آچارکشی خودرو به چه صورت است ؟

آچارکشی خودرو ، یکی از نیازهای اساسی خودرو است. آیا می دانید چه زمانی خودروی شما به آچارکشی نیاز دارد ؟

اغلب خودروها به این خدمات نیاز پیدا می کنند. حال اینکه هر خودرویی دقیقاً کی باید آچارکشی شود ، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور مثال وضعیت جاده ها ، نحوه رانندگی ، نوع خودرو و … از جمله عوامل تعیین کننده زمان آچارکشی ماشین است.

شما می توانید رفع انواع نیازهای خودروی خود را از امداد خودروها بخواهید. امدادخودروهای امروزی ، ارائه دهنده انواع خدماتی هستند که برای رفع مشکلات خودرو مناسب هستند. برای تماس با بهترین امدادخودروی ایران ، با امدادجان تماس حاصل کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شماره امداد خودرو با ما همراه باشید .

منظور از آچارکشی خودرو چیست ؟

آچارکشی ، یعنی کلیه فعالیت هایی که با هدف افزایش طول عمر ماشین و بهبود عملکرد آن انجام می شود. برای مثال تعویض روغن موتور خودرو ، تعویض فیلترها ، تعویض سیستم ترمز ، بازدید لاستیک ها ، تعویض باتری و … از جمله این فعالیت ها هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعویض روغن سیار
با ما همراه باشید .

انجام این کارها برای خودرو ، فواید زیادی دارد. در واقع در آچارکشی مشخص می شود که چه قطعاتی به تعویض یا تعمیر نیاز دارند. یکی از مزایای آچارکشی ماشین این است که سلامت موتور حفظ می شود و عملکرد آن بهبود پیدا می کند.

هر یک از اقداماتی که در آچارکشی خودرو انجام می شود ، فایده خاصی دارد. برای مثال تعویض سیستم ترمز موجب ترمزگیری بهتر و به حداقل رسیدن مسافت ترمزگیری می شود. این کار سبب ایمنی خودروداران می شود. همچنین دریافت چنین خدماتی سبب می شود که مشکل خرابی ناگهانی برای خودرو در موارد نادری رخ دهد و به نوعی سلامت خودرو حفظ شود. اگر به سلامت خودروی خود اهمیت دهید و به سرویس آن در زمان مناسب اقدام کنید ، از بروز بسیاری از مشکلات ناگوار یا اذیت کننده جلوگیری می کنید.

خودرویی که در زمان مناسب سرویس شده باشد و رسیدگی شده باشد ، قیمت بالاتری در زمان کارشناسی قیمت خواهد داشت. زیرا کارشناس خودرو متوجه سلامت خودرو و کارکرد مطلوب آن خواهد شد. آچارکشی سبب کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ماشین می شود که این مسئله در طولانی مدت به نفع خودروداران خواهد بود.

آچارکشی جلوبندی ماشین

آچارکشی خودرو ممکن است فقط برای جلوبندی انجام شود. آچارکشی جلوبندی شامل اقداماتی نظیر تعویض و تنظیم لت های ترمز ، تعویض و تنظیم دیسک و صفحات ترمز ، تعویض روانکارها ، تعویض اجزای سیستم تعلیق ، تعمیر جلوبندی و … می باشد. در این میان رسیدگی به اجزای سیستم ترمز ، اهمیت بیشتری دارد. زیرا در جلوگیری از بروز خطرات تأثیرگذار است.

در صورتیکه اجزای سیستم جلوبندی در زمان مناسب عوض شود ، طول عمر مفید آن زیاد خواهد شد. وجود اجزای فرسوده و مستهلک در سیستم جلوبندی سبب خرابی سایر قطعات موجود در سیستم می شود. اگر صفحات ترمز خراب باشد ، حتماً دیسک دچار مشکل می شود و هزینه تعمیرات را چندین برابر می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تعمیرکار خودرو با ما همراه باشید .

در آچارکشی خودرو باید برای تعویض لنت در صورت نیاز اقدام نمود. اگر آچارکشی جلوبندی به موقع انجام شود ، ایمنی هر یک از افراد حاضر در خودرو افزایش خواهد یافت. زمانی که سیستم ترمز به خوبی کار کند ، به دلیل کاهش مسافت ترمزگیری در پیشگیری از بروز مشکل در زمان رانندگی و تصادف مؤثر خواهد بود.

آچارکشی موتور خودرو

آچارکشی موتور شامل چندین مرحله است که به بررسی آنها می پردازیم :

تنظیم دسته موتورها : تنظیم دسته بدان معناست که سرعت و قدرت موتور به درستی مشخص شود. بدین منظور باید دسته را بر روی وضعیت خاموش گذاشته و دسته موتور را در وضعیت راه اندازی بچرخانید. دسته موتور بعضی از ماشین ها با فشار کلید آغاز به کار کرده و دسته موتور بعضی از ماشین ها با چرخاندن کلید انجام می شود. در وضعیت روشن بودن موتور ، دسته را بر روی وضعیت عادی بگذارید.

تنظیم دسته دینام و آچارکشی دینام باتری و جعبه باتری : در آچارکشی خودرو برای تنظیم دسته دینام باید در وضعیت روشن بودن موتور ، دسته را به سمت وضعیت ON بگذارید. در این شرایط، دینام فعال شده و باتری آغاز به شارژ می کند.

چنانچه دینام باتری یا جعبه باتری باید عوض شود ، آچارکشی را برای دینام صورت دهید. نخست کابل های وصل شده به دینام را باز کرده و پیچ های متصل به دینام را باز کنید. اگر می خواهید جعبه باتری را عوض کنید ، پیچ های این قطعه را سوا کرده و پیچ ها را بسته و کابل ها را متصل کنید.

نکته ای که باید درنظر داشته باشید این است که برای آچارکشی دینام و جعبه باتری ، از ابزارهای مناسب استفاده کنید. به رعایت ضوابط ایمنی توجه داشته باشید. حتماً پیش از آچارکشی اطمینان حاصل کنید که دسته دینام در وضعیت خاموش است و باتری ماشین قطع شده است. در آچارکشی موتور باید موارد مهمی از قبیل تنظیم سیستم رادیاتور ، تنظیم دمای موتور ، تنظیم سیستم هواکش ، تنظیم سیستم تهویه موتور ، آچارکشی اگزوز ، تنظیم کاتولیست ، تنظیم لرزش و ریگلاژ و …. انجام شود.

اهمیت آچارکشی خودرو قبل از سفر

اگر می خواهید سفر خوبی داشته باشید و در طول سفر با مشکلاتی نظیر خرابی خودرو مواجه نشوید ، حتماً قبل از سفر یک آچارکشی از خودروی خود انجام دهید. اگر به تمام شدن طول عمر باتری خود مشکوک هستید ، حتماً یک تست از باتری انجام دهید و در صورت نیاز به تعویض باتری اقدام کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره باتری به باتری سیار
با ما همراه باشید .

در آچارکشی ماشین پیش از سفر باید موارد متعددی چک شوند. اهمیت بررسی و بازدید از هیچ قطعه ای را دست کم نگیرید. مزایای آچارکشی ماشین پیش از سفر شامل اطمینان از سلامت فنی ماشین ، پیشگیری از خرابی و نقص فنی ، افزایش ایمنی سفر ، صرفه جویی در هزینه ها و … می باشد. آچارکشی خودرو حتماً باید توسط تکنسین های زبده و حرفه ای انجام شود. یک بی احتیاطی کوچک و سهل انگاری در زمان آچارکشی ممکن است مشکلات بزرگی را بوجود بیاورد. برای مثال اگر در زمان آچارکشی ، ترمز ماشین در وضعیت پارک نباشد ، ممکن است ماشین به حرکت افتاده و مشکلاتی را ایجاد کند. برای آچارکشی حتماً باید از تجهیزات و ابزارهای مناسب و خوب استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالا بروید