک جلوگیری کند و از پرت شدن مسافران به بیرون در صورت تصادف جلوگیری کند.

شیشه جلو اتومبیل
در عین حال، جلوپنجره نیز باعث استحکام بیشتر قاب خودرو شده و از سقف خودرو محافظت می کند. 

شیشه جلو با عملکردها و مزایای قابل توجهی که دارد ابزاری موثر برای رانندگان و مسافران است. اما شیشه جلوی خودرو همچنان هر روز با خطرات زیادی مواجه است که بیشتر آنها ترک می خورد که عمدتاً به دلیل پایین آمدن زیرساخت ها، آگاهی ضعیف از ترافیک و سهل انگاری بخشی از رانندگان وسایل نقلیه شرکت کننده در ترافیک است.

شیشه جلوی ترک خورده چقدر خطرناک است

تصور کنید در حال رانندگی با ماشین خود در بزرگراه هستید و ناگهان، از هیچ جایی، سنگی مستقیماً روی شیشه جلوی شما می افتد. ممکن است خوش شانس باشید، آسیب نبینید، اما شیشه جلو در آنجا خواهد بود و هر عواقبی را در بر می گیرد. در شرایط سبک، شیشه جلوی اتومبیل ممکن است ترک بخورد، اما شدیدتر، می تواند تکه تکه شود. با این اوصاف، در اینجا چند خطری وجود دارد که می تواند برای شما و تجربه رانندگی شما با شیشه جلو ترک خورده ماشین شما اتفاق بیفتد.

 • ترک خوردن شیشه جلو می تواند تصادفات را خطرناک تر کند: همانطور که در بالا ذکر شد، شیشه جلو از سقف خودرو محافظت می کند و به تقویت شاسی کمک می کند. بنابراین، هنگامی که این شیشه ترک می‌خورد، اگر تصادف کنید و خودروی شما واژگون شود، سقف بیشتر در معرض تغییر شکل است که می‌تواند تصادف را بدتر کند.
 • شیشه جلوی ترک خورده می تواند دید راننده را کاهش دهد و نور را به چشمان راننده منعکس کند و دید جلو را دشوار کند.
 • ترک خوردگی شیشه جلو اتومبیل شما را لوکس تر می کند: یک خراش روی اتومبیل شما برای از دست دادن زیبایی آن کافی است، چه برسد به ایجاد ترک در شیشه جلو.

عوامل موثر بر تعویض یا تعمیر شیشه جلوی ترک خورده

هنگامی که شیشه جلو ترک خورده است ، شما 2 گزینه اصلی دارید: شیشه را جوش دهید یا کل شیشه را جایگزین کنید. در اینجا معیارهایی وجود دارد که تعیین می‌کند برای یک نتیجه رضایت‌بخش، مقرون به صرفه و باکیفیت، کدام درمان شیشه جلوی ترک خورده را انتخاب کنید.

مکان و اندازه

اگر اندازه ناحیه ترک خورده کمتر از 15 سانتی متر باشد، امکان درمان موفقیت آمیز با جوش شیشه زیاد است. هر چه ترک بزرگتر باشد، درمان آن دشوارتر است. هر چه ترک ها به لبه شیشه نزدیکتر باشند، خطر بیشتری دارند.

اگر فاصله بین نقطه ضربه و لبه شیشه کمتر از 4 سانتی متر است، باید شیشه را تعویض کنید. اگر ترک مستقیماً دید راننده را مسدود می کند، باید شیشه کاملاً جدید نیز تهیه کنید زیرا جوش شیشه می تواند بر توانایی دید راننده تأثیر بگذارد و خطر تصادف را افزایش دهد.

طبقه بندی ترک های شیشه جلو

انواع ترک پنجره
انواع رایج ترک پنجره

ترک‌های نوع اول و دوم ممکن است کم‌خطرترین نوع ترک‌ها و همچنین ساده‌ترین نوع ترک‌ها باشند. جوشکاران حرفه ای شیشه می توانند این ترک ها را در حدود 30 دقیقه رفع کنند. و همچنان باید بتوانید ظرف چند روز یا چند هفته از ماشین استفاده کنید، اگرچه قانون کلی این است که ترک‌ها را در اسرع وقت درمان کنید، زیرا این ترک‌ها به تدریج می‌توانند به ترک‌های خطرناک‌تر تبدیل شوند.

ترک های شماره 3،4،5 از انواع ترک هایی هستند که باید در اسرع وقت درمان شوند. این ترک‌ها نشان می‌دهد که شیشه‌ی جلو آسیب زیادی دیده است، نه فقط سطح. اگر به زودی آن را تعمیر نکنید، احتمالاً باید کل شیشه را تعویض کنید.

ترک های شماره 6،7،8 خطرناک ترین هستند و باید فورا با آنها برخورد کنید زیرا ایمنی شما و سرنشینان خودرو در خطر است.

شما همچنان می توانید برای مدت طولانی بدون هیچ مشکلی از خودرو استفاده کنید. با این حال، ناحیه ترک همچنان ساختار شیشه را تضعیف می کند و می تواند در اثر ضربه شکننده تر باشد. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که هرچه مدت بیشتری آن را روشن نگه دارید، تعمیر ترک برای آن دشوارتر خواهد بود زیرا مقابله با همه انواع ترک ها آسان نیست.

چرا نباید همیشه شیشه جلو تعویض شود؟

هنگامی که شیشه جلو خراش‌های کوچکی به نظر می‌رسد، بسیاری از صاحبان خودرو نگران هستند و برای تعویض شیشه جدید خودرو درخواست بیمه می‌کنند. البته این قابل قبول است اما تعویض شیشه بهترین راه حل نیست. تعداد کمی از مردم می دانند یا نادیده می گیرند که شیشه جلو یکی از حیاتی ترین بخش های ایمنی کلی یک وسیله نقلیه است.

هنگام تعویض شیشه جدید، اطمینان از کیفیت، دقت و استانداردهای ایمنی مشابه با شیشه های قدیمی مونتاژ شده روی ماشین اصلی، پیچیده است. علاوه بر این، تعویض شیشه جلو به زمان و هزینه زیادی نیاز دارد. با شیشه های استاندارد، هزینه بسته به وسیله نقلیه می تواند تا چند ده میلیون باشد، و شیشه های ارزان قیمت با کیفیت پایین، اثر محافظتی شیشه جلو را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. حتی با داشتن شیشه جدید مناسب، یافتن تعمیرگاهی با تجهیزات و مهارت های لازم برای نصب آن درست مانند شیشه اصلی کار آسانی نیست.

بایدها و نبایدها با شیشه جلوی ماشین ترک خورده

در این شرایط چه باید کرد؟

 • سعی کنید خاک وارد قسمت ترمز نشود. اگر کثیفی وارد شود، وصله کردن شیشه سخت می شود. باید ترک را تمیز کنید و روی ترک دو طرف لیوان نوار شفاف بمالید. همچنین می توانید قبل از استفاده از ترک برای ترمیم، به طور موقت لاک ناخن بی رنگ را روی آن بمالید.
 • لازم است به محض اینکه متوجه شدید که برف پاک کن تمیز نیست یا خیلی قدیمی است، تیغه برف پاک کن را تعویض کنید تا شیشه را در برابر خط و خش محافظت کنید. آب معمولی را داخل شیشه پاک کن نریزید. طبق دستورالعمل باید از شیشه پاک کن با نسبت صحیح استفاده کنید.
 • ماشین خود را به جای رفتن به گاراژ تعمیرات عمومی به یک سرویس تعمیر شیشه حرفه ای ببرید، یا اگر نمی دانید و اصول اولیه را نمی دانید، خودتان این کار را در خانه انجام دهید. کارشناسان با مشکلات شیشه جلو برخورد کرده و در مورد تعمیر یا تعویض شیشه به شما مشاوره خواهند داد. آنها همچنین دارای ابزار و ماشین آلات حرفه ای برای ترمیم ترک های شیشه به طور موثرتر هستند.

چه کاری را نباید انجام دهید؟

 • دوست داشته باشید یا نخواهید، شیشه ترک خورده است، ترک خورده باید درمان شود، و شما نباید سعی کنید آنها را نادیده بگیرید.
 • اگر شیشه ترک خورده یا ترک خورده است، کولر گازی را روشن نکنید تا زمانی که گرم است خیلی سرد باشد و وقتی سرد است خیلی گرم باشد. اختلاف دما زیاد باعث می شود که شیشه سریعتر و بیشتر ترک بخورد. اگر در زمستان در کشورهای سردسیر رانندگی می کنید و شیشه یخ زده است، ماشین را به آرامی گرم کنید.
 • وقتی شیشه ترک خورد، سعی کنید ماشین را در مکانی که خیلی گرم است و زیر نور مستقیم خورشید است پارک نکنید. ماشین را در زیرزمین، در سایه درختان پارک کنید، اگر ماشین را نپوشانید. دمای بالا باعث ایجاد ترک در شیشه اتومبیل شما می شود.
 • پارک کردن در زیر نور خورشید می تواند ترک ها را بدتر کند.
انعکاس خورشید روی شیشه جلو
برای محافظت از شیشه های جلو از پارک کردن ماشین خود در زیر نور آفتاب داغ خودداری کنید. 
 • در یا صندوق عقب را به زور به هم نکوبید، زیرا خلاء داخل کابین فشار غیرمنتظره ای بر روی شیشه جلو ایجاد می کند. زمانی که نیاز به باز و بسته کردن در است، برای جلوگیری از فشار، شیشه پنجره را کمی پایین بیاورید. اگر هنوز تصمیم به رانندگی در هنگام شکستن شیشه دارید، از باز و بسته کردن شدید درها، رفتن در جاده های پر دست انداز یا حرکت با سرعت زیاد خودداری کنید. این عمل فقط کرک را بدتر می کند و برای شما ایمن نیست.
 • اگر مجبور به تعویض شیشه هستید، در زمان اشتباه صرفه جویی نکنید و یک شیشه جلوی ارزان قیمت با منشاء تضمین نشده انتخاب کنید. این نوع شیشه کیفیت پایین‌تری دارد، توانایی جلوگیری از باد شدید خوب نیست، تصویر تا شده است و توانایی دفع گرما و عایق صدا نیز بدتر است.

راه های نگهداری شیشه جلو اتومبیل

شیشه جلو به طور مستقیم بر دید راننده تأثیر می گذارد و به طور قابل توجهی ضریب ایمنی هنگام رانندگی را تعیین می کند. به جز برف پاک کن ها، شیشه های جلو اغلب نادیده گرفته می شوند و کمتر نگهداری می شوند.

در اینجا برخی از مشکلات رایج شیشه جلو و نحوه نگهداری از آنها آورده شده است:

شیشه جلو خراشیده

خراشیدگی شیشه جلو یک مشکل رایج برای افرادی است که همیشه در مناطقی با لایه های ضخیم گرد و غبار، خاک، ماسه و سنگ رانندگی می کنند. علاوه بر این، هنگامی که پشت کامیون های بزرگ حرکت می کنید، خطر بالقوه پاشیدن شن و سنگ روی سطح شیشه جلو نیز وجود دارد.

اگر گرد و غبار زیادی روی سطح آن باقی مانده باشد، برف پاک کن ها به پاکسازی آن و افزایش دید برای کمک به راننده کمک می کنند. با این حال، این عمل اثر معکوس نیز دارد، خراشیدن شیشه جلو، حتی اگر در اثر چسبیدن بقایای شیشه به این خراش ها، پدیده محو شدن یا لکه شدن شیشه را تجربه کنید.

برای اینکه بتوانید شیشه جلوی خراشیده را تعمیر کنید، می توانید از آب استفاده کنید و کثیفی های روی خراش را بشویید. سپس لاک شفاف را روی خراش ها بمالید. حدود 15 ثانیه صبر کنید تا محلول کاملا خشک شود. همچنین می توانید از محلول های پولیش برای از بین بردن خراش های سبک استفاده کنید. اگر شیشه جلو به شدت خراشیده شده است، بهتر است شیشه جلو را دوباره توسط افراد حرفه ای پولیش کنید. اگر خراش ها خیلی شدید هستند، برای اطمینان از دید و رانندگی ایمن، شیشه جلو را با یک شیشه جدید تعویض کنید.

تار شدن شیشه جلو

در درازمدت، شیشه جلو توری نگهدارنده ماسه و گرد و غبار یا سایر مواد کثیف روی سطح مانند گریس و سایر ناخالصی ها خواهد بود. در عین حال این ناخالصی ها برف پاک کن ها را می پوشانند. در نتیجه، کارایی و دید برف پاک کن کاهش می یابد، به خصوص زمانی که مجبور به رانندگی در باران هستید.

در این مواقع باید شیشه جلو را به طور مرتب با پاک کننده ها و دستمال های مخصوص تمیز کنید.

شیشه جلو زرد می شود

این مشکل زمانی اتفاق می افتد که شما اغلب در باران یا آب و هوای مرطوب از ماشین خود استفاده می کنید و آب را برای مدت طولانی روی شیشه جلو می گذارید. استفاده از کارواش های غیراستاندارد نیز باعث زرد شدن ناخوشایند شیشه جلو می شود.

اگر لکه های زرد برای مدت طولانی چسبیده باشند، آب شستشوی معمولی موثر نخواهد بود. اگر لکه زرد در مراحل اولیه تشخیص داده شد، می توانید از آب لیمو استفاده کنید تا آن را به طور یکنواخت روی ناحیه زرد بمالید. سپس با یک پارچه نرم پاک کنید و کاملا با آب بشویید.

اگر لکه‌ها سرسخت هستند، از محلول تمیزکننده تخصصی یا مایع شیشه‌شوی خانگی مشابه برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. موارد زیر را اعمال کنید:

 • ابتدا محلول پاک کننده را روی یک حوله جذب کرده و لکه روی شیشه جلو را پاک کنید
 • بگذارید حدود 10-15 دقیقه بماند
 • یک پارچه مرطوب را با آب جذب کنید و آن را به طور یکنواخت پاک کنید تا محلول استفاده شده قبلی رقیق شود.
 • ماشین را با آب بشویید و خشک کنید.

پس از اعمال این روش، اگر باز هم نمی توانید شیشه جلو را تمیز کنید، باید آن را به مرکز مراقبت خودرو بیاورید. افراد حرفه ای به بازیابی و حذف لکه های روی شیشه جلو اتومبیل شما به سرعت و به طور موثر کمک می کنند.

در مورد اینکه شیشه جلوی ترک خورده چقدر خطرناک است

ما به تازگی برخی از اخطارها را درک کرده‌ایم تا بفهمیم که شیشه جلوی ترک چقدر خطرناک است و راه‌هایی برای مقابله با آن وجود دارد. CFJ امیدوار است که بینش بهتری در مورد این موضوع داشته باشید تا به خوبی از ترک خوردگی شیشه ای که می تواند در هر زمانی به زودی رخ دهد آگاه باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید